To, co dla moich rodziców i dziadków było chlebem powszednim, obecnie staje się nową filozofią życia wielu wielkomiejskich dwudziesto- i trzydziesto- latków. O czym mowa? O niemarnowaniu jedzenia, naprawianiu domowych sprzętów, kompostowaniu. Cieszy mnie, że młode pokolenie dorasta w przeświadczeniu, że dobrobyt to nie zawsze to samo co dobrostan.

Kilkanaście przykładów dobrze pojmowanej gospodarności podsuwamy na stronach 56-59. Mamy środek wyjątkowo upalnych wakacji. Jak się odnaleźć w takich ekstremalnych warunkach, dowiecie się z artykułu Relaks wśród zieleni na s. 26.

 

Czy wiecie, że jeszcze 100 lat temu w polskich sadach rosły setki odmian jabłoni? Dziś produkcja towarowa ukierunkowana jest zaledwie na kilka, kilkanaście. A wcale nie musi tak być, o czym przekonuje największa w Polsce kolekcja starych jabłoni bolestraszyckiego arboretum. Kilkanaście takich odmian opisujemy na stronach 65-67.

Na koniec przypomnę o wciąż trwającym konkursie Ogrodnik Doskonały. Fotografujcie Wasze ogrody i przesyłajcie zdjęcia przez naszą stronę internetową mojpieknyogrod.pl. Pula nagród wynosi ponad 10 tysięcy złotych, szczęście może uśmiechnąć się do każdego.

 

Księżycowy Kalendarz Ogrodnika  

Polecamy naszą aplikację mobilną - Księżycowy Kalendarz Ogrodnika. Prosty w obsłudze program jest doskonałym źródłem informacji o wpływie faz Księżyca na poszczególne grupy roślin oraz praktycznych porad, jak sprawić, by praca w ogrodzie była przede wszystkim samą przyjemnością. 

Aplikację Księżycowy Kalendarz Ogrodnika można za darmo pobrać ze sklepów systemów mobilnych - GooglePlay dla systemu Android oraz AppStore dla iOS.