Sposób na gęsty i soczyście zielony trawnik każdego dnia 

Rodzina spędza czas na zadbanym trawniku

Pielęgnacja trawnika krok po kroku

Piękny wygląd i zdrowy wzrost trawnika to zasługa odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zabiegach, takich jak: podlewanie, nawożenie, koszenie, ale także zapobieganie pojawieniu się chwastów i mchu, dosiewanie trawy czy wertykulacja i aeracja. Istotne jest, aby czynności te wykonywać we właściwy sposób i w odpowiednim czasie. Wiedza na temat właściwej pielęgnacji to sekret soczyście zielonego i gęstego trawnika. Jego stan jest uzależniony również od zabiegów pielęgnacyjnych wykonanych jesienią po sezonie i wczesną wiosną. Po zimie, zanim rozpocznie się okres wegetacji, należy za pomocą grabi usunąć z trawnika zanieczyszczenia i pozostałości – liście, obumarłe resztki roślin, będące ogniskiem chorób i szkodników, patyki, wszystko, co zimą przyniósł wiatr. Sprzątając trawnik oceniamy jego stan, aby zdecydować, jakie kolejne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać.

Wertykulacja – usuwanie starej trawy

Do wertykulacji najlepiej użyć wertykulatora (ręczny, akumulatorowy lub spalinowy), który nacina darń pionowo ostrymi nożami, usuwając z trawnika filc, czyli zbitą warstwę obumarłych liści, resztek traw, zbyt zrośniętych korzeni i mchu. Należy jednak pamiętać, że zabieg taki wykonujemy na trawnikach, które mają już co najmniej 2 lata i takie, na których zebrała się warstwa filcu. Wertykulacja jest jednym z ważniejszych zabiegów, choć tuż po jej wykonaniu trawnik zdecydowanie nie zachwyca wyglądem. Zabieg wspomaga odmłodzenie trawnika i przywraca trawie odpowiednie warunki do wzrostu.

Aeracja – napowietrzanie gleby

Aerację trawnika, czyli napowietrzanie, wykonuje się zwykle na wiosnę, gdy darń i korzenie trawnika są zbite. Zabieg można wykonać za pomocą wideł, którymi robi się nakłucia na głębokość 8-10 cm lub użyć aeratora, czyli walca z kolcami. Aeracja powoduje, że korzenie lepiej oddychają, ponieważ powietrze dostaje się do głębszych warstw gleby. Trawnik chłonie więcej wody i nawozu, tak niezbędne do wegetacji. Napowietrzanie sprzyja krzewieniu się trawy i poprawia strukturę podłoża.

Usuwanie chwastów i mchu

Dużym problemem są chwasty, które należy wyrywać ręcznie zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Aby się ich pozbyć można także miejscowo zastosować herbicydy selektywne niszczące rośliny dwuliścienne. Skuteczną metodą walki z chwastami jest regularne koszenie trawnika, spowalniające ich wzrost.

Estetykę i zdrowy wygląd trawnika często psuje również pojawiający się mech, który wyrasta głównie na kwaśnych i wilgotnych glebach oraz na trawnikach położonych w cieniu. Pomocne w zwalczaniu mchu jest piaskowanie i nawożenie preparatami z dodatkiem żelaza oraz regularne koszenie.

Prawidłowe nawożenie

Trawnik wymaga regularnego nawożenia, które warto rozpocząć już wiosną. Dostarczamy w ten sposób niezbędne składniki odżywcze, takie jak: azot, potas, fosfor, magnez, wapno, które warunkują zdrowy wzrost. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nawozów, które stosuje się z różną częstotliwością – standardowe (raz w miesiącu), o przedłużonym działaniu (raz na 100 dni), długodziałające (raz w sezonie), specjalne np. zagęszczające czy regenerujące. Nawóz rozsiewa się po deszczu, na skoszonej i wygrabionej trawie. Najlepiej użyć specjalnego siewnika. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości i dawkowania.

Ekologicznym sposobem na nawożenie jest mulczowanie, czyli pozostawienie cienko i równomiernie rozłożonego, suchego pokosu trawy na trawniku w czasie koszenia. Pokos zamienia się wówczas w naturalny nawóz, który wzbogaca glebę oraz poprawia jej żyzność, ponieważ ogranicza utratę związków mineralnych, takich jak azot czy potas. Dzięki temu, że wolniej się wypłukują i trudniej przenikają do głębszych warstw. Wzrastająca na nowo trawa ma stały dostęp do łatwo przyswajalnych składników odżywczych.

Prawidłowe mulczowanie trawnika ogranicza także parowanie wody z ziemi, przez co zmniejsza częstotliwość podlewania. Spowalnia także wzrost chwastów, zapobiega erozji gleby i zmniejsza ilość ogrodowych odpadów. Niezwykle istotne jest, aby trawa do mulczowania nie była mokra (zaraz po intensywnym deszczu), gdyż utrudni to równomierne rozłożenie pokosu i może spowodować jego gnicie.

Wystarczające podlewanie

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawadnianie trawnika. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Wieczorne nawadnianie może prowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych. Natomiast podlewanie podczas upałów, przy intensywnie operującym słońcu powoduje poparzenia, bowiem kropla wody działa jak soczewka skupiająca promienie słoneczne na źdźbłach trawy.

Częstotliwość podlewania zależy m.in. od warunków pogodowych i rodzaju gleby. Zbyt częste może powodować gnicie i ubytki trawy, zaś niewystarczające – usychanie. Zwykle wystarczy podlewać co kilka dni, a w czasie upałów warto zraszać nawet codziennie. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej ilości wody – musi ona dotrzeć na głębokość ok. 10 cm w głąb ziemi. Posiadając duży trawnik, warto pomyśleć o systemie nawadniania.

Regularne koszenie

Kluczowym zabiegiem determinującym ładny wygląd i dobrą kondycję trawnika jest regularne koszenie. Sprzyja rozrastaniu się systemu korzeniowego, przez co trawa staje się gęściejsza, niczym miękki dywan. Systematyczne strzyżenie ogranicza też rozwój mchu i chwastów.

Główna zasada koszenia mówi, że trawnik najlepiej kosić często, ścinając niewielkie przyrosty trawy, niż rzadko i bardzo nisko. Przydomowa murawa powinna mieć ok. 4-6 cm wysokości. Częstotliwość koszenia zależy od wielu czynników, ale przyjmuje się, że średnio w sezonie intensywnego wzrostu wykonuje się je przynajmniej raz w tygodniu. Optymalnie należy przycinać trawę na ⅓ wysokości, a maksymalnie skracać o połowę, oczywiście przy założeniu, że proces koszenia odbywa się regularnie i nie dopuszczamy do nadmiernego przerostu trawy. Bardzo ważne jest również, by kosiarka była wyposażona w ostry nóż, który będzie ciął, zamiast szarpać trawę. Nierówne brzegi trawy żółkną i usychają, przez co wyglądają nieestetycznie i negatywnie wpływają na kondycję trawnika.

Koszenie trawnika jest czynnością pracochłonną, zabiera dużo czasu i wymaga systematyczności. Nie zawsze sprzyja nam pogoda do pracy, często brakuje czasu i chęci. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem jest nowoczesna kosiarka automatyczna Automower®. Maszyna pracuje samodzielnie, bez względu na porę czy warunki atmosferyczne. Regularne koszenie przez inteligentnego robota koszącego ma pozytywny wpływ na jakość i kondycję trawnika.

Kosiarka automatyczna – sposób na piękny trawnik bez wysiłku

Inteligentny robot koszący pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze

Inteligentny robot koszący to nowoczesny sposób pielęgnacji trawnika. Zapewnia piękny wygląd murawy każdego dnia, a jednocześnie wyręcza nas od uciążliwego obowiązku. Dzięki temu zyskujemy do kilku godzin wolnego czasu tygodniowo, który możemy przeznaczyć na bardziej wymagające prace ogrodowe lub spędzić go z rodziną.

Kosiarki automatyczne Husqvarna pracują samodzielnie, bez względu na rodzaj trawnika, jego ukształtowanie czy architekturę ogrodową. Dwa ostre jak brzytwa noże obracają się w obu kierunkach, precyzyjnie przycinając drobne przyrosty trawy. Drobne ścinki spadają na glebę, zamieniając się w naturalny nawóz. Eliminuje to również konieczność utylizacji pokosu. W efekcie trawnik każdego dnia jest pielęgnowany, a trawa krzewi się i gęstnieje.

Roboty Automower® są lekkie, a ich sposób poruszania się po ogrodzie jest nieregularny, dzięki czemu nie ugniatają trawy i nie zostawiają śladów kół.

Inteligentne kosiarki automatyczne zyskują coraz więcej zwolenników. Potrafią dostosować tryb koszenia do pogody, tempa wzrostu trawy, sprawnie radzą sobie z przeszkodami i automatycznie się ładują, można nimi również zarządzać za pomocą smartfona z dowolnego miejsca. Jako maszyny bateryjne pracują bardzo cicho, nie zakłócając spokoju domownikom czy sąsiadom, nie wydzielają szkodliwych spalin, dzięki czemu są przyjazne dla otoczenia i środowiska.

Inteligentny robot nie tylko kosi, ale także dba o kondycję trawnika. Regularne cięcie drobnych przyrostów trawy zmniejsza potrzebę sztucznego nawożenia, konieczność utylizacji odpadów i redukuje problem uciążliwych chwastów i mchu.

>>Dowiedz się więcej na temat zalet robotów koszących Husqvarna

Inteligentny robot do koszenia małych trawników

Kompaktowy robot Automower® 305 to idealna propozycja dla właścicieli ogrodów o złożonym układzie i powierzchni do 600 m². Pokonuje wzniesienia o nachyleniu do 40% oraz wąskie przejścia o szerokości od 60 cm. Kosiarka wyposażona jest w funkcję systematycznego koszenia przewężeń (przełącza się z trybu losowego) oraz czujnik pogody, który optymalizuje czas pracy w zależności od warunków atmosferycznych (w czasie suszy skraca koszenie). Gdy inteligentna maszyna wjedzie w obszar z wyższą niż średnia wysokość trawy, automatycznie rozpocznie pracę po spirali celem wyrównania różnic.

ALT: kosiarka ogrodowa kosiarka Automower® 305
 
Funkcja Automower® Connect@Home zapewnia pełną kontrolę za pośrednictwem smartfona. Aplikacja łączy się z robotem za pomocą Bluetooth (zasięg do 30 m) i umożliwia kontrolę i zarządzanie maszyną. Cicha i wydajna kosiarka Automower® 305 jest prosta w obsłudze i w czyszczeniu (możną ją myć za pomocą węża ogrodowego). Wyróżnia się kompaktową konstrukcją i doskonałym stosunkiem ceny wobec bogatego wyposażenia w fabrycznie wbudowane funkcje dostępne dla większych modeli.

Jeżeli nie wiesz, jaki robot koszący sprawdzi się w Twoim ogrodzie, przyjdź lub zadzwoń do Autoryzowanego Dilera Husqvarna, który pomoże dobrać optymalny model, dokona instalacji, skonfiguruje maszynę i w razie potrzeby udzieli krótkiego instruktażu obsługi, aby maszyna pracowała efektywnie. Sieć dilerska to także usługi serwisowe, dostęp do oryginalnych części i akcesoriów.