Przepis na Ogród: kolorowe sąsiedztwo na rabacie

 • Czytelniczka "Przepisu na Ogród" zachęca do eksperymentowania z kolorami roślin. Przemyślanie zestawiając ze sobą rośliny stworzymy efektowne rabaty, wprowadzając do ogrodu świeżość i kreatywność.

 • Ekspresyjna kompozycja z szałwii, irezyny, aksamitek i żeniszka.
  Ekspresyjna kompozycja z szałwii, irezyny, aksamitek i żeniszka.
 • Autorką poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Anita Łabuz z Sanoka.

   

  Co sezon sadzę nowe rośliny i eksperymentuję z ich zestawieniami, bawiąc się ich kolorami jak malarz. Przekonałam się, że bodziszek wielkopłatkowy o żywo niebieskich kwiatach dobrze wygląda z tawułą japońską 'Goldflame' o żółtych liściach. Rewelacyjne jest połączenie berberysu Thunberga 'Atropurpurea Nana' i tawuły japońskiej 'Goldmound'. Mój sąsiad posadził je naprzemiennie przed ogrodzeniem jako niski, półmetrowy żywopłot. Wygląda to bardzo dekoracyjnie. Jasnożółte liście tawuły pięknie odcinają się od purpurowego berberysu. 

  Koncentrując się na wzajemnym oddziaływaniu dwóch, trzech lub najwyżej czterech kolorów, można z roślin stworzyć ekspresyjne kompozycje. Najprostszym tego typu połączeniem jest aranżacja z roślin o białych i ciemnych kwiatach lub liściach. Czasami jednak starannie zestawiam rośliny o barwach łagodnie przechodzących jedne w drugie.

   

   

  W zeszłym roku stworzyłam ciekawą rabatę z białego niecierpka balsamina, bladoróżowej szałwii i tytoniu ozdobnego o kwiatach białych, różowych i lila. To zestawienie emanuje równowagą i spokojem. Wprawia w lekką zadumę.

  Jeżeli zestawimy je z umiarem, to mocne, ciepłe kolory kwiatów mogą sprawiać wrażenie harmonii. Na przykład dzielżan ogrodowy i rudbekie mają tę samą tonację kolorystyczną i promienistą budowę kwiatu. Żółty jedynie z odrobiną czerwonego, plus przyciągające spojrzenie brązowe środki kwiatu rudbekii.

  Doskonała kompozycja do wiejskiego, nagrzanego słońcem ogródka. Ponadto małe wymagania, łatwość uprawy i fakt, że długo kwitną, sprawia, że to idealna propozycja dla ogrodników, którzy nie dysponują dużą ilością czasu.

  Wiele uroku mają również rabaty z różnych odmian tymianku, macierzanki, lawendy i santoliny. Rośliny uzupełniają się kolorystycznie i mają te same wymagania uprawowe. Po męczącym dniu niebieskie rabaty w ogródku odprężają.

   

  Chcesz mieć piękny ogródek? Postaw na sadzonki kwiatów!

   

  Dobrym i sprawdzonym połączeniem są liliowe ostróżki, fioletowe oraz błękitne szałwie, dzwonki, irysy i czosnki. Uzupełnione pasującymi do nich krzewami róż stworzą naturalny bajkowy zakątek, który zachwyci każdego. Jeśli jednak mamy ochotę na odrobinę ekstrawagancji, pokuśmy się o stworzenie rabaty w gorących, ognistych kolorach. W jej skład mogą wchodzić na przykład trytomy, krokosmie, dalie, krwawniki i cynie.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady