Kwiaty wśród cierni

 • Jeśli nasze mieszkania są dobrze oświetlone oraz suche, warto pomyśleć o wilczomleczu okazałym, wyjątkowej roślinie, której niewielkie przykwiatki ozdobią parapety okna z wystawą południową.

 • Wilczomlecz okazały nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie
  Zdjęcie 1 z 3
  Wilczomlecz okazały nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie
 • Wilczomlecz okazały Euphorbia milii należy do rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae. Pochodzi z wyżynnej części Madagaskaru, gdzie dorasta jako krzew do wysokości dwóch metrów. Jego pędy są grube, powyginane i gęsto pokryte cierniami, dlatego Madagaskarczycy traktują go jako roślinę żywopłotową (łatwo się domyślić, że taki żywopłot jest nie do sforsowania). Wilczomlecz okazały nazywany jest także koroną cierniową (niem. Christusdorn, ang. Christ Torn, hiszp. Corona de Christo), choć w czasach Chrystusa roślina ta nie była jeszcze znana w rejonie śródziemnomorskim, a biblijną koronę cierniową zrobiono prawdopodobnie z Paliurus spina-christi, krzewu należącego do rodziny szakłakowatych.

  Wilczomlecz okazały został wprowadzony do uprawy w 1821 roku. Jego główną ozdobą są wyrastające na dość długich szypułkach (8 cm) przykwiatki, które przybierają u gatunku i większości jego odmian czerwoną barwę (dzięki staraniom hodowców możemy spotkać także różowe, żółte, pomarańczowe i białe). Dużym powodzeniem cieszą się odmiany: ‘Marathon’ – o dużych białych przykwiatkach, ‘Vulcanus’ – o dużych ciemnoczerwonych przykwiatkach  i ‘Mini’ – odmiana niska o przykwiatkach zmiennej barwy (od różowej przez pomarańczową do czerwonej). Warto dodać, że kwiaciarnie i centra ogrodnicze oferują przez cały rok pięknie kwitnące okazy wilczomleczy. Rośliny dostępne w handlu są sprowadzane głównie z Holandii oraz Danii i mają 15-20 cm wysokości i szerokości.

  Stanowisko i temperatura. Wilczomlecz okazały idealnie nadaje się do dekoracji dobrze oświetlonych  i suchych pomieszczeń. Można go wyeksponować na parapecie okna od strony południowej, odpowiada mu pokojowa temperatura (także zimą). Jeżeli zaczną z niego opadać zimą liście, jest to znak, że został postawiony w zbyt chłodnym miejscu lub za mocno się go podlewa (albo obie przyczyny wystąpiły naraz). Wilczomlecze (zwłaszcza większe okazy) można wystawić latem na balkony, tarasy lub nawet do ogrodu, ale zawsze trzeba im znaleźć zaciszne miejsce i pamiętać, że zbyt niska temperatura powietrza i duże zachmurzenie mogą spowodować zahamowanie kwitnienia.

  Podlewanie i nawożenie. Wilczomlecz okazały powinien być podlewany umiarkowanie odstałą wodą. Nadmiar wody w podłożu jest przyczyną czernienia i opadania liści, natomiast od czasu do czasu przesuszenie ziemi roślinom nie zaszkodzi. Od wiosny do jesieni wilczomlecze nawozi się co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, dobra jest także pożywka dla kaktusów.

  Przesadzanie i przycinanie. Młode rośliny przesadza się co dwa lata, a starsze co kilka lat do podłoża piaszczysto-próchnicznego albo specjalnego podłoża dla kaktusów, do którego należałoby dodać trochę gliny. Aby roślina miała ładny pokrój, można ją przycinać bez względu na porę roku. Uwaga, sok mleczny wydzielany przy nacięciu lub uszkodzeniu wilczomlecza jest trujący, dlatego trzeba ostrożnie wykonywać wszelkie prace pielęgnacyjne.

   

  Rozmnażanie

  Wilczomleczaokazałego można łatwo rozmnożyć w domu. Do tego celu najbardziej nadaje się szczytowy wierzchołek pędu długości 5 cm. Aby przyspieszyć wyciekanie soku mlecznego, dolny koniec zanurza się w ciepłej wodzie. Sadzonki można pozostawić na jeden dzień, aby zdążyły przeschnąć, a następnie umieścić je  w małej doniczce wypełnionej mieszanką piasku oraz torfu (albo w substracie torfowym). Po 3-4 tygodniach sadzonki powinny się ukorzenić.

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

 • 5 komentarzy

  • Gość
   2013-11-17T12:47:53+01:00 gość IP: 178.56.*.*
   Bardzo łatwo się uprawia tę roślinkę. Teraz spróbuję ja rozmnożyć.
  • Gość
   2014-02-22T15:28:14+01:00 gość IP: 31.11.*.*
   Mojemu wilczomleczowi przywiezionemu z Lanzarote coś nie pasuje polski klimat... Nie podlewam go często, stoi na parapecie od strony południowej a mimo to kwiatków brak. Może to wina złej ziemi (wsadziłam go w zwykłą ziemię do kwiatów doniczkowych)?
  • bożena444
   2014-12-07T22:30:04+01:00 bożena444
   Piękna roślinka!Ktoś może o niej coś więcej ?
  • Gość
   2015-03-03T09:02:58+01:00 Aga (gość ) IP: 91.232.*.*
   U mnie stoi na parapecie od południa i praktycznie kwitnie cały czas ,miewa czasem słabsze dni i wtedy kwitnie słabiej ,ale od paru lat go mam i nie przesadzałam ,mam małą doniczkę ,może trzeba będzie go przesadzić ;)
  • Gość
   2016-07-17T01:33:24+02:00 piotr (gość ) IP: 188.146.*.*
   Mój rośnie wspaniałe, kupiłem go w tesco, podlewam go raz w tygodniu piwem.

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Czerwcowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady