Numer lutowy, który macie Państwo przed sobą, jako pierwszy w tym roku tradycyjnie inauguruje sezon 2018. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy dodatek o cięciu, czyli najważniejszym zabiegu pielęgnacyjnym, jakiemu regularnie należy poddawać rośliny. To temat tyleż ważny, co wciąż zaniedbywany. A przecież cięcie ożywia rośliny i dodaje im sił do wzrostu oraz bujnego kwitnienia, pod warunkiem jednak, że jest wykonane zgodnie z zasadami sztuki.

 

Mam nadzieję, że nasz dodatek będzie dla Państwa kompletnym całorocznym źródłem wiedzy na temat tego arcyważnego zabiegu. Z cięciem związane jest też szczepienie. To jeden z tych tematów, który przekonuje o absolutnej magii roślin. Dzięki szczepieniu uzyskuje się pienne miniaturki dużych drzew i krzewów (s. 36), odmiany owocujące na jednym pniu w różnym czasie i rośliny łączące większą odporność z lepszą plennością.

Mimo nieprzewidywalnej aury można już myśleć o produkcji rozsady warzyw i kwiatów jednorocznych. Dzięki wczesnej uprawie w warunkach domowych lub szklarniowych rośliny dają równe wschody i zyskują lepszą witalność. Co i jak wysiewać na przedwiośniu, przeczytacie Państwo na s. 60-66.

 

 

Księżycowy Kalendarz Ogrodnika  

Polecamy naszą aplikację mobilną - Księżycowy Kalendarz Ogrodnika. Prosty w obsłudze program jest doskonałym źródłem informacji o wpływie faz Księżyca na poszczególne grupy roślin oraz praktycznych porad, jak sprawić, by praca w ogrodzie była przede wszystkim samą przyjemnością. 

Aplikację Księżycowy Kalendarz Ogrodnika można za darmo pobrać ze sklepów systemów mobilnych - GooglePlay dla systemu Android oraz AppStore dla iOS.