Więcej o roślinie poniżej:

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

kategoria:  pnącza

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 10 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała

barwa kwiatów:  fioletowa, biała, różowa

pokrój: pnący

okres kwitnienia: kwiecień-maj

wysiew: jesień

rozmnażanie: odkłady, siew, sadzonki półzdrewniałe

trwałość liści:  częściowo zimozielone

zastosowanie:  ogrody, pergole, trejaże, altany, roślina okrywowa

tempo wzrostu:   szybkie

W Chinach, Japonii oraz Korei, czyli w swych rodzimych stronach, akebia jest wykorzystywana do celów leczniczych. W naszym kraju jest ona uprawiana jako wieloletnie, niewymagające, szybko rosnące pnącze.

Filigranowe, palczaste liście akebii wybarwiają się wiosną na kolor jasnozielony. W trakcie lata stopniowo ciemnieją. Spód liści przyjmuje odcień niebieskozielony. W cieplejszych rejonach kraju listowie może utrzymywać się na pędach także zimą, zwykle jednak opada późną jesienią.

Pędy dorastają do długości 6-10 metrów (1-3 metra rocznie) i silnie oplatają podpory. Od kwietnia do maja pojawiają się na pędach grona ciemnopurpurowych kwiatów, raczej niepozornych, ale wyróżniających się przyjemnym, waniliowym zapachem.

Po długim, ciepłym lecie pnącze wydaje (we wrześniu) jadalne, niebieskozielone owoce, które osiągają długość 5-10 centymetrów i kształtem przypominają ogórki (parówki).

Pod uprawę akebii idealne jest ciepłe, osłonięte miejsce w słońcu. Pnącze rośnie pomyślnie także na stanowiskach w półcieniu. Podłoże winno być przepuszczalne i żyzne.

Rośliny sadzi się od października do lutego. Wzrost przyspiesza regularne podlewanie oraz mulczowanie. Pierwsze pędy należy prowadzić po podporze. Co 2-3 lata pojedyncze pędy można mocno przyciąć (wiosną), wówczas akebia wybije także w dolnych partiach.

Akebia nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach, altanach, pergolach. Można ją prowadzić po drzewach. Dobra roślina okrywowa.

Akebia rozwija się bardzo zdrowo i jest łatwa w uprawie. Dlatego jest doskonałym pnączem dla początkujących.