Celozja pochodzi z Azji. Stamtąd przeniesiono ją do Afryki i Ameryki Południowej. Gatunek rosnący w obszarach tropikalnych, uznawany jest za chwast. W Polsce zostały docenione jej walory dekoracyjne – kolorowe i różnokształtne kwiaty. Ceniona przez ogrodników, zyskała liczne odmiany. Celozja uprawiana jest w ogrodach, jako roślina egzotyczna oraz w doniczkach na balkonie i tarasie. Kwiat celozji potrafi utworzyć tęczę w ogrodzie. Wystarczy posadzić obok siebie kilka sadzonek tej rośliny i właściwie ją pielęgnować.

Celozja: charakterystyka 

Celozja należy do rodziny szarłatowatych. Jej nazwa (celosia) pochodzi od greckiego słowa „kileos” – płomienny ognisty. Odnosi się ono do czerwonego koloru kwiatów tej rośliny. Ogrodnicy pracowali nad stworzeniem mieszańców celozji i udało im się stworzyć trzy odmiany podstawowe.

Celozja - odmiany:  

  • Celozja srebrzysta (Celosia argentea var. argentea) – podstawowa odmiana celozji. Posiada wzniesione i jajowate kwiatostany,
  • Celozja pierzasta (Celosia argentea var. plumosa) – jej kwiatostany osiągają piramidalny kształt. Mają różnorodne barwy: żółte, pomarańczowe, różowe, purpurowe i czerwone. Wyrasta do 30 centymetrów wysokości. Roślina jest w stanie kwitnąć od lipca do października,
  • Celozja grzebieniasta lub kłosowa (Celosia argentea var. cristata) – wyróżniają ją kwiatostany w kształcie koguciego grzebienia, dlatego jest tak czasem nazywana. Przez ten wygląd kwiatów, potocznie zwą ją także grzebionatką. Łodyga dorasta do 50 centymetrów. Jej intensywnie zielone liście mogą przyjmować lekko purpurowe zabarwienie. Kwiaty mogą być czerwone, żółte i pomarańczowe. Również kwitnie od lata do jesieni.

Wyhodowano już kolejne odmiany celozji „plumosa” i „cristata”. Ich rozpoznanie jest trudne, gdyż różnią się od siebie szczegółami. Mieszańce mogą mieć inny kształt i kolor kwiatów, a także odmienną wysokość, czy przeznaczenie. Ich łodygi mogą się przebarwiać z koloru zielonego na czerwony i purpurowy.

Celozja: uprawa i wymagania 

Celozja potrzebuje do swojego wzrostu ciepłego i słonecznego stanowiska. Ewentualnie, może być to zaciszne miejsce półcieniste. Nie toleruje przeciągów, więc miejsce wybrane pod jej uprawę powinno być osłonięte od wiatrów. Gleba musi być żyzna, próchnicza, lekka i przepuszczalna. Powinna zawierać składniki mineralne. Celozja nie znosi gleb podmokłych, ze stojącą wodą. Jej podłoże musi być lekko wilgotne, przez krótki czas nawet suche.

 Celozja – zimowanie: można wysadzać ja do gruntu dopiero po ostatnich przymrozkach. Celozja pochodzi z rejonów tropikalnych, dlatego nie ma wykształconej odporności na mróz. Na terenie Afryki i Azji rośnie, jako celozja wieloletnia. W Polsce jest rośliną jednoroczną lub uprawianą w szklarniach. Temperatury osiągające wartości około 5 stopni Celsjusza, wpływają negatywnie na roślinę.

Celozja – rozmnażanie: posiadane nasiona wysiewa się w lutym i marcu do skrzynek w szklarni. Nie można posiać ich do gruntu, bo zmarzną. Do kiełkowania potrzebują stałej temperatury w granicach od 20 do 22 stopni Celsjusza. Uprawę można delikatnie zraszać wodą. Nie wolno jej mocno podlewać. W przygotowanej rozsadzie, wzrost siewek będzie gęsty, dlatego gdy podrosną do pięciu centymetrów - należy je przepikować. W czerwcu malutka celozja może trafić do gruntu. Kwitnące rośliny osiągnie się po trzech miesiącach.

Łatwiej jest jednak kupić gotową sadzonkę tej rośliny. Mamy wtedy pewność, co do jej wyglądu. Nasiona bowiem, mogą nie powtórzyć cech rośliny matecznej.  

Celozja: pielęgnacja 

Celozja jest rośliną, która wymaga starannej pielęgnacji. Powinna być wysadzona do gleby bogatej w składniki pokarmowe. Oprócz tego, każdego tygodnia podczas kwitnienia, trzeba ją nawozić. Roślina jest w stanie przetrwać bez nawożenia lepiej, niż gdyby miała dostarczonych składników mineralnych w nadmiarze. Powinno się ją regularnie podlewać i raczej nie dopuszczać do wysuszenia gleby. Nie wymaga przycinania. Po usunięciu przekwitniętych kwiatostanów, zrobi się miejsce do wzrostu kolejnych z nich i nastąpi wydłużenie kwitnienia.

Celozja może zostać zainfekowana przez mączniaka prawdziwego i plamienie liści. Jeżeli hodujemy roślinę w ogrodzie, to narażona jest na inwazję mszyc. W pomieszczeniach może pojawić się na niej przędziorek.   

Celozja: właściwości i zastosowanie 

Kwiat celozja, to dekoracja licznych kompozycji w przemyśle kwiaciarskim. Jej kwiaty cięte wytrzymują nawet trzy tygodnie. Wykorzystywana także, jako zasuszone ozdoby, gdyż kwiaty nie tracą swojej intensywnej barwy. W dekoracjach stosuje się celozje, jako zasuszony kwiat cięty. Można z nich tworzyć bukiety i wianki.

Celozja w domu jest rośliną pokojową, może być uprawiana w pojemnikach i doniczkach trzymanych w pomieszczeniach. Może rosnąć także na balkonach i tarasach o dużym nasłonecznieniu. Jest w stanie ożywić każdą uprawę. Dobrze hoduje się ją w ogrodzie, na lekkich wzniesieniach. Jest to jednak roślina wrażliwa, szczególnie lubiąca zaciszne stanowiska. Nie toleruje zadymionych i zanieczyszczonych obszarów, dlatego zginie w okolicy dróg, czy kopalń.