Łąka kwietna w ogrodzie – bliżej natury

Łąka kwietna to kompozycja ogrodowa, która ma naśladować naturalną polanę. Składa się z różnych gatunków traw, bylin i kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich. Łąki kwietne coraz częściej zastępują trawniki. Wynika to z wielu korzyści, jakie oferują w porównaniu z tradycyjną murawą. Przede wszystkim są zdecydowanie bliższe naturze.

Idea zakładania łąk kwietnych przy domu, a nawet na balkonach, pojawiała się wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej. Odpowiednio dobrane do stanowiska rośliny nie wymagają ciągłego podlewania, co sprzyja ograniczeniu zużycia wody. Dodatkowo mniejsze wymagania dotyczące pielęgnacji, np. koszenia, przekładają się na oszczędność energii czy eliminację generowania spalin oraz hałasu. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że łąki kwietne przyciągają pożyteczne owady, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle, oraz zapewniają im schronienie i możliwość zbierania nektaru i pyłku kwiatowego.

Inne zalety łąki kwietnej to imponujący efekt wizualny przy łatwości pielęgnacji. Stworzenie przy domu kolorowego kobierca kwiatów w niemal wszystkich kolorach, kwitnących od wiosny aż do późnej jesieni, jest doskonałym sposobem na ożywienie otoczenia i nadanie mu sielskiego klimatu. Co więcej, łąka kwietna nie wymaga skomplikowanych ani czaso- i pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest zatem doskonałą alternatywą dla trawnika i rabat ogrodowych.

Jak założyć łąkę kwietną przy domu?

Zakładanie łąki kwietnej w ogrodzie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wygospodarować odpowiedni kawałek terenu, najlepiej w nasłonecznionym miejscu, a następnie przygotować podłoże i wysiać nasiona lub rozłożyć łąkę kwietną z rolki.

Łąka kwietna z makami

Jak przygotować ziemię pod łąkę kwietną?

Bardzo ważnym etapem podczas zakładania łąki kwietnej jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Glebę należy oczyścić z chwastów, nasion, resztek niepożądanych roślin czy korzeni i kłączy, które znajdują się w ziemi. Przy tym ważne, aby odchwaszczanie wykonać ręcznie, a nie przy pomocy środków chemicznych. Następnym krokiem jest spulchnienie i wyrównanie podłoża. Gleba powinna być lekka i rozluźniona, dzięki temu rośliny łatwiej się ukorzeniają. Zaleca się także, aby pozostawić podłoże w tym stanie na około 3–4 tygodnie. W tym czasie wykiełkują bowiem chwasty, których nasiona pozostały w ziemi. Dopiero po ich usunięciu można przystąpić do siewu.

Warto wiedzieć, że łąki kwiatowe nie mają wysokich wymagań glebowych. Rośliny rosną na większości rodzajów podłoża, nawet na tych niezbyt żyznych. Jednak w przypadku piaszczystej lub gliniastej ziemi warto poprawić jej strukturę. Tereny piaszczyste można wzbogacić kompostem, zaś gliniaste przekopać z piaskiem.

Łąka kwietna z mieszanki nasion czy z rolki?

Najczęściej łąka kwietna powstaje poprzez wysiew nasion. Ważne jest, aby zrobić to równomiernie. Ze względu na mały rozmiar nasion można wymieszać je z piaskiem lub wermikulitem. Dzięki temu widać, gdzie już upadły. Nasion nie trzeba przykrywać ziemią (niektóre rośliny łąkowe potrzebują dostępu światła), ale warto przycisnąć je do podłoża za pomocą wału. Pozwoli to im szybciej podciągnąć wodę z podłoża i wykiełkować. Ostatnim krokiem jest podlanie wysianych nasion. Po upływie ok. 2 tygodni pierwsze rośliny powinny kiełkować. Ze względu na dużą różnorodność gatunków nie wszystkie pojawią się od razu. Przy sprzyjającej pogodzie pierwsze kwiaty jednoroczne mogą jednak zakwitnąć już po 6 tygodniach.

Alternatywą dla siewu jest łąka kwietna z rolki. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać szybki efekt – rośliny kwitną po paru tygodniach od rozłożenia darni. Ponadto łąka kwietna z rolki sprawdzi się na trudnym terenie, np. na skarpach i pagórkach.

Łąka kwietna na istniejącym trawniku – jak to zrobić?

Nawet jeżeli mamy wokół domu trawnik, możemy go zamienić w łąkę kwietną. Nie warto jednak siać kwiatów na istniejącą murawę, nawet po wcześniejszej wertykulacji. Nie daje to bowiem gwarancji, że wszystkie nasiona wzejdą, a co za tym idzie, efekt może być daleki od spodziewanego. Najlepiej jest przygotować teren pod wysiew. W tym celu należy:

 • usunąć darń – można użyć szpadla, wideł lub glebogryzarki, a na dużym terenie – brony talerzowej;
 • spulchnić i wyrównać podłoże, usuwając resztki traw;
 • wysiać kwiaty i rośliny łąkowe;
 • podlać.

Łąka przydomowa na tle promieni słońca

Podlewanie i nawożenie łąki kwiatowej

Łąka kwietna nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny podlewa się tylko podczas długotrwałej suszy. Trzeba wiedzieć, że kwiaty łąkowe mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia, że są bardziej odporne na suszę. Ponadto w czasie deszczu potrafią absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik i magazynować ją w glebie.

