Tak buduje się wzniesione grządki

 • Ogródki na wzniesionych grządkach mają szansę stać się założeniami przyszłości. Mogą powstać praktycznie wszędzie, są łatwe w utrzymaniu, a przy rozsądnym planowaniu warzywa możemy zbierać cały sezon.

 • W uproszczonej wersji grządki możemy zrezygnować z drucianej siatki na rzecz sznurka, rozciągniętego pomiędzy palikami co kilka centymetrów. (zdj.: Adobe Stock)
  W uproszczonej wersji grządki możemy zrezygnować z drucianej siatki na rzecz sznurka, rozciągniętego pomiędzy palikami co kilka centymetrów. (zdj.: Adobe Stock)
 • 1. Tworzymy inspekt

  Ogródek wzniesiony tworzymy z czterech trapezowatych skrzyń. Każdą budujemy z długiej deski długości 3 metrów i trzech desek długości około 1 metra. Końce desek są ścięte, aby lepiej do siebie pasowały. Elementy są łączone metalowymi płaskownikami. W tym przykładzie skrzynie rozstawiono na planie prostokąta o bokach 6x8 metrów.

   

  2. Przygotowujemy ramę

  Drucianą siatkę przytwierdzamy zszywaczem tapicerskim do ramy z kantówek. Pomiędzy oczka wplatamy wierzbowe gałązki. Jeśli nie mamy materiałów, możemy kupić gotowy wiklinowy panel).

   

  3. Mocujemy ramę

  Ramę mocujemy do skrzyni solidnymi wkrętami do drewna. Oczywiście przykręcamy ją do dłuższego boku skrzyni.

   

   

  4. Wypełniamy skrzynię glebą

  Dno skrzyni-grządki wyścielamy włókniną. Materiał przypinamy do desek zszywaczem tapicerskim. Dzięki temu ziemia nie będzie wypłukiwana ze skrzyni podczas podlewania. Skrzynię wypełniamy podłożem do górnej krawędzi deski. Pod uprawę najlepsza jest mieszanka wysokojakościowej ziemi ogrodniczej i dojrzałego kompostu.

   

  5. Komponujemy grządkę

  Grządki urządzamy według własnego planu i pomysłu. Od połowy maja możemy zacząć wysadzanie rozsad i wysiewanie nasion. Przy zakładaniu rabaty należy uwzględnić porę plonowania i wysokość roślin, tak aby jedne warzywa nie zagłuszały innych.

   

  6. Sadzimy warzywa

  Fasolę i groch sadzimy przy podporze. W drugim rzędzie swe miejsce mają słonecznik, kapusta, cukinia, boćwina i koper włoski. W pierwszym rzędzie można posadzić rzodkiewkę, sałatę i zioła. 

   

  7. Podlewamy i pielęgnujemy

  Po sadzeniu uprawy obficie podlewamy, aby rośliny dobrze się ukorzeniły. Latem trzeba podlewać codziennie. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady