Przepis na Ogród: sposoby na mszyce i gryzonie

 • W ochronie roślin postawiłam na ekologię. Zamiast kupować drogie środki chemiczne, lepiej jest wysiać aksamitki, lawendę czy rutę - radzi czytelniczka "Przepisu na Ogród".

 • Mszyce, często spotykane szkodniki nie znoszą zapachu lawendy lub aksamitek, radzimy przez to spróbować ich odstraszenia naturalnymi metodami. Niech środki chemiczne będą ostatnią, a nie pierwszą alternatywą. (zdj.: Adobe Stock)
  Mszyce, często spotykane szkodniki nie znoszą zapachu lawendy lub aksamitek, radzimy przez to spróbować ich odstraszenia naturalnymi metodami. Niech środki chemiczne będą ostatnią, a nie pierwszą alternatywą. (zdj.: Adobe Stock)
 • Autorką poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Janina Mroczek z Jawora.

   

  Gdy za oknem wiosna, jesteśmy zadowoleni, że rośliny ładnie rosną i pięknie kwitną. Niestety, doskonałe warunki do rozwoju mają wtedy również różne choroby i szkodniki. Wszystkim czytelnikom pragnę przekazać swoje sprawdzone i od lat stosowane sposoby na pozbycie się niektórych z nich.

   

  Mszyce – mam na nie kilka metod

  Profilaktyka

  - Te muszki nie znoszą zapachu lawendy. Wystarczy kilka krzewinek posadzonych na rabatach, aby chroniły nasze ulubione kwiaty.

  - Równie skuteczne co lawenda są aksamitki. Ich intensywny aromat odstrasza nie tylko mszyce, ale też inne szkodniki, np. nicienie i nornice. Szczególnie ważne jest posadzenie aksamitek obok pomidorów. Te kwiaty mają wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także dojrzewanie.

  - Drzewa w sadzie będą mniej podatne na mszyce, jeśli wokół nich wysiejemy rutę. Produkuje ona gorzką substancję, która przedostaje się do gleby. Drzewo pobiera ją wraz z wodą. Jego soki zmieniają skład i nie smakują już tym szkodnikom.

   


   

  Zwalczanie

  - Gdy tylko pojawią się pierwsze osobniki, spłuczmy je wodą z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.

  - Porażone rośliny codziennie aż do skutku opryskujmy ostudzonym naparem z pokrzywy. Można go przygotować ze świeżego ziela albo z pokrzywowej herbaty ekspresowej.

  - Wpuśćmy do ogrodu biedronki – naturalnych wrogów mszyc. Aby je przyciągnąć, opryskujmy rośliny raz w tygodniu posłodzoną wodą (pół łyżki cukru na litr wody).

  - Z dostępnych w sprzedaży preparatów wybieramy te środki, które nie szkodzą biedronkom.

   

  Gryzonie – myszy, nornice i krety można także zniechęcić do odwiedzin ogrodu

  Profilaktyka

  - Przede wszystkim utrzymujmy porządek, likwidujmy resztki roślinne, przekopujmy ziemię. Te zabiegi utrudniają gryzoniom osiedlanie się.

  - Na grządkach warzywnych wysiejmy gorczycę i wysadźmy czosnek, a na rabatach posadźmy koronę cesarską lub inkarwillę. Nornice nie znoszą zapachu tych roślin.

   

  Zwalczanie

  - Do nor włóżmy kilka gałązek czarnych porzeczek, tui, wilczomlecza, liści czarnego bzu albo zmiażdżonych ząbków czosnku. Unoszący się z nich zapach powinien zniechęcić krety i nornice.

  - W ziemi robimy otwory i pod skosem wkładamy jak najgłębiej plastikową butelkę tak, aby szyjka była na wierzchu. Dźwięk wiatru wpadającego do naczynia na pewno odstraszy niechcianych gości.

   

  3 sprawdzone naturalne sposoby na szkodniki roślin!

    

  Połyśnica marchwianka – walka z popularnym szkodnikem marchwi 

  - Zaprawianie nasion przed wysiewem preparatami.

  - Posadzenie cebuli między rzędami tych warzyw.

  - Osłanianie wschodzących roślin włókniną, aby motyle nie miały do nich dostępu.

  - Wysiewanie tego warzywa na późny zbiór, czyli w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Dzięki temu będziemy mieli za sobą pierwszy lot motyli połyśnicy, który odbywa się na początku maja.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady