Prezentacja unikalnych wyrobów z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi roślinnymi dekoracjami z okresu od rokoka do art déco złoży się na pierwszą wiosenną wystawę w roku 2017 w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie bogaty zbiór przedmiotów użytkowych (naczynia stołowe, w tym talerze, filiżanki, spodki, misy i patery, a także całe serwisy) oraz dekoracyjnych.

Oprócz wyrobów z ceramiki na ekspozycji będzie można zobaczyć różnorodne źródła inspiracji dla jej twórców: obrazy, rysunki i grafiki, a także tkaniny, w których przewodnim motywem dekoracyjnym były różnorodne formy floralne. Ciekawostką wystawy będzie nieznany dotychczas łódzki wątek w historii ceramiki związany z działającymi w Łodzi składami porcelany i samymi wytwórniami (m.in. malarnią porcelany Karola Klingszporna).

Wernisaż wystawy (zdj.: B. Szafrańska)

Prezentowane eksponaty pochodzić będą z takich wytwórni jak: Manufaktura Porcelany w Wiedniu, Manufaktura Porcelany w Berlinie, Korzec, Baranówka, Wytwórnia M.S. Kuzniecowa, Królewska Manufaktura Porcelany w Kopenhadze, Włocławek, a z działających Ćmielów, Rosenthal i pochodzić będą zarówno ze zbiorów polskich muzeów, jak i z kolekcji prywatnych. Część z pokazywanych obiektów, szczególnie udostępniona przez kolekcjonerów, zostanie udostępniona szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Porcelana na przestrzeni wieków

Choć ojczyzną porcelany są Chiny, w których była ona produkowana już od VII wieku, to od pierwszego momentu, gdy trafiła ona do Europy (XVI w.), zaczęła wzbudzać zainteresowanie. Jej uroda wprawiała odbiorców w zachwyt, pobudzała ich wyobraźnię, a także budziła pożądanie i – jak każdy rzadki i trudny do zdobycia przedmiot – szybko stała się obiektem kolekcjonerstwa oraz poszukiwanym elementem dekoracji wnętrz.

Prawdziwy rozkwit europejskiej ceramiki rozpoczął się w wieku XVIII, kiedy to po wielu nieudanych próbach, w końcu udało się ją odtworzyć Johannowi Friedrichowi Böttgerowi. Jego dokonanie stało się przyczynkiem do założenia jednej z najbardziej rozsławionych wytwórni na świecie - Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni – i dało początek kolejnym: w Wiedniu, Berlinie, Nymphenburgu, Ludwigsburgu, Sėvres, ale także tym działającym na polskich kresach, w Korzcu i Baranówce oraz późniejszym funkcjonującym aż do początku XX stulecia.

(zdj.: B. Szafrańska)

Pierwsze europejskie wyroby naśladowały porcelanę wschodnią, głównie chińską. Już wtedy jednym z najbardziej popularnych motywów - malowanych emaliami ceramicznymi - były właśnie formy floralne, w tym kwiaty, mające w sztuce orientalnej dodatkowo znaczenie symboliczne. To właśnie ta symboliczna ale też kompozycyjna rola kwiatów w zdobnictwie ceramiki chińskiej i japońskiej oraz wpływ tamtejszych wyrobów na rozwój form dekoracyjnych ceramiki europejskiej staną się głównymi tematami ekspozycji.

Będzie można na niej prześledzić historyczny rozwój form i rodzajów motywów kwiatowych wykorzystywanych w dekoracji wyrobów ceramicznych, poznać różnorodne źródła inspiracji motywami florystycznymi i zmieniającą się stylistykę dekoracji, która odpowiadała aktualnym prądom artystycznym od XVIII do XX wieku.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl oprowadzań kuratorskich oraz wykład poświęcony motywom florystycznym w ceramice XVIII-XX wieku.

        

Autorem tekstu jest dr Łukasz Grzejszczak

 

Dodatkowych informacji udziela dr Łukasz Grzejszczak, kurator. Numer telefonu: 42 254 90 47, adres e-mail: l.grzejszczak@muzeum-lodz.pl

Adres: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kod pocztowy: 90-001
Miasto: Łódź
Start wydarzenia: 2017-04-06 00:00
Koniec wydarzenia: 2017-06-11 00:00