Beton, kostka, płyty tarasowe

To stosunkowo tani sposób wykończenia tarasu, który najczęściej wykorzystywany jest jako „podkład” pod sztuczne trawy bądź różnego rodzaju wykładziny zewnętrzne. Ma jednak istotne wady. W gorące, letnie dni betonowa nawierzchnia bardzo się nagrzewa. Oprócz tego jest to bardzo porowaty materiał, wymagający regularnego czyszczenia.

Alternatywą dla betonu są m.in. tarasy z kostki oraz betonowe płyty tarasowe. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wiele z nich dodatkowo do złudzenia przypomina naturalny kamień.

Płytki tarasowe i gres

Płytki na taras do niedawna były swego rodzaju standardem. Są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, antypoślizgowe oraz dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów, przez co pasują do tarasów i elewacji urządzonych w różnych stylach. Ich wadą jest jednak to, że sprawiają wrażenie „zimnych”; z drugiej strony, w ciepłe dni nagrzewają się podobnie mocno, jak beton. Płytki tarasowe są jednak odporne na wilgoć i zabrudzenia. Nie wymagają także specjalnej konserwacji.

Drewniane deski na taras

Drewno wraca do łask — głównie na fali mody na naturalne materiały, ale i dzięki swoim zaletom. Deska tarasowa z drewna jest dobrym izolatorem; dzięki temu nie nagrzewa się i nie wyziębia tak mocno, jak beton, kamień czy ceramika.

Drewno uchodzi jednak za materiał, który wymaga regularnej pielęgnacji oraz impregnacji przy pomocy specjalnych preparatów. W praktyce nie jest to zbyt czasochłonne — szczególnie że większość zabiegów wykonuje się raz lub dwa razy do roku. Jednocześnie taras drewniany starzeje się w bardzo estetyczny, naturalny sposób. Warunkiem jest jednak wybór odpowiedniego gatunku drewna.

Na zewnętrzne deski tarasowe nadają się:

  • modrzew europejski — bardzo trwały i wytrzymały;
  • modrzew syberyjski — najtwardsze drewno spośród materiałów pochodzących z drzew iglastych, wytrzymuje nawet do 30 lat;
  • sosna — miękkie i tanie drewno, niezbyt odporne na ścieranie oraz warunki atmosferyczne; używana najczęściej jako materiał tymczasowy;
  • świerk skandynawski — chętnie wybierany z uwagi na ładny, ciepły kolor oraz odporność na wilgoć i skrajne temperatury;
  • drewno egzotyczne (kempas, cumaru, lapacho itp.) - drogie, ale i wyjątkowo trwałe rozwiązanie. Surowiec z drzew egzotycznych jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne. 

Taras z deski kompozytowej

Panele tarasowe wykonane z drewna łączonego z tworzywami sztucznymi (PP, PVC, HDPE) wybierane są przez osoby, którym zależy na naturalnym, ale jednocześnie jednolitym wyglądzie tarasu, bez widocznych sęków i struktury drewna. Deski tarasowe kompozytowe są bardzo wygodne z punktu widzenia użytkowników — nie wymagają impregnacji, są pokryte specjalnymi żłobieniami zapewniającymi antypoślizgowość, a ewentualne uszkodzenia nie osłabiają całej konstrukcji.

Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą wyglądem, ceną i wytrzymałością. Każde z nich może być bardzo estetyczne i trwałe, pod warunkiem że zostanie odpowiednio dobrane do warunków, które panują na tarasie. Dodatkowo np. naturalne drewno wymaga większego nakładu pracy niż kompozyt czy płytki; odwdzięcza się jednak szlachetnym starzeniem i trwałością. Dlatego zastanawiając się, czym wyłożyć taras, trzeba wziąć pod uwagę zarówno estetykę, jak i czas oraz wysiłek, jaki chcemy poświęcić na jego pielęgnację. Tylko to pozwoli uzyskać wymarzony efekt, który będzie zachwycać przez lata.