Spis treści:

  1. Charakterystyka
  2. Wymagania
  3. Uprawa w doniczce

Charakterystyka

Persymona,  czyli  jabłko  Orientu występuje w Chinach, Japonii i Korei na wysokich drzewach hebanowca wschodniego. Wyrastają na nich pomarańczowożółte owoce, zwane  persymonami, jabłkami Orientu lub kaki, w smaku przypominające  dojrzałą  morelę. Nieraz  można  je z  łatwością  pomylić  z  pomidorami, ponieważ mają podobny kształt i kolor. Częścią jadalną persymony jest zarówno bardzo słodki i miękki miąższ, jak i skórka. Owoce jada się na surowo, można je także dodawać do sałatek owocowych czy galaretek. Persymona ma dużą wartość odżywczą, ponieważ zawiera sporo witaminy C i A oraz karotenu.

Wymagania

Hurma wschodnia jest dość wymagającym drzewem pod względem stanowiska. Jest to egzotyczna roślina, która może być uprawiana w najcieplejszych rejonach Polski, aby mogła mieć prawidłowe warunki. Nie jest odporna na mróz, dlatego ważne jest, aby przygotować ściółkę zabezpieczającą oraz osłonę. Lepszym pomysłem jest uprawa w dużych donicach, co zagwarantuje szybkie i łatwe przeniesienie do jasnego pomieszczenia, w którym przezimuje najchłodniejsze miesiące.

Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna oraz próchnicza. Doskonale sprawdzi się na słonecznym stanowisku, o umiarkowanie wilgotnej glebie. Hurma wschodnia jest wymagającą rośliną i należy dobrze przemyśleć warunki pogodowe, w jakich się znajdujemy. istnieje szansa, ze przy ciepłej i długiej i wyjątkowo sprzyjającej jesieni roślina będzie wydawać mięsiste i dorodne owoce.

Uprawa w doniczce

Zarówno uprawa w gruncie, jak i uprawa doniczkowa musi mieć określone zasady, lecz ta druga jest nieco łatwiejsza, zwłaszcza, gdy mieszkamy w nieco zimniejszym rejonie Polski. Możemy roślinę pozyskać krok po kroku z nasion, jednak należy pamiętać, że owoce otrzymamy dopiero po około 8 latach uprawy tej rośliny z nasion.

Nasiona są szeroko dostępne w dobrych sklepach ogrodniczych lub możemy to zrobić pozyskując je wprost z owoców. Muszą to być dojrzałe owoce kaki, najlepiej o brązowopomarańczowej skórce i delikatnym, miękkim miąższu. Wyciągamy delikatnie nasiona za pomocą patyczka i układamy na ręczniku papierowym do lekkiego przeschnięcia. Zastanawiacie się, jak jeść kaki? Po wyciągnięciu nasion nadal będzie świetnie smakować w sałatkach czy dżemach!

Następnie zawijamy papier lub ręcznik papierowy i namaczamy wodą. staramy się, aby nie przeciekał, jedynie był odrobinę wilgotny. Przekładamy do słoiczka i zamykamy dokładnie przykrywką. Przekładamy do lodówki na około 2 miesiące kontrolując wilgotność ręcznika papierowego.

Po około 2-3 miesiącach jest możliwość wysiewu persymony w domowych warunkach na parapecie w doniczce. Przed wysiewem należy sprawdzić czy któreś nasiona nie są pokryte pleśnią. te wadliwe usuwamy, a resztę siejemy do żyznej i przepuszczalnej ziemi w doniczkach. należy utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża i umieścić doniczkę w najcieplejszym miejscu w mieszkaniu. Dzięki temu mamy pewność, ze na przestrzeni 3 tygodni zaczną kiełkować i rozwijać się prawidłowo.

Tekst w części przygotowany w oparciu o materiały z magazynu Mój Piękny Ogród. Więcej ciekawostek ze świata ogrodów znajdziecie w miesięczniku Mój Piękny Ogród!