Oświetlenie ogrodu

 • „Na drzewach efektownie prezentują się lampiony podłączone szeregowo” - Jacek Kopaczewski, Turza

 • „Lampki warto zawiesić na metalowych haczykach. Nie zdmuchnie ich tak łatwo wiatr”, pisze Jacek Kopaczewski.
  Zdjęcie 1 z 2
  „Lampki warto zawiesić na metalowych haczykach. Nie zdmuchnie ich tak łatwo wiatr”, pisze Jacek Kopaczewski.
 • Z moją ukochaną żoną Jolą mieszkamy… w szczerym polu. Za sąsiadów mamy jedynie bażanty i jelenie. Mimo to nasz dom jest otwarty dla każdego gościa. Aby przyjemnie spędzać wieczory z przyjaciółmi, dookoła domu stworzyłem podświetlony ogród. Swój pomysł na aranżację przywiozłem aż z Nowego Jorku. To tam podpatrzyłem, jak powinno się oświetlać rośliny, by wyeksponować ich naturalne piękno.

  W moim ogrodzie zastosowałem 3 rodzaje oświetlenia:

  ■ na drzewach,

  ■ ziemne,

  ■ punktowe.

   

  Oświetlenie ogrodowe

  Choć wygląda na skomplikowane, oświetlenie drzew można bardzo łatwo zrobić samemu. Potrzebna jest przede wszystkim długa rurka. To ona posłuży za dźwig i jest praktyczniejsza niż drabina. Sprawdza się też w przypadku drzew, do których utrudnione jest dojście.

   

  Montaż ogrodowych lampionów

  Aby zawiesić lampion, najpierw przygotowujemy metalowy haczyk. Jeden jego koniec umieszczamy w rurce i za jej pomocą sięgamy do miejsca, gdzie chcemy umieścić oświetlenie. Haczyk zawieszamy na wysokiej gałęzi. Drugi haczyk przymocowujemy do lampionu i też za pomocą rurki unosimy do góry. Zawieszamy haczyk na drugim haczyku. Lampki z lampionów łączymy szeregowo, jak oświetlenie na choince. Całkowity koszt takiego nadrzewnego oświetlenia to około 400 złotych. A efekty? Wspaniałe!

   

  Halogenki ziemne

  Drugim rodzajem oświetlenia, jakie zastosowałem w naszym ogrodzie, to halogenki ziemne. Można je kupić w każdym markecie. Ich cena to ok. 7 zł za sztukę. Wykopujemy w ogrodzie rowek o głębokości 30-40 cm. Wkładamy do niego kabel z podłączonymi halogenkami. Przysypujemy całość ziemią, pozostawiając ponad gruntem tylko lampki. Taki system świetlny wytrzymał w moim ogrodzie 5 lat. Jest odporny na mróz. Przed zakopaniem kabla warto zrobić rysunek ogrodu z naniesionymi miejscami ułożenia przewodu. W przeciwnym wypadku przekopując za kilka lat teren, możemy zostać niebezpiecznie porażeni przez prąd!

  Zamierzamy z żoną wkrótce otworzyć sklep ogrodniczy z egzotycznymi i rzadkimi gatunkami roślin. Mam nadzieję, że będzie to naprawdę pasjonujące zajęcie.

  Jacek Kopaczewski

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: cynamonka
  • 2013-05-03T00:00:00+02:00
 • 1 komentarz

  • kama
   2013-06-03T14:22:04+02:00 kama
   Pięknie. Bardzo mi się podoba oświetlanie ogrodów, a w szczególności dużych drzew :)

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


   

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać zioła na tarasie lub balkonie Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady