Królowa kwiatów oprócz walorów ozdobnych ma także jedną ważną zaletę – jej liczne gatunki i odmiany przyciągają pszczoły spragnione nektaru. Nie obawiajmy się, że nie poradzimy sobie z uprawą tych szlachetnych krzewów, bo dzięki pracy hodowców nawet początkujący ogrodnicy będą mogli cieszyć się ich kwiatami przez cały sezon. Coraz cieplejsze lata sprawiają, że passiflora, do tej pory uprawiana jedynie w szklarniach, coraz częściej porasta także nasze balkony i tarasy (s. 24).

Co prawda, nie doczekamy się jej smacznych owoców, ale okazałych kwiatów w oryginalnych barwach i kształtach już tak. Niektóre odmiany mogą również zdobić nasze wnętrza. Zapracowanym miłośnikom kwiatów polecam orliki (s. 26), które są prawdziwymi mistrzami przetrwania. Ich uprawa uda się i w słońcu, i w cieniu, a do tego wprowadzają się na rabaty bez naszej pomocy.

To prawdziwe kwiatki z charakterem! Dla smakoszy przygotowałem garść niezbędnych informacji o uprawie kolorowych odmian fasoli (s. 56) i karczocha (s. 60). Jak widać, początek lata to uczta nie tylko dla oczu, ale i podniebienia. 

 

 

Spis treści

Ogród ozdobny

6. Róże ratują pszczoły
Kwiaty tych wspaniałych krzewów to istny cud natury. Właśnie rozpoczyna się coroczny różany spektakl przyciągający pożyteczne owady.
14. Nowe sadzonki róż
Rozmnażamy krzewy przez sadzonki
16. Pnącza na pergole, bramki i fasady 
Ich olbrzymia różnorodność dostarcza wielu możliwości zastosowania ich w małych i dużych ogrodach. Urzekają kwiatami, liśćmi i owocami.
24. Passiflora: egzotyczne pnącze
W Polsce najczęściej uprawia się ją w szklarniach, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może także zdobić nasze balkony lub domy.
26. Gdzie posadzić kolorowe orliki
Ich filigranowe tęczowe kwiaty urzekają od pierwszego wejrzenia. Mimo delikatnej urody byliny te są bardzo wytrwałe.
76. Jeżówka ‘Delicious Nougat’
W miarę rozwoju kwiaty tej rośliny przybierają elegancką barwę kości słoniowej.

 

Projekty

30. Rośliny kochające słońce
Jak zaprojektować rabatę z roślin w bieli, różu i fiolecie, które tolerują krótkie okresy suszy. 

 

Pora na zmiany

34. Dwa pomysły na jeden ogród
Przytulny kącik z ogniskiem dla rodziny i gości czy dobre miejsce na spotkania w letnie wieczory.

 

Szkodniki

54. Strzeż się kleszczy!
Te krwiożercze pasożyty przenoszące choroby czekają na swoje ofiary nie tylko w lesie. Jak chronić się przed atakiem tych intruzów?

 

Sad i warzywnik

56. Fasola: bogactwo barw i urodzaju
Kolorowe odmiany tej lubianej rośliny robią prawdziwą furorę na zagonach. Wysiewając je w lecie kilkakrotnie, będziemy mogli zbierać strąki aż do jesieni.
60. Karczoch nie taki zwyczajny
Ceniony jest w kuchni wielu krajów nie tylko za smak, ale i wartości odżywcze. Jego uprawa możliwa jest na ciepłych i zacisznych grządkach.

 

Na zdrowie

62. Gorzko, gorzko!
Jeśli chcesz pozbyć się paru kilogramów bez odczuwania głodu, pomogą ci pospolite gatunki roślin zawierające substancje goryczne.
68. Wszechstronne wiesiołki.
Ich kwiaty urzekają po zmroku słodkim zapachem, a nasiona zadziwiają mnogością         zastosowania w ziołolecznictwie. 

Różne 

70. Redakcyjna poczta
72. Prawne porady ogrodnicze 
74. Ogrody Czytelników        
78. Aktualności
80. Krzyżówka    
82. Zapowiedzi