Pierwsze obchody Wielkiego Dnia Pszczół 8 sierpnia były szansą do bliższego poznania tych pracowitych owadów oraz prostych Zasad Przyjaciół Pszczół, dzięki którym można samodzielnie pomóc tym owadom. Te proste wskazówki przypominają o:
- niewypalaniu traw i liści,
- sadzeniu roślin rodzimych i unikaniu inwazyjnych,
- pozostawianiu półdzikiego miejsca w ogrodzie,
- używaniu nawozów naturalnych,
- tworzeniu gniazd dla pszczołowatych.

Podczas organizowanych lokalnie zajęć i spotkań dzieci dowiedziały się m.in., że dzięki pszczołom mamy nie tylko miód, ale także owoce, warzywa, olej czy nawet bawełnę oraz poznały gatunki i posadziły kwiaty przyjazne pszczołom, takie jak: lawenda, wrzosy, jeżówki i nagietki. Nie obyło się bez spotkań z pszczelarzem, który opowiedział o tych owadach, warsztatów plastycznych, budowania uli i poznania budowy ciała pszczoły oraz kwiatu. Dzieci chętnie słuchały opowieści o pracy pszczół, ich roli w przyrodzie i uczestniczyły w quizach oraz różnego rodzaju grach. Do świętowania i przyłączenia się do edukacyjnej zabawy, zaproszeni zostali także rodzice, dziadkowie oraz przedstawiciele społeczności lokalnych: sąsiedzi i przedstawiciele władz, którzy wspierają placówki i Akademie Przyjaciół Pszczół. Elementem łączącym był kolor żółty przewijający się w strojach uczestników.

Obchody organizowane były w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół, wakacyjnej akcji edukacyjnej programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Wielki Dzień Pszczół odbył się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie.
"Mój Piękny Ogród" objął to wydarzenie patronatem medialnym.
Więcej informacji na temat Wielkiego Dnia Pszczół znajdziecie na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl

Start wydarzenia: 2013-08-20 00:00