Lipiec w warzwyniku

 • W lipcu warzywnik wymaga więcej uwagi niż ogród, w wakacje owocuje bowiem wiele popularnych warzyw. Ich zbiór, wraz z pielęgnacją oraz dosiewaniem warzyw jesiennych to podstawowe lipcowe zabiegi.

 • (zdj.: Adobe Stock)
  (zdj.: Adobe Stock)
 • Pielęgnujemy i zbieramy pomidory

  Wysokie pomidory wymagają intensywnej opieki. Trzeba usuwać zbędne pędy boczne. Pod koniec miesiąca ograniczamy ich wzrost, uszczykując stożek wzrostu nad ostatnim kwitnącym pąkiem i pozostawiając nad nim 2 liście. Pod koniec miesiąca rozpoczyna się również zbiór pomidorów i papryki, które były sadzone
  w gruncie bez osłon.

  Do bezpośredniego spożycia zbieramy owoce całkiem wybarwione. Do krótkiego przechowywania zbieramy tzw. owoce zapalone. Ich wczesny zbiór przyspiesza dojrzewanie pozostałych owoców na roślinie.

   

  Zbiory roślin strączkowych

  W lipcu kończy się zbiór późnych odmian zielonego groszku. Przez cały miesiąc zbieramy bób, a w drugiej połowie miesiąca rozpoczynamy zbiór najwcześniejszej fasoli szparagowej. Zbiór przeprowadzamy wielokrotnie, w miarę dojrzewania strąków.

   

   

  Zbiór ogróków

  W lipcu rozpoczynamy zbiór ogórków. Zbieramy je wielokrotnie, w miarę jak dorastają do odpowiedniej wielkości. Podczas zbiorów trzeba pamiętać, aby nie przekładać pędów, bo wówczas można bardzo łatwo uszkodzić korzenie przybyszowe wyrastające z kątów liści. Podczas zbiorów usuwamy wszystkie przerośnięte, uszkodzone i chore owoce.

   

  Jeszcze siejemy

  Jeszcze możemy wysiewać wiele gatunków warzyw na późniejsze jesienne zbiory lub do przechowywania.  Na początku miesiąca siejemy fasolkę szparagową, wczesne odmiany marchwi, niektóre odmiany buraka ćwikłowego, jak ‘Okrągły Ciemnoczerwony’ i ‘Czerwona Kula’.

  Na rozsadniku siejemy sałaty: masłową i kruchą oraz kalafiory. W połowie miesiąca wysiewamy kapustę pekińską, buraki ćwikłowe do konserwowania korzeni, a pod koniec miesiąca siejemy rzodkiewkę i szpinak.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Zapowiedź grudniowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady