Przepis na Ogród: cięcie krzewów i drzew

 • Przedwiośnie to odpowiedni moment na prześwietlanie oraz formowanie drzew i krzewów. Czytelniczka "Przepisu na Ogród" prezentują swoje sposoby na pielęgnacje roślin przed rozpoczęciem sezonu.

 • Pędy krzewów skracamy o 1/3 (cięcie słabe) lub o 2/3 długości (cięcie silne).
  Pędy krzewów skracamy o 1/3 (cięcie słabe) lub o 2/3 długości (cięcie silne).
 • Autorkami artykułów pierwotnie opublikowanych w magazynie "Przepis na Ogród" są Joanna Zaremba z Krakowa oraz Anna Witkowska z Latkowa.

   

  Prześwietlam, formuję, pielęgnuję

  Każdy ogrodnik co sezon podejmuje wyzwanie, jakim jest cięcie drzew i krzewów. Żeby ten zabieg przeprowadzić prawidłowo, powinniśmy znać podstawy biologii roślin. W naszym sadzie wykonujemy kilka różnych rodzajów cięć.

  1. Cięcie formujące

  Jeśli chodzi o drzewa, to ma ono na celu utrzymanie dominacji pędu głównego (tzw. przewodnika) w stosunku do innych. W przypadku krzewów cięcie formujące polega na skróceniu odrostów tak, aby zagęszczeniu uległy niższe partie rośliny.

  2. Cięcie sanitarne

  Stosujemy je, gdy chcemy wyciąć połamane, wyschnięte, przemarznięte lub chore gałęzie

  3. Cięcie prześwietlające

  Polega na usunięciu zbędnych pędów w celu rozrzedzenia korony i dopuszczenia światła do wnętrza rośliny.

  4. Cięcie korygujące

  Przeprowadzamy je, gdy na działce, którą kupiliśmy, rosną źle uformowane drzewa.

  5. Cięcie odmładzające

  Dotyczy starych nasadzeń. Polega na usunięciu gałęzi po to, by pobudzić roślinę do wytwarzania nowych pędówPrzycinanie wpływa na kondycję roślin, a to przekłada się na obfite kwitnienie i plony.

  Joanna Zaremba 

  Technika przycinania

  Lepiej usuwać kilka drobniejszych pędów niż jeden gruby. Po ścięciu większych odrostów powstają bowiem głębsze rany, co osłabia roślinę. Gałązki rosnące pionowo przycinamy pod lekkim skosem, a pnące się ukośnie, tniemy prostopadle.

  Chodzi o to, aby woda deszczowa nie zbierała się w miejscu naszej ingerencji. Pędy przycinamy około centymetra nad pąkiem. Jeśli zrobimy to za daleko, gałązka może uschnąć

   
   
   
   

  Cięcie sanitarne i formujące

  Na przycinanie roślin wybieram ciepły i słoneczny dzień. Pierwszy zabieg przeprowadzam wczesną wiosną – w lutym bądź marcu. Wykonuję wtedy cięcie sanitarneusuwam suche lub chore pędy do wysokości zdrowej tkanki. Czasami mam wątpliwości i nie wiem, czy gałązka jest już całkiem wyschnięta. Wtedy zostawiam ją. Jeśli wypuści listki, cieszę się, a jeśli nie – obcinam ją w późniejszym terminie

  Wczesną wiosną krzewy pozostają jeszcze w zimowym uśpieniu. Dobrze więc zniosą ingerencję człowieka, a rany po cięciu szybko się zabliźnią. W tym czasie skracam także niektóre pędy, dzięki temu roślina będzie potem obficiej kwitnąć i owocować

  O terminie cięcia decyduje pora kwitnienia poszczególnych gatunków. Do wiosennych postrzyżyn wybieram więc krzewy kwitnące latem (w czerwcu i później). Są to na przykład hortensja, budleja i milin amerykański. Rośliny te zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach, dlatego cięcie im nie zaszkodzi... Wiosną przycinam także drzewa i krzewy owocowe (jabłonie, brzoskwinie, agrest, porzeczki).

  W kwietniu zabieram się za róże wielkokwiatowe, zaś na przełomie maja i czerwca za krzewy, które kwitły wiosną (forsycja, migdałek, tamaryszek). Te rośliny zawiązują pąki już jesienią, dlatego korygujemy kształt gałęzi zaraz po przekwitnięciu 

  Anna Witkowska

  Zanim sięgniesz po nożyce ogrodowe…

  Poznaj biologię swoich roślin. Z niewiedzy możesz im tylko zaszkodzić. Przykładem są tawuły. Zazwyczaj przycina się je wczesną wiosną. Od każdej reguły są jednak wyjątki. Tawuła wczesna zakwita już w kwietniu, dlatego należy ją ciąć dopiero po przekwitnięciu. Tak samo trzeba uważać z iglakami, którym zbytnie przycięcie może tylko zaszkodzić. Podobnie róże – nie wszystkie lubią się strzyc.

 • Ulubione 2
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady