Do pełni szczęścia potrzebna jest już tylko niczym nie zmącona atmosfera: oczyszczone palenisko bez zbędnych złogów popiołu, czysta szyba, która pozwala podglądać płomień i schludna obudowa. Utrzymanie kominka w czystości wbrew pozorom nie musi być czasochłonne i kłopotliwe. Jeżeli użyjemy odpowiednich środków i będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Czarnego osadu na szybie kominkowej trudno jest uniknąć. Znając przyczyny pojawiania się nalotu, można go minimalizować. Sadza powstaje, gdy w trakcie spalania drewna dochodzi do rozkładu termicznego zawartych w nim substancji. Typowa sadza składa się z węgla, grafitu oraz pozostałości substancji organicznych typu tłuszcz i popiół. Jest lepka i silnie brudząca. Natężenie problemu zależy przede wszystkim od jakości opału. W kominku powinno się palić drewnem gatunków drzew liściastych, suchym, sezonowanym. Nie mniej ważne jest utrzymanie w czystości przewodu kominowego.

Ze względu na „tłusty” charakter kominkowych zanieczyszczeń optymalne są środki silnie zasadowe. Preparat STARWAX Kominki ekspresowe czyszczenie jest zaopatrzony w pistolet, który rozpyla środek w postaci pianki. Dzięki temu środek nie spływa z pionowej powierzchni, lecz stopniowo rozpuszcza warstwy sadzy. Po odczekaniu kilku chwil przecieramy powierzchnię wilgotną gąbką, spłukujemy gąbką często płukaną w ciepłej wodzie i wycieramy do sucha szmatką, która nie zostawia kłaczków. Na szybach nie wolno stosować metalowych skrobaków i myjek ściernych, żeby nie doszło do zarysowań.

Uwaga, jeżeli kominek lub piec z szybą są wykonane z elementów kwasoodpornych, do czyszczenia szyb należy użyć preparatów na bazie kwasu.

Na rynku są kominki i piece zaopatrzone w tzw. szyby samoczyszczące.  Jest to szkoło ceramiczne pokryte tlenkiem metalu, który pozwala na dopalanie się osadu sadzy. Nie oznacza to, że takie szyby nie wymagają mycia, jednak nie tak częstego, jak w przypadku szyb tradycyjnych. Szyby pokryte tlenkiem metalu nie mogą być czyszczone skrobakami i gąbkami ściernymi.

Preparaty zasadowe do kominków mają skrajne pH, są żrące i wymagają ostrożnego stosowania oraz użycia rękawic ochronnych. Ważne, żeby środek nie był na bazie sody kaustycznej.

Obudowy z cegły i kamienia naturalnego również powinny być czyszczone środkami o odczynie zasadowym, bezpiecznym dla zarówno dla żeliwa, jak i kamienia, np. trawertynu, piaskowca czy marmuru. Aby zapobiec wnikaniu sadzy w kamień obudowy, warto po oczyszczeniu zastosować specjalny impregnat.

W miarę użytkowania zmienia się również wygląd żeliwnych elementów – matowieją, pokrywają się nalotem, którego nie usunie się przy zwykłym czyszczeniu. Kraty, ramy i obudowy wykonane z żeliwa można odnowić za pomocą Pasty do renowacji żeliwa Starwax. Po zastosowaniu przedmioty odzyskają pierwotny wygląd, ciesząc oko efektem pięknej patyny.

Kominki ekspresowe czyszczenie - pianka 43160, cena 29 zł

 
 • Do kominków, szyb, wkładów, kamienia i cegieł w obudowach.
 • Gruntownie i łatwo usuwa sadzę, okopcenia, brud.
 • Aktywna pianka, nie spływa z pionowych powierzchni. Rozpuszcza okopcenia, tłuszcz i sadzę. Nie zawiera sody kaustycznej. Nie niszczy uszczelek izolacyjnych.

SPOSÓB UŻYCIA:

Otwarcie: Œ nacisnąć blokadę bezpieczeństwa,  przesuwając ją w dół. Rozpylać w pozycji pionowej z odległości ok. 20 cm. Pozostawić na kilka chwil. Gładkie powierzchnie myć wilgotną gąbką. Powierzchnie bardzo brudne, bardzo zaplamione lub porowate czyścić szczoteczką. Dobrze spłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha. W razie konieczności powtórzyć zabieg. Zamknięcie : podnieść blokadę, aż do Ž «kliknięcia».

Do stosowania na zimne powierzchnie i przy wygaszonym palenisku. Może być stosowany do powierzchni mających kontakt z żywnością. Doskonale czyści i odtłuszcza: grille, piekarniki, płyty kuchenne, kuchenki, akcesoria. Stosowanie Impregnatu do kamienia i cegieł Starwax zapobiega wnikaniu sadzy i brudu w porowate elementy obudowy. Impregnację należy powtórzyć po każdym czyszczeniu kominka i obudowy. Uwaga, ze względu na przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa opakowań produktów o skrajnym poziomie pH, które mają chronić dzieci przed przypadkowym kontaktem z substancją żrącą, to opakowanie nie nadaje się do ponownego napełnienia. Zawiera wodorotlenek potasu.

SKŁAD DETERGENTOWY: Środki powierzchniowo czynne anionowe mniej niż 5%, substancje zapachowe, substancje mogące wywołać alergię: citral, limonene.

Kominki ekspresowe czyszczenie - żel 43161, 39 zł

 
 • Do kominków, szyb, wkładów, kamienia i cegieł w obudowach.
 • Gruntownie i łatwo usuwa sadzę, okopcenia, brud.
 • Aktywny żel. Rozpuszcza okopcenia, tłuszcz i sadzę. Nie zawiera sody kaustycznej. Nie niszczy uszczelek izolacyjnych.

