Praktyczny Ogrodnik: plantacja truskawek po zbiorach

 • Po owocowaniu truskawek należy przyjrzeć się plantacji pod kątem m.in. obecności chwastów i chorób grzybowych na starszych krzakach. Usuwając chwasty i chore rośliny, poprawimy przyszłoroczne plony.

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • Większość odmian truskawek zakończyła już owocowanie, dlatego warto przystąpić do uporządkowania plantacji. Jeśli nie zamierzamy pobierać sadzonek wyrastających na rozłogach, odcinamy je i usuwamy. Przy okazji pielimy międzyrzędzia z chwastów.

  Starsze, 2- i 3-letnie krzewy są często porażane przez choroby grzybowe. Na takich roślinach można zastosować prosty zabieg fitosanitarny, czyli koszenie liści. Usuniemy w ten sposób źródło chorób i szkodników, przez co poprawimy zdrowotność krzewów. Po ścięciu starych liści i ich wygrabieniu wkrótce na roślinach pojawią się nowe, zdrowe listki.

   

   

  Przy właściwej pielęgnacji do jesieni truskawki zdąża się na tyle rozrosnąć, by wydać w kolejnym roku dobry plon. Pamiętajmy jednak o dwóch zasadach. Pierwsza dotyczy terminu zabiegu, który powinien być wykonany niezwłocznie po owocowaniu.

  Po drugie, należy tak ściąć liście, żeby nie uszkodzić stożków wzrostu, czyli miejsca, z którego wyrastają. Przy koszeniu i grabieniu zagonów usuwane są też z krzewów resztki psujących się owoców, które są źródłem szarej pleśni.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy        Wyniki ogłosimy 2.11.2017

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

  Porady na październik w ogrodzie

 

 

 

      Wesprzyj akcję Greenpeace                    "Adoptuj pszczołę"!    

 

 

 


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Zapowiedź październikowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady