Praktyczny Ogrodnik: plantacja truskawek po zbiorach

 • Po owocowaniu truskawek należy przyjrzeć się plantacji pod kątem m.in. obecności chwastów i chorób grzybowych na starszych krzakach. Usuwając chwasty i chore rośliny, poprawimy przyszłoroczne plony.

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • Większość odmian truskawek zakończyła już owocowanie, dlatego warto przystąpić do uporządkowania plantacji. Jeśli nie zamierzamy pobierać sadzonek wyrastających na rozłogach, odcinamy je i usuwamy. Przy okazji pielimy międzyrzędzia z chwastów.

  Starsze, 2- i 3-letnie krzewy są często porażane przez choroby grzybowe. Na takich roślinach można zastosować prosty zabieg fitosanitarny, czyli koszenie liści. Usuniemy w ten sposób źródło chorób i szkodników, przez co poprawimy zdrowotność krzewów. Po ścięciu starych liści i ich wygrabieniu wkrótce na roślinach pojawią się nowe, zdrowe listki.

   

   

  Przy właściwej pielęgnacji do jesieni truskawki zdąża się na tyle rozrosnąć, by wydać w kolejnym roku dobry plon. Pamiętajmy jednak o dwóch zasadach. Pierwsza dotyczy terminu zabiegu, który powinien być wykonany niezwłocznie po owocowaniu.

  Po drugie, należy tak ściąć liście, żeby nie uszkodzić stożków wzrostu, czyli miejsca, z którego wyrastają. Przy koszeniu i grabieniu zagonów usuwane są też z krzewów resztki psujących się owoców, które są źródłem szarej pleśni.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady