Pierwsze skuteczne rozwiązanie – czytaj skład. Nie do końca wierz samym zapewnieniom o wspaniałych właściwościach danego produktu. Niekiedy te, sprawiające wrażenie naturalnych, zdrowych, wartościowych – mogą niemiło nas zaskoczyć obecnością konserwantów, sztucznych barwników czy ulepszaczy smaków.

Kolejnym ważnym „pomocnikiem” przy podejmowaniu decyzji zakupowej są uznane certyfikaty. Jednym z nich, który będzie szczególnie istotny dla miłośników tradycyjnych produktów i tradycyjnych metod wytwarzania, jest znak „Jakość Tradycja”. Przyznawany jest produktom żywnościowym wysokiej jakości, o tradycyjnym charakterze. Powstają one z zachowaniem wyższych standardów produkcyjnych, co jest szczegółowo weryfikowane. W ten sposób wytwarzane są m.in. soki - świeży sok marchwiowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego, świeży sok marchwiowo-selerowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego, świeży sok jabłkowy Cymes z Pojezierza Wałeckiego. 

Wyjątkowy naturalny smak poczujesz również, gdy sięgniesz po aromatyczne, chrupiące i idealnie soczyste jabłko z upraw ekologicznych. Dojrzewające w słońcu owoce są również doskonałe do wszelkiego rodzaju przetworów, którymi możesz cieszyć się przez cały rok. Zatem – czytajmy etykiety, sprawdzajmy certyfikaty, korzystajmy z dobrodziejstw rolnictwa ekologicznego. Bądźmy pewni swych żywnościowych wyborów!