W dniu 27 września 2013 roku odbyło się oficjalne otwarcie Nowych Ogrodów, z labiryntem i wieżą widokową w Dobrzycy koło Koszalina. W uroczystości otwarcia, pod patronatem Wiceministra Stanisława Gawłowskiego oraz Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy uczestniczyło ponad 400 osób – przedstawicieli nauki i sztuki, samorządów, administracji państwowej, organizacji turystycznych, właścicieli hoteli i ośrodków wczasowych, architektów krajobrazu, ogrodników oraz innych gości. Podczas uroczystości zaprezentowano nazwę Nowych Ogrodów – HORTULUS  SPECTABILIS.

HORTULUS  SPECTABILIS  docelowo będzie ponad 30-hektarowym kompleksem ogrodów o różnym charakterze. Obecnie zakończony pierwszy etap realizacji projektu (powierzchnia 5,5 ha) to największy w świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha, długości korytarzy 3,2 km i wysokości ścian 2 m. Sercem labiryntu jest wysoka na około 20 m wieża widokowa z której podziwiać można labirynt, otaczające go ogrody i dalsze okolice, aż po Morze Bałtyckie.

HORTULUS  SPECTABILIS będzie można zwiedzać od czerwca 2014 roku. Wtedy udostępnione będą do zwiedzania – labirynt i wieża widokowa, kamienny krąg oraz dolmen, ogrody "Cztery Pory Roku", angielskie rabaty bylinowe, rosarium z parterami bukszpanowymi oraz ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe.

W następnych latach przewidziane jest stworzenie: jeziora o powierzchni 3 ha z plażą, ogrodem saun i grotą energetyczną, ogrodu orientalnego, ogrodu zmysłów, ogrodu muzycznego, wrzosowiska, ogrodu skalnego, narodowej kolekcji wybranych gatunków roślin oraz kolekcji roślin zaaklimatyzowanych w strefie 7b.

Otwarcie nowych ogrodów HORTULUS SPECTABILIS nie spowoduje żadnych zmian w funkcjonowaniu Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy, które jak zwykle czynne będą przez cały rok z wyjątkiem miesięcy zimowych.

Więcej informacji na stronie:
www.hortulus.com.pl
 

Kod pocztowy: 76-038
Miasto: Dobrzyca
Start wydarzenia: 2013-09-27 00:00