Spis treści:

  1. Róża jerychońska – charakterystyka
  2. Wymagania i uprawa róży jerychońskiej
  3. Pielęgnacja zmartwychwstanki
  4. Właściwości i zastosowanie róży jerychońskiej
  5. Zmartwychwstanka - las w słoiku

Róża jerychońska - charakterystyka

Róża jerychońska, zwana inaczej zmartwychwstanką, jest jedną z roślin, które wykazują wysoko rozwinięte zdolności przetrwania. Prawdziwa roślina nosząca tę nazwę Anastatica hierochuntica to ta rosnąca w zachodniej Azji wywodząca się z rodziny Brassicaceae. To skupisko szarawych liści skręconych w niewielkich rozmiarów kulę, która kurczy się w sezonie suchym – zielenieje i „ożywa” po podlaniu i zwiększeniu wilgotności. W takiej postaci może przeżyć latami. Jeżeli roślina ukorzeni się w ziemi, rozrasta się i na szerokość około 30 cm i wypuszcza niewielkie, białawe kwiaty.

Zmartwychwstanka - uprawa i wymagania

Wymagania i uprawa róży jerychońskiej

Uprawa róży jerychońskiej jest prosta i niewymagająca. Wymagania są niewielkie – żeby „odżyła” istotna jest odpowiednia wilgotność, woda oraz promienie słoneczne. Ważne jest, aby umieścić roślinę na szerokiej podstawce z wodą w pomieszczeniu, gdzie dociera światło słoneczne. Roślina nie może być jednak wystawiona na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, co spowodowałoby zbyt szybką utratę wilgotności i zasychanie.

Jeżeli zostanie jednak przeniesiona do podłoża należy odpowiednio ją nawadniać, aby utrzymała zdrowe i zielone liście. Podlej roślinę obficie do momentu, aż cała woda przeleje się przez korzenie i znajdzie się na spodku doniczki. Staraj się utrzymywać świeżą wodę – zmieniaj tę znajdująca się w podstawce. Woda jaką podlewasz różę jerychońską powinna być przefiltrowana ze względu na wysoką zawartość chloru i fluoru w wodzie kranowej. Roślina ta należy do delikatnych – to zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem.

 

Pielęgnacja zmartwychwstanki

W większości wypadków roślina nie potrzebuje podłoża – wystarczy podstawka z regularnie uzupełnianą wodą. Należy pilnować, aby nie wyschła, gdyż roślina automatycznie przejdzie w swój stan spoczynku i zwinie liście tworząc szarawą kulę. Po okresie gdy rozwinie swoje liście należy pozwolić jej przejść w stan spoczynku – najlepiej w okresie zimowym, w pomieszczeniu suchym o znikomej wilgotności.

Podczas przycinania róży jerychońskiej należy zachować ostrożność i zabezpieczyć narzędzie przed przenoszeniem bakterii i pleśni. Zanurz nożyce, sekator lub nóż w roztworze wodnym z alkoholem i dokładnie oczyść ostrze. Ucinaj przestrzenie, które chcesz wyrównać i ukształtować.

Właściwości i zastosowanie róży jerychońskiej

Róża jerychońska miała zastosowanie w wierzeniach ludowych jako roślina odmładzająca oraz rewitalizująca. Woda, w której była zanurzona zmartwychwstanka i powoli się rozwijała, była stosowana w celach kosmetycznych – do pielęgnacji twarzy, usuwaniu zmian skórnych oraz redukcji oznak starzenia. itp. Suszona postać rośliny wykazywała właściwości uspokajające – przygotowywano napar z liści ułatwiający zasypianie. Te dobroczynne działanie nie zostało jednak udowodnione badaniami, dlatego nadal zostaje w sferze domysłów i wierzeń ludowych. Jest to jednak idealna roślina dla dzieci, które mogą zaspokoić swoją ciekawość i zdobyć wiedzę podczas eksperymentu w temacie roślin.

Róża jerychońska - las w słoiku

Zmartwychwstanka - las w słoiku

Róża jerychońska to doskonała roślina do posadzenia w słoiku lub naczyniu, gdzie możemy uprawiać swój mini las. Najlepiej ją zestawić z zanokcicą (Asplenium), która podobnie jak zmartwychwstanka lubi wilgotne środowisko oraz regularnie podlewane podłoże. Dodatkowo pięknie się prezentuje tworząc zgraną parę z rośliną. Podłoże może być wyłożone mchem oraz kawałkami kory oraz ziemi do uprawy.