Przepis na ogród: cięcie tui na żywopłot

 • Jak rozmnożyć krzewy owocowe? Co można poradzić na stale zarastający glonami staw? Jak uzyskać równy żywopłot z tui? Na pytania odpowiada specjalistka "Przepisu na Ogród" - mgr Anna Majewicz.

 • Odpowiednio prowadzone tuje z powodzeniem zastąpią tradycyjny żywopłot (zdj.: Fotolia.com)
  Odpowiednio prowadzone tuje z powodzeniem zastąpią tradycyjny żywopłot (zdj.: Fotolia.com)
 • Na pytania odpowiada ekspertka "Przepisu na Ogród" - mgr Anna Majewicz

  Jak rozmnożyć krzewy owocowe?

  P: Mam dobre, stare odmiany porzeczek, malin i agrestu. Zależy mi na uzyskaniu potomków dokładnie z tych krzewów. Jak to zrobić?

  O: Wymienione krzewy owocowe można dość łatwo rozmnożyć przez odkłady poziome. W tym celu odginamy jedną (lub więcej – w zależności od potrzeb) z dolnych gałązek. Następnie wykopujemy wąski rowek zgodny z naturalnym kierunkiem opadania pędu. Pamiętajmy, że dołek powinien mieć 10 cm głębokości. Umieszczamy w nim pęd i przysypujemy wykopaną wcześniej ziemią.

  Jeśli gleba w ogrodzie jest niskiej jakości, warto wzbogacić wykopaną ziemię torfem, w ilości – garść torfu na 3 garście ziemi. Taką mieszanką przysypujemy odgiętą gałązkę i mocno ubijamy. Jeśli za bardzo się odgina, wówczas warto obciążyć ją kamieniem lub cegłą.

  Nowe rośliny pojawią się po pierwszym okresie wegetacyjnym, a w kolejnym można je odciąć od krzewu matecznego i posadzić na nowym miejscu.

   

   

  Dlaczego moja rosiczka padła?

  P: Kupiłam w supermarkecie rosiczkę i muchołówkę. Postawiłam je na widnym parapecie, a mimo to obie mi się zmarnowały. Jak należy o nie dbać?

  O: Rośliny owadożerne wymagają stałej wilgotności podłoża. Najlepiej wstawić doniczkę w ceramiczną osłonkę, do której nalewamy trochę wody. Jej stan należy ciągle kontrolować. Warto pamiętać, że te gatunki nie tolerują nawożenia. Preferują gleby ubogie i kwaśne, a niedostatek azotu i innych składników uzupełniają, „konsumując” owady. Nie należy ich również spryskiwać wodą – powoduje to zmycie kropelek lepiku z liści rosiczki.

   

  Co można poradzić na stale zarastający glonami staw?

  P: Nasz staw z krystalicznie czystą wodą i mieszkającymi w nim pstrągami zarasta glonami i trawą. Dno zbiornika wyłożone jest folią i zasypane żwirem i kamieniami. Jak go uratować?

  O: Przede wszystkim proszę zadbać o naturalną równowagę biologiczną w stawie. To pomoże utrzymać w nim czystość. Natomiast przyczyn zarastania zbiornika glonami i trawą może być bardzo dużo.

  - Jeśli glony rozmnażają się w tak zastraszającym tempie, to prawdopodobnie w wodzie jest zbyt dużo substancji organicznych, a więc rozkładających się szczątków roślinnych i odchodów ryb.

  - Należy upewnić się, że do stawu nie spływa woda z ogrodu, zawierająca nawozy.

  Warto pamiętać o paru zasadach:

  - Jeśli zbiornik ma być przewidziany pod hodowlę pstrąga potokowego, to wymogiem podstawowym jest intensywny przepływ wody w stawie. Pstrąg tęczowy podobno jest w stanie przetrwać bez jej ruchu.

  - Z kolei jeśli staw ma pełnić funkcję wyłącznie ozdobną, to może warto zrezygnować z pstrąga ma rzecz np. karpia koi lub karasia złocistego.

  Na pewno pomocne w walce z glonami będą rośliny wodne zanurzone – rogatki lub moczarki. Wykorzystują one związki organiczne i dwutlenek węgla, a w zamian oczyszczają i dotleniają wodę oraz hamują rozwój glonów.

  Ważne jest także umiejscowienie zbiornika. Jeżeli staw został umieszczony w pełnym słońcu, należy wyposażyć go w roślinność o pływających liściach, np. lilie wodne. Ich liście powinny pokrywać minimum 1/3 powierzchni wody. Przed posadzeniem tych wszystkich roślin powinno się ponownie dokładnie oczyścić zbiornik z glonów i traw.

   

   

  Czy jest jakiś sposób na uzyskanie ładnego, równego żywopłotu z tui?

  P: Moje tuje, pomimo równego wieku, mają różną wysokość. Chciałbym, żeby wyglądały estetycznie i tak samo. Jak to osiągnąć?

  O: Wiek tui nie zawsze gwarantuje ich równą wysokość. Można jednak temu zaradzić – każdy z iglaków należy przycinać, skracając o kilka centymetrów od szczytu.

  Tniemy w taki sposób, aby docelowo każda z roślin była tej samej wysokości. Zatem wyższe okazy należy przyciąć mocniej, a niższe słabiej. Pierwsze cięcia można wykonać już wtedy, kiedy tuja ma 2–3 lata. Takie przycinanie nie tylko zapewni równą wysokość ogrodzenia, ale spowoduje również, że nasz żywopłot będzie zdrowiej rósł i ładnie się zagęszczał.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady