W Warszawie, na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej od 24 maja do 5 czerwca br. można było zobaczyć wyjątkowe ogrody pokazowe, wystawy fotograficzne, a także wziąć udział w wykładach i warsztatach. Wszystko w ramach Festiwalu Ogrodowych Inspiracji.

Wydarzenie zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO) we współpracy z Centralną Biblioteką Rolniczą w Warszawie. Wystawę odwiedziło ponad 4 tys. osób, a z wykładów i warsztatów skorzystało blisko 400 słuchaczy. Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna przygotowana we współpracy z Arboretum Trojanów, która ukazywała piekno traw w ogrodzie o każdej porze roku, autorkami fotografii były Magda Wasiczek oraz Joanna Stoga.

 

 

 

Ogrodowa galeria

Na tarasie biblioteki stworzono specjalną ekspozycję składającą się z sześciu aranżacji ogrodowych, każda o wielkości ok. 13 m2. Ich twórcami byli projektanci ogrodów którzy w latach 2014-2016 zostali laureatami Konkursu "Inspiracje-Aranżacje" organizowanego co roku podczas Targów GARDENIA w Poznaniu. Na Festiwalu zaprezentowano trzy aranżacje z tegorocznej edycji konkursu i trzy z lat poprzednich. Wszystkim pracom nadany został nowy, wiosenny wizerunek. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się ogród tegorocznych laureatów pierwszego miejsca – firmy Ogrody Korzeniewscy z Pleszewa.

Szczególnie dużą ciekawość budziły ich oryginalne siedziska zrobione z derenia białego, a takżkompozycje w tym jedna stworzona w donicy wyplatanej z modrzewia europejskiego, na którą składały się takie rośliny jak heliotrop, wilczomlecz, driakiew, kostrzewa, zawilec, śniedek, muhlenbeckia i patyczak. Niebywale wyjątkowo wyglądała również aranżacja w leśnym stylu stworzona przez firmy żane Ogrody i Flora-Serwis z Łodzi, w której umieszczono bramy z płaszczem wodnym i ogromne szyszki, a zieleń roślin nadawała jej żywego, wesołego charakteru.

Swoim urokiem zachwycała również aranżacja w stylu romantycznym firm Green Decor z Lusowa i Casa Verde Design z Poznania, można w niej było podziwiać urokliwą kompozycję z naparstnicy, czosnku ozdobnego, piwonii, konwalii, bluszczu oraz brzozy. Nie mniej nadzwyczajne okazały się pozostałe ogrody: ogród z dużym siedziskiem i fioletowym źródełkiem nad którym unosiła się tajemnicza mgła, którego autorem był Zielony Zakątek z Warszawy, nowoczesny ogród z naturalnymi elementami małej architektury zbudowany przez Bracia

Kolanowscy Ogrody z Łodzi czy propozycja BS Ogrody z Laskowej – ogród z elementami stylu perskiego, któremu towarzyszyła bujna roślinność w tym niezastąpione o tej porze roku urokliwe złocienie.

 

 

 

Branżowe spotkania

W pierwszym dniu Festiwalu, 24 maja br. ponad 70 miłośników ogrodów, zarówno specjalistów jak i amatorów wzięło udział w seminarium „Ogrodowe inspiracjearanżacje”, gdzie wysłuchali oni wykładów przygotowanych przez twórców festiwalowych aranżacji oraz innych specjalistów z dziedziny sztuki ogrodowej. Kolejnym branżowym wydarzeniem była konferencja przygotowana dla osób profesjonalnie zajmujących się zakładaniem ogrodów i terenów zieleni, odbyła się ona 2 czerwca br., wzięło w niej udział ponad 200 słuchaczy.

Dodatkowo, tego samego dnia ogrodnicy amatorzy mogli wspólnie z uznaną projektantką ogrodów Agnieszką Hubeny-Żukowską z Pracowni Sztuki Ogrodowej w Blizinach zaprojektować własny ogród. W ramach wydarzeń festiwalowych zorganizowano także warsztaty dla dzieci pt. „Lubimy poziomki”, w trakcie których dzieci zapoznały się z ich budową i samodzielnie przygotowały rozsadę. Warsztaty poprowadziły przedstawicielki inicjatywy Ogród Leczy, które przygotowały również specjalny wykład dla seniorów w trakcie, którego mówiły o tym jak w mieście żyć bliżej natury.

Choć Festiwal Ogrodowych Inspiracji oficjalnie zakończył się 5 czerwca br., to z uwagi na liczne prośby i sugestie wielu osób organizatorzy i projektanci ogrodów zdecydowali się pozostawić trzy ogrodowe aranżacje do dalszego zwiedzania. Wystawę wybranych aranżacji można oglądać do końca października 2016 r.

Adres: Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66
Kod pocztowy: 00-950
Miasto: Warszawa
Start wydarzenia: 2016-05-24 09:00
Koniec wydarzenia: 2016-06-05 18:00