Przepis na Ogród: sposoby na mszyce i gryzonie

 • W ochronie roślin postawiłam na ekologię. Zamiast kupować drogie środki chemiczne, lepiej jest wysiać aksamitki, lawendę czy rutę - radzi czytelniczka "Przepisu na Ogród".

 • Mszyce, często spotykane szkodniki nie znoszą zapachu lawendy lub aksamitek, radzimy przez to spróbować ich odstraszenia naturalnymi metodami. Niech środki chemiczne będą ostatnią, a nie pierwszą alternatywą. (zdj.: Adobe Stock)
  Mszyce, często spotykane szkodniki nie znoszą zapachu lawendy lub aksamitek, radzimy przez to spróbować ich odstraszenia naturalnymi metodami. Niech środki chemiczne będą ostatnią, a nie pierwszą alternatywą. (zdj.: Adobe Stock)
 • Autorką poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Janina Mroczek z Jawora.

   

  Gdy za oknem wiosna, jesteśmy zadowoleni, że rośliny ładnie rosną i pięknie kwitną. Niestety, doskonałe warunki do rozwoju mają wtedy również różne choroby i szkodniki. Wszystkim czytelnikom pragnę przekazać swoje sprawdzone i od lat stosowane sposoby na pozbycie się niektórych z nich.

   

  Mszyce – mam na nie kilka metod

  Profilaktyka

  - Te muszki nie znoszą zapachu lawendy. Wystarczy kilka krzewinek posadzonych na rabatach, aby chroniły nasze ulubione kwiaty.

  - Równie skuteczne co lawenda są aksamitki. Ich intensywny aromat odstrasza nie tylko mszyce, ale też inne szkodniki, np. nicienie i nornice. Szczególnie ważne jest posadzenie aksamitek obok pomidorów. Te kwiaty mają wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale także dojrzewanie.

  - Drzewa w sadzie będą mniej podatne na mszyce, jeśli wokół nich wysiejemy rutę. Produkuje ona gorzką substancję, która przedostaje się do gleby. Drzewo pobiera ją wraz z wodą. Jego soki zmieniają skład i nie smakują już tym szkodnikom.

   


   

  Zwalczanie

  - Gdy tylko pojawią się pierwsze osobniki, spłuczmy je wodą z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń.

  - Porażone rośliny codziennie aż do skutku opryskujmy ostudzonym naparem z pokrzywy. Można go przygotować ze świeżego ziela albo z pokrzywowej herbaty ekspresowej.

  - Wpuśćmy do ogrodu biedronki – naturalnych wrogów mszyc. Aby je przyciągnąć, opryskujmy rośliny raz w tygodniu posłodzoną wodą (pół łyżki cukru na litr wody).

  - Z dostępnych w sprzedaży preparatów wybieramy te środki, które nie szkodzą biedronkom.

   

  Gryzonie – myszy, nornice i krety można także zniechęcić do odwiedzin ogrodu

  Profilaktyka

  - Przede wszystkim utrzymujmy porządek, likwidujmy resztki roślinne, przekopujmy ziemię. Te zabiegi utrudniają gryzoniom osiedlanie się.

  - Na grządkach warzywnych wysiejmy gorczycę i wysadźmy czosnek, a na rabatach posadźmy koronę cesarską lub inkarwillę. Nornice nie znoszą zapachu tych roślin.

   

  Zwalczanie

  - Do nor włóżmy kilka gałązek czarnych porzeczek, tui, wilczomlecza, liści czarnego bzu albo zmiażdżonych ząbków czosnku. Unoszący się z nich zapach powinien zniechęcić krety i nornice.

  - W ziemi robimy otwory i pod skosem wkładamy jak najgłębiej plastikową butelkę tak, aby szyjka była na wierzchu. Dźwięk wiatru wpadającego do naczynia na pewno odstraszy niechcianych gości.

   

  3 sprawdzone naturalne sposoby na szkodniki roślin!

    

  Połyśnica marchwianka – walka z popularnym szkodnikem marchwi 

  - Zaprawianie nasion przed wysiewem preparatami.

  - Posadzenie cebuli między rzędami tych warzyw.

  - Osłanianie wschodzących roślin włókniną, aby motyle nie miały do nich dostępu.

  - Wysiewanie tego warzywa na późny zbiór, czyli w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Dzięki temu będziemy mieli za sobą pierwszy lot motyli połyśnicy, który odbywa się na początku maja.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


 

 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady