Spis treści:

 1. Kiedy dokarmiać ptaki
 2. Czym dokarmiać?
 3. Jak wykonać wieniec z tłuszczem, nasionami i owocami?
 4. Kiedy zakończyć dokarmianie?

Kiedy dokarmiać ptaki

Jesienią przygotowane i zebrane smakołyki dla ptaków należy stosownie pogrupować i umieścić do karmników. Powinniśmy sypać pokarm już w pierwszych fazach przymrozków, gdy tylko pojawi się pierwszy śnieg.

Miej na uwadze, że jeżeli zaczniesz dokarmiać ptaki, one przyzwyczajają się do wybranego przez nas miejsca – to oznacza, że sukcesywnie będą przylatywać w nadziei na znalezienie pokarmu. Nie zmieniaj miejsca zbyt często – jedynie w przypadku, gdy będzie ono źle widoczne dla większej ilości przybyszy.

Upewnij się, że jest wystarczająco wysoko umiejscowione. Wybieraj pojedyncze paliki lub drzewa i konary z utrudnionym dostępem dla kotów oraz innych drapieżnych zwierząt. Wykonując karmnik, zadbaj o to, aby jednocześnie kilka ptaków mogło się pożywić.

Czym dokarmiać?

Najważniejszym rodzajem pokarmu będzie zestawienie ziaren oleistych oraz zbóż. W zależności od tego, jakie ptaki zimują w okolicach naszych ogrodów oraz jakie gatunki chcemy zwabić, musimy uwzględnić ich preferencje.

Istotne jest, aby bez względu na inne czynniki, nie dokarmiać ptaków chlebem. Zawarte w nim składniki mogą przyczyniać się do powstawania chorób:

 • kwasicy – pojawia się w momencie, gdy w organizmie pojawi się zbyt duża ilość kwasów. Prowadzi to do osteoporozy, zwyrodnienia stawów lub cukrzycy u ptaków,
 • biegunki – wyniszczają delikatny układ pokarmowy ptaka,
 • uszkodzenia nerek – nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu rzutują na inne narządy,
 • zespołu anielskiego skrzydła – polega na wykrzywianiu się skrzydeł, które z czasem coraz bardziej odstają od korpusu. W początkowej fazie, u młodych osobników można pokusić się o leczenie i skorygowanie, natomiast u dorosłych jest to nieodwracalna zmiana.

Dokarmianie ptaków

Wybieraj tylko:

 • kompozycje dobrze wysuszonych nasion pozbawionych pleśni: dyni, słonecznika, ogórka, maku, pszenicy, prosa i owsa – nie pogardzą nimi gile i wróble,
 • suszone lub świeże owoce – jarzębina, róża, jałowiec, czarny bez – dla jemiołuszek i dzięciołów,
 • kawałki tłuszczu – wybieraj cienkie plastry słoniny lub stopionej z kawałkami owoców i nasion – to przysmak dla sikorek

Jak wykonać wieniec z tłuszczem, nasionami i owocami?

Jeżeli szukasz pomysłu na nietuzinkowy kulinarny prezent dla zimujących ptaków, postaw na wieniec tłuszczowy z ziarnami. To świetny pomysł, jeżeli nie masz i nie planujesz przygotowywać domku/ karmnika dla ptaków.

Będziesz potrzebować:

 • pół kilograma słoniny,
 • ziarna zbóż,
 • pestki słonecznika,
 • pestki dyni,
 • suszona żurawina bez cukru,
 • suszona lub świeża aronia,
 • garnek,
 • forma do ciasta jak na babkę.

Wieniec z tłuszczu i nasion

Przygotowanie:

 1. Słoninę pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do garnka. Roztop na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając, nie doprowadzając do przypalenia.
 2. Wymieszaj pestki słonecznika, dyni oraz ziarna zbóż. Dodaj kawałki żurawiny oraz aronii.
 3. Połącz wszystkie składniki i wlej do formy typu non-stick. Pozostaw do stężenia i wsadź do lodówki na kilka godzin.
 4. Po tym czasie obwiąż grubą tasiemką zawiąż na wybranym drzewie. Ptaki swobodnie przyczepią się do podstawy wieńca.

Kiedy zakończyć dokarmianie?

Dosypuj nasiona i inne składniki regularnie do momentu, aż stopnieje śnieg i pojawią się pierwsze oznaki wiosny. Wymieniaj pokarm jak najczęściej, aby uniknąć pleśni i rozwoju chorób.

Gdy już zrobi się ciepło, usuń pokarm z karmników lub zdejmij je całkowicie. Zachęć ptaki w ten sposób do stopniowego szukania pokarmu poza alternatywą dostępną całą zimę.

Pamiętaj, aby kolejnego sezonu przywrócić karmnik – zwierzęta przyzwyczajają się i przylatują w zapamiętane miejsce.