‘Ola’ - rajska odmiana jabłoni

 • Ozdobne odmiany jabłoni Malus znacznie różnią się od klasycznych, znanych z sadów drzew. Ich obfite kwitnienie i niezwykle dekoracyjne owoce zachęcają do uprawy nawet w przydomowych ogrodach.

 • Kwitnąca jabłoń Malus 'Ola' (zdj.: Fotolia.com)
  Kwitnąca jabłoń Malus 'Ola' (zdj.: Fotolia.com)
 • Artykuł powstał przy współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich

  Malus uprawia się ze względu na obfite kwitnienie i drobne, lecz wyjątkowo ozdobne owoce utrzymujące się na gałązkach długo po opadnięciu liści. Odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością i odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych.

   


   

  Jabłoń ‘Ola’ jest jedną z ciekawszych odmian polskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych i w zieleni osiedlowej. Odmiana ta została wyhodowana przez Jana Grąbczewskiego w podwarszawskiej Dąbrówce na początku lat 70. zeszłego stulecia. Drzewko charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, tworzy ażurową, kulisto-spłaszczoną koronę i dorasta do 5 metrów.

  Duże, pojedyncze, różowe kwiaty pojawiają się na początku maja. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa około 2 tygodni. Wraz z opadaniem pierwszych płatków na gałązkach rozwijają się czerwone liście, wcześniej ukryte wśród kwiatów. Ich barwa jest najpierw bardzo intensywna, ale z początkiem lata liście zielenieją. Purpurowoczerwone kuliste owoce osiągają średnicę do 3 cm, są trwałe i odporne na parcha jabłoni, utrzymują się na gałązkach aż do zimy.

   

  Uprawa rajskich jabłoni

  Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie od tradycyjnych odmian owocowych. Najlepiej rosną na glebach żyznych i świeżych, umiarkowanie wilgotnych. Dobre warunki wzrostu jabłoni ozdobnych zapewnia podłoże piaszczysto-gliniaste. Rośliny wymagają dużo słońca, aby obficie kwitły i owocowały.

   

  Rajskie odmiany jabłek

   

  Sadzone w cieniu często chorują, przedwcześnie gubią liście i owoce. Kupując drzewka, warto zapytać, na jakiej podkładce zostały zaszczepione, bo od jej typu zależy siła wzrostu roślin. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących.

  Owoce jabłoni ‘Ola’ nadają się na przetwory. Można je kandyzować,
  wówczas zachowają swój ładny kształt i kolor. Kandyzowane jabłuszka są doskonałym dodatkiem do herbaty. Z jabłuszek można też przyrządzić aromatyczną konfiturę. Pozostawione na drzewie owoce są przysmakiem ptaków, m.in. kosów, drozdów, kwiczołów i jemiołuszek. Ostatnio coraz częściej można podziwiać gałązki z miniaturowymi jabłuszkami jako element bukietów i kompozycji florystycznych.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Listopadowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady