Spis treści:

  1. Cynamon ratuje sadzonki
  2. Zapobiega grzybom
  3. Cynamon – hormon ukorzeniający
  4. Cynamon – skuteczny w walce z mrówkami
  5. Do kwiatów doniczkowych
  6. Odstraszacz zwierząt

Cynamon w okresie przedświątecznym jest jedna z najczęściej wykorzystywanych przypraw – do pierniczków oraz większych ciast piernikowych. Dodatkowo to składnik grzańców na bazie wina lub piwa czy nieodłączny element dekoracji świątecznych, w tym wieńców i stroików. Nie każdy jednak wie, że to skuteczna przyprawa wspomagająca wzrost roślin oraz odstraszenie szkodników.

Cynamon ratuje sadzonki

Sadzonki tuż po włożeniu do ziemi, są narażone na szereg chorób, które atakują nasiona zaraz po kiełkowaniu i powodują zniszczenie sadzonki. Mogą być spowodowane różnymi odmianami grzybów oraz zmiennymi warunkami glebowymi. Odpowiedzią na to jest cynamon, który zapobiega zbytniemu zwilżeniu gleby. Ma właściwości przeciwgrzybicze, dlatego jego mieszanka z ziemia zapobiegnie rozwojowi pleśni. Unikniemy też komarów, gnieżdżących się wokół sadzonek.

Zapobiega grzybom

W przydomowych ogrodach lub działkach możesz zetknąć się z plagą rosnących grzybów, które pojawiają się na mszastym podłożu. Usuwanie ich jest przykrą koniecznością, która często się nie kończy – w miejscu wyrwanych wyrastają nowe. W tym celu zmiel korę cynamonową i posyp nią zarówno cały mech, jak i miejsca po wyrwanych grzybach. W ten sposób ograniczysz rozrost kolejnych.

Cynamon – hormon ukorzeniający

Zamiast używać środków chemicznych w postaci hormonów ukorzeniających, zastąp je naturalną alternatywą. Jest znacznie tańsza, zdrowsza i skuteczniejsza. Podczas sadzenia posyp końcówki proszkiem cynamonowym i porządnie wetrzyj. Następnie dokończ układanie w ziemi.

Cynamon – skuteczny w walce z mrówkami

Jeżeli wzbraniasz się od chemicznych substancji i jesteś przeciwna uśmiercaniu mrówek – wykorzystaj naturalne środki. Kawałki kory cynamonowej lub zmielony odpowiednik, skutecznie odstraszy kolonie mrówek. Posyp nim wejście do inspektu, na taras lub do domu – jeżeli są uporczywym gościem, który niechętnie daje się przepędzić. Podobnie jest w przypadku komarów, zwłaszcza tych znajdujących się przy sadzonkach – skutecznie je odgania.

Do kwiatów doniczkowych

Podczas przesadzania roślin należy zwracać szczególną uwagę na jakość ziemi. Często możemy natrafić na wadliwą, w której rozwinęły się pleśnie, a co gorsza, jaja muszek. Działając naturalnie i grzybobójczo, warto sporządzić oprysk z cynamonu na bazie wody, który odkazi ziemię z pleśni. Możesz także podsypywać mieloną korę co jakiś czas, jako środek zapobiegawczy.

Odstraszacz zwierząt

Posyp mielonym cynamonem krańce swojego ogrodu lub działki, aby odstraszyć zające, wiewiórki lub krety. Podczas sprawdzania podłoża i wywąchiwania drobnych korzonków, cynamon powlecze pyszczki. Dostający się do otworu nosowego cynamon, podrażnia błony śluzowe, ale nie uszkodzą na stałe. Jest na tyle intensywny w zapachu i działaniu, że skutecznie odstraszy wizytatorów.