Porada: jak i gdzie sadzić pigwę pospolitą

 • Pigwa pospolita najbujniej rośnie na lekki glebach i słonecznych stanowiskach. Oto zestaw porad na to, jak i gdzie posadzić pigwę pospolitą. Właśnie nastał czas na sadzenie pigwy do gruntu.

 • Owoce pigwy pospolitej (cydonia oblonga) idealnie nadają się na przetwory przede wszystkim dzięki właściwościom leczniczym. (zdj.: Adobe Stock)
  Owoce pigwy pospolitej (cydonia oblonga) idealnie nadają się na przetwory przede wszystkim dzięki właściwościom leczniczym. (zdj.: Adobe Stock)
 • Pigwa pospolita Cydonia oblonga to duży krzew lub nieduże drzewo polecane zarówno na działki, jak i do ogrodów. Owoce mają cytrynowożółty kolor i kształtem przypominają gruszki.

  Pigwa owocuje w październiku, owoce nadają się głównie na przetwory. Rośliny rosną najlepiej na stanowiskach słonecznych, na glebach lekkich do średnio ciężkich. Na glebach o pH większym niż 7 wiele odmian żółknie.

  Pigwa ma opinię rośliny mało podatnej na choroby. Na niektórych stanowiskach sporym problemem może być zaraza ogniowa (odporna na nią jest zwłaszcza odmiana ‘Cydora Robusta’). Pigwa jest rośliną ciepłolubną. Na stanowiskach wietrznych i chłodnych rodzi mniej owoców, natomiast te, które powstają, są mniej aromatyczne.

   

   

  Pigwę sadzimy na początku listopada, przeznaczając pod nasadzenie sporo miejsca (korona mierzy 5 m wysokości i szerokości). Najżywotniejsze są pigwy prowadzone jako krzew lub niskopienne drzewko, bo formy te są najbardziej zbliżone do naturalnej.

   

  Sadzenie pigwy

  1. Wykopujemy dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej doniczkowanego drzewka.

  2. Przy bocznej krawędzi dołka pionowo wbijamy palik. Pośrodku dołka ustawiamy wysadzoną z doniczki pigwę.

  Jeżeli korzenie są mocno zbite, bryłę korzeniową możemy ponacinać ostrym nożem. Drzewko sadzimy na taką głębokość, by miejsce szczepienia leżało 10 cm nad ziemią.

  3. Dołek zasypujemy ziemią. Drzewko podwiązujemy, a następnie obficie podlewamy.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady