Wysiew

Wysiew fasolki szparagowej teoretycznie przypada na koniec kwietnia. Ze względu na nasze warunki klimatyczne, proponuję jednak wstrzymać się z tym do połowy maja, dopóki nie miną „zimni ogrodnicy”.

Nasiona przed umieszczeniem w glebie zamaczam na kilka godzin w wodzie. To sprawia, że roślina szybciej kiełkuje. Fasolkę sadzę w dołkach w odległości około 20 cm.

Pielęgnacja

Gdy roślina osiągnie 15 cm, okopuję ją – podobnie jak ziemniaki. Dzięki temu zabiegowi łodyżka jest silniejsza i mniej podatna na złamania. Wokół posadzonych warzyw rozsypuję trochę słomy. Ma to dwa cele. Po pierwsze, zabezpiecza młodą roślinę przed ewentualnymi spadkami temperatury, a po drugie – owoce nie będą leżeć na ziemi.

Zbiór

Jeśli chodzi o zbiór, to najlepiej zrywać młode strąki. Takie są najbardziej mięsiste. Starsze mają łyka i nie smakują już tak dobrze. Poza tym na bieżąco zrywane owoce pobudzają krzewinkę do wytwarzania nowych.

Ochrona

Niestety, podobnie jak inne rośliny strączkowe, fasola jest narażona na mszyce. Z tymi szkodnikami walczę domowym opryskiem. Litr wody mieszam z połową szklanki octu. Proporcje można zmieniać, ale nie wolno przesadzać z octem, bo w nadmiarze mógłby zaszkodzić roślinie.

Patrycja Grzybek