Więcej o roślinie poniżej:

Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha)

kategoria: doniczkowe

stanowisko:   półcień, słońce

wysokość:  do 15 cm

zimowanie: pomieszczenie, 18-22°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: lekka, przepuszczalna, próchniczo-piaszczysta, torfiasto-piaszczysta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, czerwonawa, biało-zielona, żółto-zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, różowa, fioletowa

pokrój: kępiasty

okres kwitnienia: cały rok

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki liściowe, podział

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  pomieszczenia

tempo wzrostu:   średnie

Fiołek afrykański zawdzięcza swą nazwę zarówno swemu afrykańskiemu pochodzeniu, jak i fiołkowej barwie typowej dla form dzikich. Nikt nie jest w stanie dokładnie ocenić, jaka jest dokładna liczba dostępnych odmian, mówi się jednak o wielu tysiącach, pośród których są zarówno formy proste o kwiatach białych, różowych i fioletowych, liściach gładkich lub pofałdowanych, jak i formy wielobarwne, pełne i miniaturowe.

Nie zapomnij o dokarmianiu ptaków zimą!

Fiołki afrykańskie (nazywane też sainpaulią fiołkową) wymagają całorocznej uprawy na jasnym, acz nienasłonecznionym stanowisku w temperaturze ok. 22°C. Zimą temperatura w miejscu uprawy nie powinna spadać poniżej 16°C.

Saintpaulię powinno się podlewać przez podstawek, ponieważ nie mocząc liści nie narażamy roślin na gnicie. Po nawodnieniu winniśmy odczekać kilka minut i odlać niewchłoniętą wodę. Jest to konieczne, gdyż nadmiar wody jest szkodliwy dla rozwoju roślin.

Rośliny zasilamy co 2 tygodnie, w miesiącach zimowych co 3-4 tygodnie, standardowym nawozem dla roślin kwitnących.

Przesadzanie przeprowadzamy na wiosnę średnio co 3 lata, gdy podłoże jest silnie przerośnięte korzeniami. Rośliny sadzimy do świeżej ziemi.

Uprawa może być sporadycznie atakowana przez mszyce lub wełnowce. Przy zbyt niskiej wilgotności powietrza mogą wystąpić także przylżeńce.

Fiołki rozmnażamy przez sadzonki liściowe (liść z ogonkiem), które ukorzeniamy w wilgotnej ziemi w temperaturze 20-25°C.