Dla branży budowlanej sezon rozpoczyna się wraz z początkiem wiosny. Wtedy też mali inwestorzy podejmują decyzję o zakupie materiałów do budowy domów czy remontu mieszkań, a właściciele ogrodów wprowadzają w życie wcześniej zaplanowane zmiany. Na blisko 4000 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej targów Twój Dom, Twój Ogród każdy zainteresowany miał szansę znaleźć coś dla siebie.

Uroczystość otwarcia targów poprowadziła Natalia Nguyen, architekt i projektantka wnętrz, szerokiej publiczności znana jako jeden z jurorów programu „Bitwa o Dom”. Głos zabrali Piotr Oraczewski Prezes Zarządu Expo Mazury, Gustaw Marek Brzezin - Marszałek województwa warmińsko - mazurskiego oraz  Czesław Najmowicz – burmistrz Ostródy. Wszyscy podkreślali
w swoich przemówieniach ważną rolę EXPO Mazury w rozwoju regionu.

Zależało nam na tym, aby w jednym miejscu zaprezentować odwiedzającym w tych dniach EXPO Mazury pełen zakres produktów i usług, które związane są z budową domu. Ponieważ coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania ekologiczne, nie zabrakło również firm prezentujących oferty energooszczędnych rozwiązań w budownictwie oraz propozycje projektów domów pasywnych. Generalnie postawiliśmy na wystawców, którzy mają do zaoferowania nowoczesne technologie. Ważnym aspektem inwestycji jest także jej przemyślane finansowanie – stąd obecność wśród wystawców Banku BPH.

To była pierwsza edycja targów Twój Dom, Twój Ogród, która pokazała nam, co sprawdza się podczas tego typu wydarzeń, co trzeba zmienić, a co udoskonalić – podkreśla Piotr Łyżeń, Menedżer Projektu.

Laureaci Nagrody "Żagiel Rozwoju"

 

Od pomysłu do przemysłu

Nie tylko ci, którzy odwiedzili targi w ostatni weekend z myślą o konkretnych zakupach mieli powód do zadowolenia, ale również osoby, które przyszły do EXPO Mazury poszukać inspiracji lub zweryfikować swoje pomysły na budowę domu czy aranżację ogrodu. Dla pierwszych najbardziej interesujące były stoiska producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.

Planując budowę domu, ważne jest aby odpowiednio dobrać parametry. Firma Xella Polska dostarcza materiały budowlane w zależności od oczekiwań klientów. W naszym portfolio produktów znajduje się m.in. Ytong – materiał budowlany, który skutecznie chroni budynek przed utratą ciepła, na co klienci zwracają szczególną uwagę. Drugim materiałem, cieszącym się uznaniem wśród budujących domy, jest Silka, doskonale spełniająca wymagania związane z wytrzymałością na ściskanie, oraz gwarantuje izolację akustyczną  ścian na poziomie, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta – zwraca uwagę Jarosław Nowakowski – Doradca Klienta w firmie Xella Polska Sp. z o.o.

Osoby przymierzające się do budowy domu miały możliwość zapoznania się również z ofertą gotowych projektów domów na stoisku Wydawnictwa Murator. Z kolei swoje pomysły na ogród marzeń zwiedzający poddawali ocenie profesjonalistów, którzy chętnie doradzali, jak zaprojektować własną zieloną przestrzeń i które rośliny najlepiej się sprawdzą, aby poczuć się w tym miejscu jak w oazie spokoju i piękna. Stoiska wystawców prezentujących sadzonki drzew i krzewów cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Ekologicznie

Wśród przyszłych inwestorów nie zabrakło zainteresowanych ofertą energooszczędnych rozwiązań, w tym projektów domów pasywnych, które prezentowały m.in. firmy Zielone Domy i Domy Czystej E To coraz powszechniejszy trend w budownictwie indywidulanym. Wśród ekologicznych rozwiązań pokazanych na targach, na szczególną uwagę zasługuje firma Carbon Solutions Poland Ltd. Sp. z o.o., która w swojej ofercie posiada Oxytree, czyli szybko rosnące drzewo liściaste o wyjątkowych właściwościach. Produkt został nagrodzony Żaglem Rozwoju, którego celem jest uhonorowanie innowacyjnych rozwiązań.

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszy nas fakt otrzymania nagrody w regionie, gdzie dominuje przemysł drzewno-meblarski oraz produkcja statków i łodzi. Są to nasi potencjalni klienci, którzy z sukcesami mogą wykorzystać drewno Oxytree. Pomimo, że jest to produkt nowy, nabiera „wiatru w żagiel” i wypływa na szerokie wody – powiedział Łukasz Witkowski, Dyrektor Generalny Carbon Solution Polska S.A.

 

Żagiel Rozwoju

Była to pierwsza edycja konkursu organizowanego przez EXPO Mazury, w którym nagradzane są produkty i technologie istniejące na rynku krócej niż rok. Kapituła ekspertów nagradza tych, którzy nie boją się wyzwań, oferują nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, a także są potencjalnym kołem zamachowym dla danej branży. Żagiel Rozwoju jest postrzegany jako potwierdzenie wysokiej jakości nagrodzonych produktów i technologii.

Laureaci nagrody Żagiel Rozwoju 2015:

  1. Carbon Solutions Sp. Z.O.O  za drzewo Oxytree 
  2. Wobet- Hydret za Reaktor Biologiczny typu ZGH
  3. Kominex za piec wolnostojący KOZA AB GLASS na nodze
  4. Florian Centrum za Blachodachówkę Modułową - Finezja
  5. Budownictwo Modułowe za „Q-Moduł” Żelbetowe Monolityczne Moduły Budowlane

Natomiast Ecoventeam Sp. z o. o. za System Rekuperacji Rozproszonej PRANA została nagrodzona przez Prezesa EXPO Mazury. Doceniony został zarówno pomysł jak i jakość wykonania. System wentylacji PRANA wyprowadza z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze przez mikrocząsteczki kurzu i dymu. Jednocześnie wprowadza do środka czyste i świeże powietrze z zewnątrz

 

Dla pasjonatów majsterkowania

Atrakcją dla zwiedzających były m.in. warsztaty „Mój Dom Vintage”, podczas których prezentowane były możliwości zastosowania  farb firmy Annie Sloan przy odnawianiu i stylizacji mebli. Na stoisku zainteresowani mogli pomalować wg własnego projektu np. skrzynkę do przechowywania drobiazgów. Jedną z takich osób była Natalia Nguyen, której drewniana skrzynka w niejednym domu mogłaby być oryginalną ozdobą.

 

 

Świat ze stali

Organizatorzy zadbali również o dostarczenie wyjątkowych wrażeń gościom targów. Zwiedzający mogli podziwiać gigantycznego Bumlebee, Terminatora, Hulka, a nawet rzeczywistych rozmiarów prezydenta Baracka Obamę. To autorski projekt Mariusza Olejnika – Gallery of steel figures.

Partnerami targów były Polskie Stowarzyszenie Projektantów Wnętrz (PSPW/2013) oraz Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.