Przepis na Ogród: czas wsadzić hiacynty

 • „Wczesna jesień to doskonała pora, aby przygotować rabaty, które będą ozdobą wiosennego ogrodu” - zachęca nasza Czytelniczka. Na wiosennej rabacie nie może zabraknąć wysadzanych jesienią hiacyntów.

 • Aby nie stwarzać zagrożenia chorobami grzybowymi, hiacyntów nie umieszczamy w miejscach, gdzie wcześniej rosły ogórki, pomidory czy truskawki. (zdj.: Fotolia.com)
  Aby nie stwarzać zagrożenia chorobami grzybowymi, hiacyntów nie umieszczamy w miejscach, gdzie wcześniej rosły ogórki, pomidory czy truskawki. (zdj.: Fotolia.com)
 • Autorką poniższego tekstu jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Agnieszka Rembiszewska z Warszawy.

   

  Tworząc nową rabatę z hiacyntów, pamiętajmy, że całą swą siłę magazynują w cebulach. Dlatego należy zwracać uwagę na ich wygląd. Zdrowa cebula to pewność powodzenia uprawy. Nie sadzimy więc egzemplarzy z nalotami pleśni, pomarszczoną, suchą skórką i z przebarwieniami. Odrzućmy też te o zbutwiałym zapachu i z licznymi uszkodzeniami. Szkoda czasu na ich sadzenie, bo i tak nie urosną. Ważne jest regularne przeglądanie przechowywanych cebul i usuwanie tych, które wykazują objawy chorób.

  Sadzenie przeprowadzamy jesienią, zaczynając od września, a kończąc w październiku. Dla lepszej ochrony przed chorobami cebule zaprawiamy środkiem grzybobójczym. Potem umieszczamy je w glebie zależnie od ich wielkości:

  - małe – na głębokości 10 cm, w odstępach 18–20 cm;

  - średnie – głębokość 15 cm, odstęp 8–15 cm;

  - duże – głębokość 20 cm, odstęp 4 cm.

   

   

  Posadzone jesienią hiacynty powinny zakwitnąć w kwietniu lub maju następnego roku. Pamiętajmy jednak, aby zabezpieczyć je przed zimą, przykrywając miejsca sadzenia ściółką zrobioną np. z liści. Żeby nasze hiacynty dorodnie kwitły, powinniśmy je odpowiednio nawozić. Najkorzystniej jest je zasilać zaraz po wysadzeniu.

  Na rynku dostępnych jest wiele nawozów do roślin cebulowych. Stosujemy je zgodnie z etykietą – najczęściej 0,2 kg na 1 m² powierzchni. Rozsypany nawóz mieszamy z glebą. Jeśli jest ona kwaśna, należy wcześniej zastosować dolomit.

  Pamiętajmy też o starannym wyborze miejsca na rabatę. Hiacynty wymagają lekkiego, żyznego podłoża i słonecznego stanowiska. Do zbyt ciężkiej gliniastej gleby dobrze jest więc dodać torf i piasek. Z kolei bardzo piaszczystą ziemię warto wzbogacić próchnicą lub kompostem.

   

  By wiosną było pięknie

   

  Cebule hiacyntów w tym samym miejscu mogą pozostawać przez kilka lat. Z uwagi na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych, znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak coroczne ich wykopywanie. Inaczej ich kwiaty będą coraz mniejsze, aż w końcu zupełnie zginą. 

  Do sadzenia hiacyntów przyda nam się praktyczna sadzarka. Pomaga odpowiednio przygotować otwory w glebie pod cebulki kwiatów. Dzięki mechanizmowi zgarniającemu i wysypującemu ziemię obsługa narzędzia jest prosta i wygodna. Wskaźnik głębokości, to praktyczna pomoc.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy        Wyniki ogłosimy 2.11.2017

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

  Porady na październik w ogrodzie

 

 

 

      Wesprzyj akcję Greenpeace                    "Adoptuj pszczołę"!    

 

 

 


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Zapowiedź październikowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady