Pod koniec lata pierzaste liście na gałęziach drzewa okrywają się ognistymi barwami. Wśród nich zwieszają się grona małych, okrągłych jak perły owoców w ciepłych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego, różowego lub czerwonego. Tak pięknie wygląda jarzębina już na początku trzeciej pory roku, gdy dni są już wyraźnie krótsze, a noce stają się chłodniejsze.

Drzewo możemy wypatrzeć i podziwiać nie tylko w naturalnym pejzażu. Jarzębina od dawna jest także popularną i lubianą rośliną ogrodową. I trudno się dziwić: na wiosnę oczarowuje kiściami śnieżnobiałych kwiatów i luźną ażurową koroną pierzastych liści, a jesienią jaskrawymi, ciepłymi barwami. Poza tym jarzębina jest rośliną o niewielkich wymaganiach i może rosnąć niemal wszędzie.

Swój największy potencjał drzewo rozwija pod koniec ogrodowego sezonu. Podobne do jagód owoce nie tylko upiększają, ale mogą być wykorzystane do tworzenia najróżniejszych dekoracji, bukietów i stroików. Mają także walory zdrowotne oraz odżywcze, warto je więc wykorzystać, po odpowiednim przygotowaniu, do wzbogacenia i urozmaicenia domowego jadłospisu.

Botaniczny rodzaj jarząb Sorbus tworzą gatunki wyróżniające się nie tylko walorami dekoracyjnymi. Jarząb brekinia Sorbus torminalis bardzo dobrze znosi upały i susze, a także zmienne warunki klimatyczne. Również inne gatunki wyróżniają się witalnością i zwiększoną odpornością na przemarzanie. Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych z ziemią normalną lub próchniczną.

Najpopularniejszym gatunkiem jest od dawna jarząb pospolity Sorbus aucuparia, czyli jarzębina. Jego typowe pomarańczowe i czerwone barwy jesienne doskonale pasują do brązowych odcieni kwiatostanów miskanta chińskiego i bokkonii sercolistnej. Jarzębinie ładnie partnerują aster wrzosolistny
o białych kwiatach oraz późne róże.

Łatwo dobierzemy rabatowe towarzystwo dla jarzębów ozdobnych. Żółte owoce ‘Golden Wonder’ i ‘Joseph Rock’, ciemnoczerwone jarzębu mahoniowego i różowe jarzębu Vilmorina zyskują dodatkowy blask dzięki białym kwiatom jesiennego anemona i świecznicy. Z pięknymi jarzębami wspaniale harmonizują jesienne byliny o kwiatach w mocnych, ognistych barwach, jak np. dzielżan i płomyk.

Podziwiając piękno jarzębów, pamiętajmy o walorach odżywczych owoców, gdyż skrzydlaci konkurenci już się szykują do uczty.

Jarzębina w naturalnym środowisku

Drzewo o pierzastych liściach możemy spotkać w całej Europie na polach, brzegach i polanach lasów mieszanych i iglastych. W Polsce jest rośliną pospolitą. Pod koniec lata dobrze widoczne są grona pomarańczowoczerwonych owoców na coraz bardziej kolorowym tle żółtych i żółtoczerwonych liści.

W Tatrach występuje górski podgatunek jarzębiny. Na roślinę warto zwrócić uwagę, gdyż ma ona formę krzewu. Rozprzestrzenia się w pasie regla górnego i dochodzi do piętra kosówki, bardzo często towarzysząc krzewom kosodrzewiny. W Sudetach rośnie podgatunek nazwany jarzębiną sudecką, który występuje tylko tutaj, czyli jest rośliną endemiczną.