Przepis na Ogród: czas wsadzić hiacynty

 • „Wczesna jesień to doskonała pora, aby przygotować rabaty, które będą ozdobą wiosennego ogrodu” - zachęca nasza Czytelniczka. Na wiosennej rabacie nie może zabraknąć wysadzanych jesienią hiacyntów.

 • Aby nie stwarzać zagrożenia chorobami grzybowymi, hiacyntów nie umieszczamy w miejscach, gdzie wcześniej rosły ogórki, pomidory czy truskawki. (zdj.: Fotolia.com)
  Aby nie stwarzać zagrożenia chorobami grzybowymi, hiacyntów nie umieszczamy w miejscach, gdzie wcześniej rosły ogórki, pomidory czy truskawki. (zdj.: Fotolia.com)
 • Autorką poniższego tekstu jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Agnieszka Rembiszewska z Warszawy.

   

  Tworząc nową rabatę z hiacyntów, pamiętajmy, że całą swą siłę magazynują w cebulach. Dlatego należy zwracać uwagę na ich wygląd. Zdrowa cebula to pewność powodzenia uprawy. Nie sadzimy więc egzemplarzy z nalotami pleśni, pomarszczoną, suchą skórką i z przebarwieniami. Odrzućmy też te o zbutwiałym zapachu i z licznymi uszkodzeniami. Szkoda czasu na ich sadzenie, bo i tak nie urosną. Ważne jest regularne przeglądanie przechowywanych cebul i usuwanie tych, które wykazują objawy chorób.

  Sadzenie przeprowadzamy jesienią, zaczynając od września, a kończąc w październiku. Dla lepszej ochrony przed chorobami cebule zaprawiamy środkiem grzybobójczym. Potem umieszczamy je w glebie zależnie od ich wielkości:

  - małe – na głębokości 10 cm, w odstępach 18–20 cm;

  - średnie – głębokość 15 cm, odstęp 8–15 cm;

  - duże – głębokość 20 cm, odstęp 4 cm.

   

   

  Posadzone jesienią hiacynty powinny zakwitnąć w kwietniu lub maju następnego roku. Pamiętajmy jednak, aby zabezpieczyć je przed zimą, przykrywając miejsca sadzenia ściółką zrobioną np. z liści. Żeby nasze hiacynty dorodnie kwitły, powinniśmy je odpowiednio nawozić. Najkorzystniej jest je zasilać zaraz po wysadzeniu.

  Na rynku dostępnych jest wiele nawozów do roślin cebulowych. Stosujemy je zgodnie z etykietą – najczęściej 0,2 kg na 1 m² powierzchni. Rozsypany nawóz mieszamy z glebą. Jeśli jest ona kwaśna, należy wcześniej zastosować dolomit.

  Pamiętajmy też o starannym wyborze miejsca na rabatę. Hiacynty wymagają lekkiego, żyznego podłoża i słonecznego stanowiska. Do zbyt ciężkiej gliniastej gleby dobrze jest więc dodać torf i piasek. Z kolei bardzo piaszczystą ziemię warto wzbogacić próchnicą lub kompostem.

   

  By wiosną było pięknie

   

  Cebule hiacyntów w tym samym miejscu mogą pozostawać przez kilka lat. Z uwagi na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych, znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak coroczne ich wykopywanie. Inaczej ich kwiaty będą coraz mniejsze, aż w końcu zupełnie zginą. 

  Do sadzenia hiacyntów przyda nam się praktyczna sadzarka. Pomaga odpowiednio przygotować otwory w glebie pod cebulki kwiatów. Dzięki mechanizmowi zgarniającemu i wysypującemu ziemię obsługa narzędzia jest prosta i wygodna. Wskaźnik głębokości, to praktyczna pomoc.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady