Rabata w cieniu – rośliny do zacienionego zakątka

 • „W słabo nasłonecznionym zakątku możemy założyć ogród w stylu leśnym” – Justyna Sochan, Nieporęt

 • Różaneczniki należą do roślin zimozielonych, dlatego pięknie ozdobią nasze rabaty nawet poza sezonem
  Zdjęcie 1 z 5
  Różaneczniki należą do roślin zimozielonych, dlatego pięknie ozdobią nasze rabaty nawet poza sezonem
 • Uważam, że cieniste miejsca w naszym ogrodzie – wbrew powszechnym opiniom i wyobrażeniom – mogą być kolorowe i ozdobne. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że ich zagospodarowanie sprawia jednak większy kłopot niż planowanie roślin na stanowiskach nasłonecznionych. Postanowiłam podzielić się swoją wiedzą ogrodniczą dotyczącą projektowania rabat, szczególnie w tych mało nasłonecznionych miejscach.

  Jak zaplanować nasadzenia w cienistych zakątkach?

  Aby rozświetlić cieniste zakątki, należy posadzić rośliny o jasnych barwach liści bądź kwiatów. Spośród krzewów liściastych wspaniale zaprezentują się różaneczniki o kremowych czy różowych kwiatach, hortensje drzewkowate o pięknych, pełnych białych kwiatach, bukszpany, irgi, derenie o ozdobnych pędach zimą, trzmieliny, ligustry, barwinki itp. Aby kompozycja rabaty była ciekawa i różnorodna, warto posadzić też krzewy iglaste. Do tych, które preferują miejsca zacienione należą cisy i mikrobioty. Rabatę doskonale wypełnią i zadarnią byliny, np. tawułki w odcieniach różu, różnorodne odmiany host, zawilce japońskie, bodziszki korzeniaste, żurawki o jaskrawo-zielonych bądź bordowych liściach, dąbrówki rozłogowe, paprocie, parzydła leśne, konwalie ogrodowe, bergenie o różowych kwiatach, miodunka o srebrzystych liściach.

  Ogród jak las

  Mój ogród ma charakter leśny. Są tu sosny, różaneczniki, azalie i wrzosy. Rosną także pęcherznice w kolorze bordo i soczystej zieleni, berberysy oraz hortensje. Kolorami, które dominują są biel, róż, fiolet, bordo oraz odcienie zieleni. W jednym z rogów ogrodu jest miejsce, do którego, niestety, słońce nie dociera. Rośliny, które tam posadziłam nadają się właśnie na stanowiska cieniste. Z racji leśnego charakteru działki rabata ma kształt łagodny i niesymetryczny. Jej tło stanowią cisy pośrednie, które doskonale rosną w cieniu. Wybrałam odmianę 'Hicksii', która odznacza się kolumnowym pokrojem i jest odpowiednia na żywopłoty. Jesienią wśród ciemnozielonego listowia pojawiają się nasiona z czerwonymi osnówkami, które wyglądają bardzo dekoracyjnie.

  W samym rogu na tle iglaków posadziłam trzy bujne różaneczniki, które w maju obsypują się dużymi różowymi kwiatami. Mam odmianę 'Helsinki University', która jest w pełni mrozoodporna. Aby stworzyć jej dobre warunki do wzrostu i kwitnienia, przed posadzeniem dodałam podłoża kwaśnego z domieszką próchnicy.

  Po prawej stronie rododendronów rosną białe, różowe i czerwone tawułki Arendsa. Są to odmiany 'Showstar', które zakwitają już w kwietniu. Przed nimi posadziłam dwie odmiany host: 'Golden Prayers' o dużych żółtawo-zielonych liściach oraz 'Blue Moon' o liściach sinych, a jesienią przebarwiających się na żółto.

  Po lewej stronie różaneczników zakwitają azalie japońskie odmiany 'Schneeperle' o pełnych, białych, dużych kwiatach pojawiających się w maju. Moją rabatę „wykończyłam” bodziszkiem korzeniastym, który w maju i czerwcu obsypuje się delikatnymi różowo-fioletowymi kwiatkami.

  Latem cienisty zakątek zdobią żurawki: 'Mint Julep' o limonkowym kolorze liści oraz 'Palace Purple Select' o bordowej barwie. Zestawienie tych dwóch odmian tworzy niesamowity kontrast. Przód rabaty obsadziłam dąbrówką rozłogową, która od maja do sierpnia kwitnie na fioletowo.

  Brzeg kompozycji stanowi pasmo jasnego grysu. Tu rosną małe kule zimozielonych bukszpanów. Po przeciwnej stronie rabaty, z tego samego grysu usypałam koło. W jego środku postawiłam kamienną kulę, z której sączy się woda. Fontannę można zastąpić np. dekoracyjnym kamieniem o ciekawym kształcie.

  Taka koncepcja rabaty idealnie współgra z pozostałą częścią ogrodu, rozświetla cienisty zakątek i zdobi przez cały rok.

  Justyna Sochan

 • Ulubione 0
 • Na podobny temat

  • Dodane przez: nagietka
  • 2013-06-03T00:00:00+02:00
 • 1 komentarz

  • Gość
   2017-11-06T04:40:08+01:00 Rexkelvin (gość ) IP: 193.218.*.*
   Cześć,

   Jesteśmy tu po raz kolejny, aby kupić nerki dla naszych pacjentów i zgodzili się zapłacić dobrą sumę pieniędzy każdemu, kto chce przekazać nerkę, aby je uratować, a więc jeśli jesteś zainteresowany dawcą lub chcesz uratować życie, musisz napisać do nas na e-mailu poniżej.

   Jest to okazja, abyś był bogaty w porządku, zapewniamy i gwarantujemy Ci 100% bezpiecznej transakcji z nami, wszystko będzie wykonane zgodnie z prawem prowadzącym dawców nerki.
   Więc nie marnuj więcej czasu, pisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com

   Irrua Specialist Teaching Hospital.

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


  

 

  

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak rozmnażać dracenę obrzeżoną Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady