Chciałabym zachęcić wszystkich fanów pisma „Przepis na Ogród” do uprawy karczochów. Warzywo to pochodzi z krajów śródziemnomorskich,  ale z powodzeniem rośnie też w Polsce. Co najważniejsze – niewiele odbiega od wielkości i jakości okazów hodowanych, np. we Włoszech.

Karczoch jest rośliną kilkuletnią, ale w naszym klimacie może być tylko jednoroczną. Rozsadę przygotowuję sama. Pod koniec lutego wysiewam nasiona do doniczki wypełnionej substratem torfowym o pH 6–6,5.

Pojemnik przykrywam folią, żeby zapewnić podłożu odpowiednią wilgotność. Gdy siewki mają dwa listki, pikuję je do doniczek jak pomidory. Pod koniec kwietnia, kiedy rośliny osiągną wysokość 10 cm, wysadzam je na działkę. Zapewniam im słoneczne miejsce i żyzną glebę (jesienią przekopuję ją z obornikiem).

Rośliny sadzę w rozstawie przynajmniej 1 x 1 m. W czasie wzrostu zasilam je gnojownicą z pokrzyw lub Azofoską, a gdy jest sucho – regularnie je podlewam. Wyrośnięte pąki ścinam ostrym nożem. Za pierwszym razem zbieram 2–3 kwiaty,
później po 3–4 w trzydniowych odstępach. Zbiory zaczynam mniej więcej w połowie lipca, a kończę po pierwszych przymrozkach.

Karczochy są dość odporne na choroby. Jedynie młode rośliny mogą być zaatakowane przez mszyce. Gdy się pojawią, zwalczam je naturalnym opryskiem z czosnku.

Zerwane pąki karczochów przygotowuję według przepisów kuchni włoskiej, natomiast liście warzywa suszę i wykorzystuję jako zioło na niestrawność. Czytałam również, że roślina ta zawiera związek o nazwie cynaryna, który zmniejsza stężenie cholesterolu i kwasów tłuszczowych we krwi.

Karczochy nie tylko dobrze smakują, ale także zdobią grządki. Gdy byłam na wycieczce we Francji, widziałam je rosnące wśród żółtych aksamitek. Polecam to ładne, zdrowe i smaczne warzywo.

Krystyna Rajca

PRZEPIS NA OGRÓD

Podstawy uprawy

  • W polskim klimacie można pokusić się o wieloletnią uprawę karczocha. Trzeba wtedy pamiętać o okopczykowaniu podziemnej karpy na zimę. Osłonięta roślina powinna przetrwać kilkustopniowe mrozy, ale co 3–4 lata wymaga odmłodzenia. 
  • Karczoch nie lubi upałów, zbyt silnego nasłonecznienia i długiego dnia. W tych warunkach pąki zbyt szybko się otwierają. Optymalna temperatura dla jego wzrostu to 19–25°C. Susza hamuje wzrost rośliny i jej rozkrzewianie się, a pąki kwiatostanowe są mniejsze oraz gorszej jakości, dlatego należy pamiętać o częstym nawadnianiu.