Więcej o roślinie poniżej:

Cytryna zwyczajna (Citrus limon)

kategoria:  doniczkowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 5 m

zimowanie: pomieszczenie, 5-15°C

mrozoodporność:  do 0°C

odczyn gleby:  lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zimozielone

barwa kwiatów:  biała

pokrój: krzaczasty, drzewkowaty

okres kwitnienia:  cały rok

wysiew: cały rok w pomieszczeniach

rozmnażanie: siew, sadzonki pędowe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  balkony, tarasy, pomieszczenia, roślina jadalna

tempo wzrostu:   średnie

Choć cytryna kojarzy się nam z gorącym Południem, warto wiedzieć, że wywodzi się z dalekiej Azji (choć nie jest tam obecnie uprawiana). Dziś tak już spowszedniała cytryna przez całe wieki zachwycała możnych tego świata.  

W basenie Morza Śródziemnego, gdzie cytryna jest masowo uprawiana, drzewka dorastają nawet do 7 metrów. Cytryna ma długie, nieregularne gałęzie. W uprawie doniczkowej należy ją przycinać. 

Cytryny doniczkowe czują się najlepiej w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru i deszczu. 

Cytryna wykazuje duże zapotrzebowanie na wapń i azot. Najlepszym podłożem do uprawy cytrusów jest ziemia próchniczna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Toleruje tylko niewielkie dawki fosforu. Do zasilania bardzo dobre są nawozy dla roślin zielonych lub specjalne nawozy dla cytrusów o niskim stężeniu fosforu. Rośliny zasilamy raz w tygodniu.

Zimą zasilamy cytryny sporadycznie. Do podlewania możemy stosować kranówkę. Zawiera ona bowiem wapń, który jest roślinom niezbędny do szybkiego, zdrowego rozwoju. W okresie rozwoju cytrynę obficie podlewamy.  

  

Cytryny zimujemy w jasnej, przewiewnej, suchej kwaterze o temperaturach w przedziale od 4 do 8°C. Podlewanie ograniczamy na tyle, aby nie dopuścić do opadania liści. 

Cytryna jest dość oryginalną rośliną do mieszkań i na tarasy. Nie lubi przebywać w kuchni, gdzie do gotowania jest używany gaz, bo nawet niewielkie stężenie gazu w powietrzu jest dla cytrusów szkodliwe. Polecana zwłaszcza do ogrodów zimowych.

Cytryna ma kolczaste pędy, które mogą ranić dłonie, dlatego podczas pielęgnacji zakładajmy rękawice ochronne.