Nawożenie także nie jest konieczne w przypadku łąk kwietnych. Wyjątkiem są rośliny jednoroczne. Jednak nie należy stosować nawozów chemicznych. Łąka kwietna to naturalne środowisko życia dla owadów i innych zwierząt, a sztuczne preparaty mogą stanowić dla nich zagrożenie. Dodatkowo nawożenie mineralne może zniszczyć łąkę i zagłuszyć kiełkujące rośliny. Jeżeli stosujemy nawóz, musi on być organiczny. Dzięki temu odżywiamy nie tylko rośliny, ale również mikroorganizmy glebowe, co przekłada się na poprawę żyzności gleby.

Koszenie łąki kwietnej

Koszenie łąki kwietnej uzależnione jest od rodzaju roślin. Łąkę jednoroczną wystarczy skosić raz – pod koniec sezonu. Najlepszym momentem jest czas, kiedy kwiaty przekwitną i wytworzą nasiona. Natomiast łąki wieloletnie albo mieszane wymagają ścinania najczęściej 2 razy w sezonie. Pierwsze koszenie przypada na przełom maja i czerwca, po przekwitnięciu roślin. Drugie wykonuje się jesienią, w październiku lub listopadzie.

Ważne jest to, żeby łąki kwietnej nie kosić nisko. Minimalna wysokość to 10 cm. Pokos warto pozostawić na kilka dni – dzięki temu nasiona się wysiewają, co umożliwia naturalne rozrastanie się łąki. Do koszenia najlepiej wybrać podkaszarkę. Tradycyjna kosiarka się nie sprawdzi.

Zalety podkaszarki akumulatorowej Kärcher - infografika

Dobrym rozwiązaniem do koszenia łąki kwietnej są podkaszarki akumulatorowe Kärcher. Zapewniają swobodę pracy, ale nie zanieczyszczają środowiska spalinami i nie generują nadmiernego hałasu, co jest przyjazne dla środowiska. Akumulatorowe podkaszarki Kärcher wyróżniają się praktycznymi funkcjami, które ułatwiają pracę. Wyposażone są w skręcaną żyłkę z systemem automatycznej regulacji jej długości, co gwarantuje precyzyjne, szybkie cięcie. Mogą być także zaopatrzone w noże tnące do bardziej wymagających zastosowań. Specjalne osłony chronią operatora przed ścinkami, a ergonomiczna konstrukcja przekłada się na wysoki poziom komfortu pracy.

Jakie kwiaty na łąkę kwietną wybrać?

Wybierając mieszankę nasion do założenia łąki kwietnej, najlepiej kierować się typem podłoża, na którym mają rosnąć rośliny. Warto wiedzieć, że na słabej glebie wszystkie gatunki rosną dość równomiernie, natomiast na ziemi żyznej silniejszym wzrostem charakteryzują się rośliny szybko rosnące. Dlatego aby nie zagłuszyły innych kwiatów, warto dostosować skład mieszanki do podłoża.

Łąkę można skomponować samemu, jednak wymaga to wiedzy i doświadczenia. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. wymagania roślin. W sklepach dostępne są różne rodzaje gotowych mieszanek, np.:

 • mieszanki nasion roślin jednorocznych – mak, chaber, nagietek, kosmos (onętek), aksamitka, eszolcja, czarnuszka siewna, smagliczka;
 • mieszanki nasion roślin wieloletnich – jeżówka, dzwonki, gipsówka, babka lancetowata, dziewanna, goździk, krwawnik pospolity, lebiodka pospolita;
 • mieszanki na gleby suche – chaber łąkowy, cykoria podróżnik, krwawnik pospolity, mak polny, marchew dzika, złocień zwyczajny, żmijowiec zwyczajny;
 • mieszanki na tereny wilgotne – bodziszek korzeniasty, jarzmianka większa, mięta, niezapominajki, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa.

Rośliny miododajne na łąkę kwietną – czy warto?

Rośliny miododajne na łące kwietnej są wręcz wskazane. Ich obecność przyciąga pszczoły i inne owady, a te, zapylając rośliny, przyczyniają się do utrzymywania łąki w kolejnych latach (w przypadku łąki wieloletniej). Ponadto kwiaty miododajne pięknie pachną i są kolorowe. Dzięki temu łąka staje się żywsza, pełna barw, aromatów i dźwięków.

Mieszanka kwiatów łąkowych

Gatunki roślin miododajnych, które wysiewane są po to, aby dostarczyć pożywienie owadom zapylającym, to: żmijowiec lekarski, nostrzyk biały i żółty, pszczelnik, dziurawiec zwyczajny, facelia błękitna, hyzop lekarski, kocimiętka zwyczajna, ogórecznik lekarski, szałwia lekarska, tymianek.

Łąka kwietna – sielski widok tuż za Twoim oknem

Łąki kwietne to dość nowy trend w ogrodnictwie, ale zyskujący coraz większe grono zwolenników. Decydują o tym liczne zalety tego typu kompozycji roślin wokół domu. Najważniejsze z nich to:

 • filtrowanie powietrza,
 • obniżanie temperatury,
 • poprawa retencji wód opadowych,
 • bioróżnorodność,
 • przyciąganie wielu owadów i zwierząt, np. motyli, pszczół, ptaków,
 • możliwość założenia łąki w dowolnym miejscu.