SPOSÓB UŻYCIA:

Wylać trochę produktu bezpośrednio na wilgotną gąbkę lub przelać środek do pojemnika, w którym gąbka będzie moczona. Dokładnie rozprowadzić produkt na czyszczonej powierzchni i pozostawić na kilka chwil. Czyścić i spłukać gąbką często płukaną w letniej wodzie. Wysuszyć suchą szmatką nie zostawiającą kłaczków.

Do stosowania na zimne powierzchnie i przy wygaszonym palenisku. Może być stosowany do powierzchni mających kontakt z żywnością. Doskonale czyści i odtłuszcza: grille, piekarniki, płyty kuchenne, kuchenki, akcesoria. Stosowanie Impregnatu do kamienia i cegieł Starwax zapobiega wnikaniu sadzy i brudu w porowate elementy obudowy. Impregnację należy powtórzyć po każdym czyszczeniu kominka i obudowy. Zużyć w ciągu 10 lat od daty produkcji wydrukowanej na opakowaniu.

Uwaga, ze względu na przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa opakowań produktów o skrajnym poziomie pH, które mają chronić dzieci przed przypadkowym kontaktem z substancją żrącą, ten produkt nie jest zapasem do opakowania z rozpylaczem.

Zawiera wodorotlenek potasu.

SKŁAD DETERGENTOWY: Środki powierzchniowo czynne anionowe mniej niż 5%, substancje zapachowe, substancje mogące wywołać alergię: citral, limonene.

Kamienie i cegły czyszczenie 43421, cena 39 zł

 
 • Do obudów kominków, grilli.
 • Aktywna pianka, usuwa sadzę i okopcenia.
 • Do gładkich i porowatych kamieni, betonu i cegły. Preparat w postaci aktywnej pianki, która nie spływa z pionowych powierzchni, ułatwiając działanie produktu. Usuwa okopcenia, osady tłuszczu i sadzy. Nie zawiera sody kaustycznej. Nie niszczy uszczelek wkładów kominkowych. Stosować na powierzchniach zimnych i przy wygaszonym palenisku.

SPOSÓB UŻYCIA:

Przed użyciem proszę zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności.  Otwarcie: 1 nacisnąć blokadę bezpieczeństwa przesuwając ją w dół. Przy pierwszym użyciu, nacisnąć jednokrotnie na spust, w celu usunięcia zatyczki, następnie uruchomić naciskając wielokrotnie. Rozpylać w pozycji pionowej z odległości ok. 20 cm. Pozostawić na kilka chwil. Powierzchnie gładkie czyścić wilgotną gąbką. Powierzchnie porowate oraz silnie zabrudzone czyścić szczotką. Dokładnie spłukać ciepłą wodą następnie osuszyć. Jeśli to konieczne ponowić zabieg. Zamknąć blokadę rozpylacza podnosząc do góry aż „kliknie” 2.

Porowate kamienie i cegły można zabezpieczyć preparatem Starwax kamienie & cegły impregnacja, który ochrania powierzchnie przed penetracją brudu i sadzy, oraz ułatwia czyszczenie. Impregnację należy ponowić po każdym czyszczeniu powierzchni. Zawiera wodorotlenek potasu.

SKŁAD: Substancje powierzchniowo czynne : mniej niż 5%. Substancje zapachowe. Alergie występujące: citral i limonene.

Kamienie i cegły impregnacja 43422, cena 45 zł

 
 • Do kamiennych, betonowych i ceglanych obudów kominków i grilli.
 • Zabezpiecza przed wnikaniem sadzy i brudu.
 • Specjalistyczny preparat do impregnacji kamiennych i ceglanych obudów kominków i grilli. Ochrania porowate powierzchnie przed wnikaniem brudu i plamami. Nie zmienia wyglądu podłoża. Ułatwia mycie.

SPOSÓB UŻYCIA

Jeśli to konieczne najpierw należy umyć podłoże preparatem Starwax kamienie & cegły czyszczenie. Stosować wyłącznie na suchych powierzchniach. Nałożyć preparat obficie na całej powierzchni przy pomocy płaskiego i czystego pędzla. Preparat wysychając zmienia kolor z białego na bezbarwny. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia, ok. 4 godziny. Żeby sprawdzić czy impregnacja jest prawidłowa, należy powierzchnię skropić wodą. Jeżeli krople będą tworzyć mokre plamki, należy powtórzyć zabieg. Jeśli woda będzie się perlić impregnacja jest prawidłowa.

Ponowić impregnację zawsze po umyciu podłoża preparatem Starwax kamienie & cegły czyszczenie. Na grillach stosować regularnie.

Pasta do renowacji żeliwa 43420, cena 65 zł

 
 • Do ram, płyt, drzwiczek, rusztów na polana, krat, rur kominowych, obudów
 • Odnawia, poprawia wygląd, nadaje piękną czarną patynę.
 • Odnawia elementy z z żeliwa, stali i metali żelaznych. Pozostawia piękną czarną patynę w starym stylu. Nie wydziela zapachu nawet po ogrzaniu.

SPOSÓB UŻYCIA

Oczyścić, jeśli to konieczne, odnawianą powierzchnię wełną stalową lub szczotką ze stali mosiądzowanej. Dokładnie odkurzyć. Nakładać pastę suchą szmatką (gładkie powierzchnie) lub pędzlem (powierzchnie rzeźbione). Poczekać aż pasta całkowicie wyschnie. Dokładnie wypolerować szczotką lub miękką szmatką, która nie zostawia kłaczków. Oczyścić narzędzia wodą.

Stosować w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.

Więcej informacji na: https://www.starwax.pl/

Produkty dostępne w marketach budowlanych (Leroy Merlin, Castorama, OBI, Praktiker, Bricomarche) oraz w sklepie internetowym.