Drzewka owocowe kolumnowe to nowy trend pojawiający się nie tylko w naszych ogrodach, ale także i na balkonach. Są to karłowe drzewa owocowe, które dają tak samo obfite plony, lecz ich wygląd nieco się różni. Dorastają do wysokości 2-3 metrów, a ich obwód wynosi około 80 cm. Są zatem idealnym rozwiązaniem dla małych powierzchni w ogrodach, a także na wcześniej wspomniane balkony czy tarasy. Mogą być hodowane w doniczkach na powierzchniach zamkniętych, ponieważ odpowiednio je przycinając i dbając, wyrośnie nam odpowiednich rozmiarów drzewko owocowe mieszczące się na pożądanym terenie, dając przy tym smaczne i dorodne owoce. W ogrodach możemy sadzić je już w odległości metra, co pozwoli nam na większą ich ilość i zapełnienie powierzchni przydatnymi nam odmianami.

Spis treści:

  1. Drzewka owocowe kolumnowe - odmiany
  2. Drzewka owocowe kolumnowe - uprawa
  3. Jak przycinać drzewka kolumnowe?
  4. Drzewka kolumnowe owocowe - cena

Drzewka owocowe kolumnowe – odmiany

Odmian owocowych drzewek kolumnowych mamy kilka. Począwszy od jabłoni, kończąc na śliwach. Jabłonie kolumnowe charakteryzują się zwartą i wąską koroną i owocami rosnącymi na krótkich pionowych gałązkach. Do najpopularniejszych jabłoni kolumnowych należą odmiany Mezo, Polka, Flamenco, Bolero.

Czereśnie wyglądem przypominają jabłonie, gdzie owoce rosną na wzniesionych krótkopędach. Z czołowych odmian wyróżniamy czereśnię Victorię, Silvę, Queen Mary i Star Gold. Grusze kolumnowe rosną nieco inaczej niż poprzednie gatunki. Owocują one na długopędach, czyli długich gałęziach, które wyglądają niemal jak wygięte pod kątem prostym.

Do najpopularniejszych odmian gruszy kolumnowej zaliczamy Decora i Saphira. Śliwy, podobnie jak grusze owocują na długopędach. Do najbardziej znanych odmian należą Imperial oraz Fruca. Wśród roślin kolumnowych można spotkać także wyjątkowe odmiany, takie jak śliwko-morela Miracose.

Drzewka owocowe kolumnowe – uprawa

Owocowe drzewa kolumnowe warto posadzić w słonecznym miejscu. Wpływa to dobrze na jakość owoców. W miejscu słonecznym będą one dojrzale i soczyste. Sadząc drzewka, warto wymieszać ziemię żyzną z kompostem. Tym sposobem wzbogacamy ziemię w składniki mineralne i poprawiamy jej strukturę. Warto nawozić sadzonki kolumnowe drzewa wiosną, ponieważ podlewanie podłoża wyjaławia ziemię z potrzebnych do wzrostu składników. Drzewka te owocują najczęściej już na drugi rok od wsadzenia ich do ziemi. Drzewa kolumnowe do ogrodu są samopylne.

Jak przycinać drzewka kolumnowe?

Owocowe drzewka kolumnowe nie wymagają specjalnego cięcia. Wynika to z tego, że nie rozrastają się one do dużych rozmiarów, a ich gałęzie odrastające od pnia rosną jako krótkopędy skierowane do góry bądź długopędy wiszące w dół. W przeciwności do innych odmian drzew owocowych nie trzeba kształtować ich korony, a przycinanie gałęzi nie wspomaga nadmiernego ich wzrostu. Można oczywiście, jak każde drzewo owocowe, podcinać gałęzie, które uległy zniszczeniu, są przemarznięte, a także te, które posiadają suche końcówki.

Cięcia korygujące także nie mają większego znaczenia na przyrost gałęzi. Bardzo ważnym zabiegiem wspomagającym prawidłowy rozrost karłowych drzew owocowych jest odginanie pędów, które wyrastają z przewodnika pod ukosem ku górze. Wszystkie pędy powinny bowiem wyrastać pod kątem zbliżonym do prostego. Do odginania ich można użyć najzwyklejszych klamerek, takich samych jak stosuje się do prania. Oprócz tego warto zadbać o przerzedzanie zawiązków owoców. Drzewka kolumnowe potrafią obficie kwitnąć, lecz nie są w stanie później wykarmić tak dużej ilości owoców. Sprawi to, że owoców będzie mniej, ale te pozostawione będą dorodniejsze i smaczniejsze. 

Drzewka owocowe kolumnowe – cena

Nasz ogród czy balkon może wyglądać pięknie poprzez owocowe drzewa kolumnowe, nie wkładając w to dużo wysiłku. Znajdziesz je w sklepach ogrodniczych, na pobliskich bazarach i targach, a także w supermarketach. Ceny drzewek wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Cena zależna jest od rodzaju drzewka, a także miejsca, w którym je kupujemy. W marketach, dużych sklepach, dostaniemy je w niższych cenach, lecz nie mamy pewności jak były przechowywane, oraz czy się przyjmą. Warto kupować drzewka kolumnowe od sprawdzonych dostawców, czyli w sklepach ogrodniczych, gdzie możemy dowiedzieć się skąd pochodzą i mamy pewność, że pracownicy o nie dbają, a także prosto od producentów, czyli na bazarkach czy z pobliskich szkółek.