Tegoroczny konkurs jest siódmą edycją głosownia na Europejskie Drzewo Roku. Z rosnącego co roku grona europejskich krajów biorących udział w głosowaniu do finału przechodzi po jednym drzewie z 16 krajów. To z tej puli w osobnym, finałowym głosowaniu wybierane jest Europejskie Drzewo Roku. Co ważne - w głosowaniu znaczenie ma nie tylko uroda czy wiek drzewa, ale również jego historia oraz znaczenie dla lokalnej społeczności.

W zeszłym roku oddano w głosowaniu ponad 200 tysięcy głosów, czy w 2017 inicjatywa wspierana będzie jeszcze bardziej? Oby, gdyż jej głównym celem jest pielęgnowanie pamięci o pomnikach przyrody oraz wspieranie ludzi, którzy o wytrwale się nimi opiekują. 

 

ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA ORAZ WSPIERANIA INICJATYWY

 

Polskę w tym edycji 2017 konkursu reprezentuje ponad 650 letni Dąb Józef (dąb szypułkowy Quercus robur) z miejscowości Wiśniowa na Podkarpaciu

Zasady przebiegu konkursu

Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego 2017 r. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego) głosowanie jest tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie można znaleźć aktualnej liczby głosów. Wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 21 marca 2017 w Brukseli, podczas której zwycięzcy zostaną nagrodzeni.

 

O konkursie na Europejskie Drzewo Roku

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.

Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności.

Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Liczba krajów biorących udział w konkursie wzrosła z początkowych 5. do 16. Poszukujemy kolejnych partnerów w krajach europejskich, aby sprawa ochrony drzew, będących genius loci, stała się przedmiotem międzynarodowej debaty.

Start wydarzenia: 2017-02-21 00:00
Koniec wydarzenia: 2017-02-28 23:59