Mój ogród jesienią fascynuje kolorami. Z jednorocznych roślin kwitnących jeszcze jesienią to m.in. begonia, niecierpek, nasturcja, pelargonia, cynia, turek, aksamitka, kosmos, stokrotka afrykańska, komarzyca, sanwistalia rozesłana, werbena patagońska, starzec popielaty, kocanka szara, czyli helichrisum i wiele innych. Z bylin królują dalie. Jeżówki, dzielżany i rudbekie mienią się kolorami od żółci do czerwieni. Przebarwiają się rozchodniki i funkie. Zaczynają kwitnąć astry, czyli Marcinki. Swoimi kolorami pysznią żurawki. A byliny z rodziny skalniakowatych czy rojniki ciszą oko cały sezon. Lewizja zakwita u mnie latem i jesienią. Pnącza, czyli wiciokrzew pomorski, winobluszcz pięcio i trójlistny zmieniają kolory co kilka dni od żółci, pomarańczy, czerwieni a nawet purpury. Wiecznie zielony jest bluszcz choć i jego zieleń jest też inna niż np. latem. Chyba najpiękniejszą czerwienią i purpurą odznaczają się krzewy i drzewa, m.in. trzmielina oskrzydlona, klony palmowe i berberysy. W różu najwięcej widać w hortensjach i trzmielinie japońskiej, która kwitnie jesienią po raz drugi, nie mniej należy ją latem po przekwitnięciu przyciąć. Kocimiętka w ogrodzie działa jak narkotyk na koty. Często się w niej tarzają lub obok na trawniku wpadają w szał, bawią.
W gazonach widzimy trawy w większości turzyce, kostrzewy sine, rozplenice japońskie jak i żurawki w różnych kolorach. Rojniki płożą się po kamieniach.
Kompozycje kwiatowe w donicach wypełnione są begoniami, pelargoniami, niecierpkami, komarzycami, stokrotkami, sanwistaliami, mrozami, kocimiętką szarą. Kwiaty umieszczam w paletach, gazonach, drewnianych donicach jak i na ogrodzeniach, czyli płocie z drewna.
Dopełnieniem ogrodu są małe domki na owady, czyli sztuczna budowla zapewniająca różnym gatunkom bezkręgowców schronienie i możliwość budowy gniazd. Są też budki lęgowe dla ptaków i rekwizyty ogrodowe: sowy, motyle, pszczółki, ptaki czy ślimaki.
Dzięki różnorodnym roślin miododajnych nie brakuje owadów a świergot ptaków zaczyna się od samego rana.
I jak tu nie kochać jesieni, jej barw purpurowych i babiego lata.