Jak co roku kaszel, katar i kichanie dają się nam we znaki. Z nosa wciąż uporczywie kapie, głowa nieustannie boli, nic zatem dziwnego, że szukamy schronienia i błogiej ciszy pod ciepłym kocem. Od przeziębienia nie sposób uciec, ale można je skutecznie zwalczyć. I to domowymi sposobami!

 

Kiedy udać się do lekarza?

Z pewnością wtedy, gdy przez dłuższy czas mamy gorączkę i jesteśmy osłabieni. Nie lekceważmy takiego stanu, przecież nasze zdrowie jest najważniejsze. Natomiast z przysłowiowym drapaniem w gardle czy zapchanym nosem sami jesteśmy sobie w stanie poradzić i to bez łykania szkodliwych tabletek.

W apteczce Matki Natury znajdziemy wiele preparatów, które szybko pomogą nam uporać się z przeziębieniem. Najpopularniejsze to domowy rosół z kury, sok z malin, brzozy czy cebuli, herbatka z lipy albo mleko z miodem i czosnkiem przygotowywane już przez nasze babcie i prababcie. Nie dość, że nie zawierają konserwantów, to jeszcze szybko rozgrzewają, działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a także pomagają udrożnić drogi oddechowe.

Jeśli chcemy jesienią i zimą być w dobrej kondycji, nie zapominajmy o prawidłowo zbilansowanej diecie. W naszym jadłospisie muszą się znaleźć owoce, warzywa, a jako zdrowe przekąski obowiązkowo orzechy.

Pamiętajmy też o ruchu. Niech chłody i deszcze nie powstrzymują nas od codziennych spacerów czy joggingu. Równie istotny jest strój – najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę, by uniknąć przegrzania się. Tak przygotowani nie damy się mrozom.

 

 

Pierwsza pomoc w przeziębieniu

Gdyby spytać nasze mamy czy babcie o sprawdzony specyfik na przeziębienie, bez wahania odpowiedziałyby, że jest nim rosół z kury. Ta pożywna zupa nie tylko szybko rozgrzewa, ale też przyspiesza wykrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i płucach.

 

Oto najprostszy przepis na rosół

Składniki

średni kurczak, 3 marchewki, pietruszka, cebula, 2 łyżki posiekanego, koperku, kilka ziaren czarnego i czerwonego pieprzu, sól, mielony pieprz.
 

Sposób przygotowania

Kurczaka myjemy i gotujemy na małym ogniu. Cebulę obieramy, siekamy i podsmażamy na oleju. Marchewki i pietruszkę obieramy, myjemy i kroimy w słupki, wrzucamy do wywaru. Dodajemy ziarna pieprzu. Doprawiamy mielonym pieprzem, solą. Gotujemy, aż warzywa i mięso będą miękkie. Posypujemy koperkiem.

 

Szczególnie polecamy

1. Szałwia lekarska jest niezastąpionym środkiem ściągającym i przeciwzapalnym do płukania jamy ustnej, gardła i krtani. W medycynie wykorzystuje się też pozyskiwany z jej liści olejek eteryczny.

2. Tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i zwalcza trądzik.

3. Cebula hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, pomaga w walce z wolnymi rodnikami i obniża poziom złego cholesterolu.