Spis treści:

  1. Dziewanna - opis
  2. Dziewanna - stanowisko
  3. Dziewanna - pielęgnacja
  4. Dziewanna - właściwości lecznicze
  5. Dziewanna - zbiór

Dziewanna - opis

Dziewanna wielokwiatowa to roślina dwuletnia. Dorasta ona do 2 metrów wysokości w zależności od podłoża. jej budowa jest strzelista, gdzie główny trzon jest pokryty drobnymi żółtymi kwiatami pokrytymi pyłkiem. To doskonała roślina miododajna, której kształt kwiatów jest nieco rozłożysty i dzwonkowaty. Rośnie na polanach, przydrożach, w ogrodach działkowych czy też w okolicy lasów. Liście ma eliptyczne delikatnie omszałe.

Dziewanna stanowisko

Optymalne warunki do uprawy dziewanny panują na ciepłym, słonecznym stanowisku w przepuszczalnym podłożu. W ciężkiej, żyznej glebie większość gatunków wykazuje krótszą żywotność. Dziewanna jest jedną z silniej przyciągających roślin miododajnych, na których pojawiają się pszczoły, trzmiele oraz inne owady.

Dziewanna - pielęgnacja

Rośliny, które po kwitnieniu są przycinane, zwykle dłużej się utrzymują. Dla pozyskania nowej generacji sadzonek uprawiane odmiany należy rozmnożyć przez sadzonki korzeniowe lub rozety, a nie przez wysiew nasion.

Dziewanna  - właściwości lecznicze

Dziewanna ma właściwości wykrztuśne oraz jednocześnie przeciwzapalne. Pozwala na pozbycie się zalegającego śluzu z organizmu oraz zatrzymanie kaszlu z wyrzutem wydzieliny. Dodatkowo działa przeciwalergicznie, odkaża oraz działa przeciwbólowo. To zioło rozkurczowe, moczopędne oraz wspomagające regulowanie przemiany materii w przypadku problemów z jelitem drażliwym. Doskonale działa przy przeziębieniu, chorobach układu oddechowego, a także chorobach skórnych. Jej działanie przeciwzapalne pozwala osuszyć organizm i uspokoić napady kaszlu. Doskonale sprawdzi się przy palaczach, którzy powinni uzupełnić apteczkę w to ziele. W celu pozyskania tak wielu właściwości zdrowotnych w nalewkach czy syropach i maceratach, stosuje się kwiaty, liście, a także korzeń.

Dziewanna - zbiór

Podczas zbiorów powinno być słonecznie i ciepło. Wybierając kwiaty na napar, nalewkę z dziewanny czy macerat należy pamiętać, ze nie mogą być mokre. Wilgotne kwiaty nie wysuszą się prawidłowo i mikstura ziołowa będzie niepełna. Suszymy kwiaty na ręczniku papierowym czy ściereczce bawełnianej. Po całkowitym odparowaniu wilgoci przekładamy do szczelnego słoika. Możemy również zmielić na sporządzenie herbaty. Kwiaty są bogate w barwniki, śluzy oraz saponiny. Jeżeli chcemy zachować wszystkie właściwości lecznicze, kwiaty nie mogą wyblaknąć lub zmienić barwy.