Lipiec w sadzie

 • Przed nadejściem wakacyjnych upałów, drzewa i krzewy w sadzie wymagają ściółkowania oraz uzupełnienia niektórych mikroelementów. Oto porady pielęgnacyjne na lipiec dla roślin w sadzie.

 • (zdj.: Adobe Stock)
  (zdj.: Adobe Stock)
 • Sprawdzamy zasobność gleby

  Gdy zauważymy, że nasze rośliny słabo rosną lub dają niskie plony, może to świadczyć
o braku pewnych pierwiastków w glebie. Najlepszą metodą sprawdzenia, czy gleba w ogrodzie jest zasobna w składniki pokarmowe, jest wykonanie analizy chemicznej.

  Możemy ją przeprowadzić w stacjach chemiczno-rolniczych w większych miastach. Analiza jednej próbki, w której oznaczone zostaną takie makroelementy, jak potas, fosfor, magnez oraz pH, kosztuje około 10 złotych.

  Dzięki uzyskanym wynikom dowiemy się, czy gleba w ogrodzie wymaga nawożenia lub wapnowania. Optymalnym terminem wykonania analiz jest okres od połowy lipca do połowy sierpnia. Zanim więc kupimy nawozy, sprawdźmy zawartość najważniejszych pierwiastków w podłożu. Może się okazać, że nasza gleba wcale nie wymaga nawożenia.

   

   

  Ściółki chronią glebę

  Przed nadejściem letnich upałów ściółkujemy glebę wokół drzew i krzewów. Jest wiele materiałów, które możemy do tego celu wykorzystać. Z materiałów organicznych najlepsza jest rozdrobniona kora z drzew iglastych lub liściastych. Do ściółkowania nadają się również trociny. Aby ściółki spełniały swoje zadanie, musimy rozłożyć odpowiednio grubą, około 10-15 centymetrową ich warstwę.

  Ze ściółek nieorganicznych najbardziej polecane są grubsza włóknina lub agrotkanina. Ta ostatnia jest droższa, lecz o wiele trwalsza i wytrzymuje bez problemu nawet do dziesięciu lat. Ściółki mają tę przewagę nad czarną folią, że przepuszczają wodę i powietrze. To zaleta, bo woda opadowa nie spływa na boki, lecz przesiąka przez ściółkę. Zadaniem wszystkich ściółek jest utrzymanie większej wilgotności podłoża i ograniczenie wzrostu chwastów.

   

  Usuwamy rozłogi truskawek

  Jeśli nie zamierzamy pobierać nowych sadzonek truskawek, systematycznie usuwamy rozłogi wyrastające na międzyrzędzia. Osłabiają one niepotrzebnie roślinę mateczną i utrudniają utrzymanie właściwych rzędów.

   

  Niechemiczna ochrona truskawki

   

  Czas okulizacji

  Od połowy lipca rozpoczyna się okres okulizacji drzewek owocowych. Jeśli mamy na czym założyć oczko (podkładka lub młode drzewko), możemy pokusić się
  o samodzielne wykonanie uszlachetniania.
  Najbardziej znane metody to okulizacja na przystawkę lub w literę T.

  Nie jest to trudny zabieg, jednak wymaga nieco wprawy i odpowiednich narzędzi. Konieczne będzie posiadanie okulizaka – specjalnego, bardzo ostrego noża i pasków folii, którą owiniemy i umocujemy oczko do podkładki. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Zapowiedź grudniowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady