Projekt ma na celu promowanie idei ogrodnictwa miejskiego i obecności zieleni użytkowej w miastach. Zdajemy sobie sprawę, że Plac Społeczny nie jest idealnym miejscem pod uprawę żywności, natomiat jest idealnym miejscem pod promocję takich działań. W tym roku zaczynamy! Jeśli akcja zdobędzie wystarczającą popularność, w przyszłym roku będziemy szukać lepszej lokalizacji, gdzie mieszkańcy Wrocławia będą mogli uprawiać warzywa na stałe. 

Ogród powstaje jako część składowa dużego projektu Fundacji na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych w kooperacji z Wrocław ESK 2016 - https://villageofcultures.pl/ ! Projekt Wioska Kultur Europejskich, realizowany w ramach regionalnego programu Wrocław ESK 2016, z funduszy programu Erasmus + Unii Europejskiej oraz sponsorów prywatnych. Wydarzenia związane z Wioską Kultur będą miały miejsce 02.07.2016 do 09.07.2016 - wtedy też rękami wolontariuszy powstanie wioska, której ogród społeczny będzie częścią, stworzona przez wolontariuszy, będąca miejscem dla warsztatów oraz działań artystycznych. 

Harmonogram wydarzeń:

I. 16 kwietnia od 10:00 do 15:00 w Infopunkcie Barbara przy ul. Świdnickiej odbędzie się wykład "Miejskie ogrodnictwo - aspekt przestrzenny i społeczny"

Po wykładzie zapraszamy na warsztaty projektowania ogrodów miejskich - efektem końcowym będzie koncepcja ogrodu, który powstanie na Placu Społecznym. Zapisy na warsztaty: ogrod.placspoleczny@gmail.com

Prowadzący:
dr inż. arch Justyna Rubaszek 
dr inż. Marta Weber-Siwirska
z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
mgr inż arch. kraj. Agata Półtorak 

Do wykładu dołączyła Ewelina Żygadło z Milejowego Pola - nasz gość specjalny. 

"Milejowe Pole to naturalne gospodarstwo położone kilkanaście kilometrów od Wrocławia, a więc w najcieplejszym regionie Polski. Prowadzimy je z poszanowaniem środowiska naturalnego, wiedząc, że jakość produktu wiąże się z warunkami, w jakich wyrósł. W związku z tym nie używamy nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Jesteśmy w tej kwestii samowystarczalni, ponieważ w naszym gospodarstwie żyją także zwierzęta – szczęśliwe kury, konie, krowy, świnie, które wytwarzają dla nas naturalne nawozy. Dbamy o Milejowe Pole tak, jak robili to nasi rodzicie, dziadkowie i pradziadkowie."

Na warsztaty zapraszamy strudentów architektury krajobrazu, ogrodnictwa oraz wszystkich mieszkańców Wrocławia zainteresowanych ogrodnictwem miejskim. 
Stwórzmy nasz własny ogród!

II. 18 kwietnia od 15:00 do 18:00 przygotowywanie rozsad w Imparcie

Zapraszamy wszystkich do zabrania ze sobą pojemniczków (kubeczków plastikowych, butelek, wytłoczek po jajkach, pojemników mniejszych i większych), które przydadzą się do przygotowania rozsad. 
Ziemia i nasionka będą czekały!

III. 20 - 22 maja budowanie konstrukcji i sadzenie na Placu Społecznym

Adres: BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura, Świdnicka 8c
Kod pocztowy: 50-067
Miasto: Wrocław
Start wydarzenia: 2016-04-16 10:00
Koniec wydarzenia: 2016-04-16 15:00