Praktyczny Ogrodnik: rozsada w ekodoniczkach

 • Doniczki wykonane z biodegradowalnego materiału coraz częściej wykorzystywane są do rozsad ze względu na praktyczność - po spełnieniu swojej roli, rozkładają się w glebie, służąc za kompost.

 • (zdj.: Adobe Stock)
  (zdj.: Adobe Stock)
 • Do przygotowania rozsady wykorzystuje się najczęściej doniczki
  z tworzyw sztucznych. Ze względów ekologicznych warto je jednak zastąpić doniczkami z materiałów ulegających biodegradacji, które rozkładają się w glebie lub mogą być przerobione na kompost.

  Tak przygotowaną rozsadę sadzi się na grządki bez wyjmowania jej z doniczek, dzięki czemu zajmuje to mniej czasu. Dodatkowym atutem takich pojemników są oddychające ścianki, dzięki którym rośliny mają bardzo dobre warunki wzrostu. Propozycji ekodoniczek jest wiele. Najczęściej spotyka się pojemniki z masy papierowej lub celulozowo-torfowej.

   


   

  Mogą to być doniczki pojedyncze lub wielodoniczki o różnej liczbie i wielkości oczek. Przeznaczone są specjalnie do produkcji rozsady, ponieważ są nietrwałe i szybko rozkładają się w glebie. Trwalsze są doniczki z włókna kokosowego, w których można uprawiać rośliny przez dwa lata.

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem są pojemniki z plew ryżowych. Oprócz walorów ekologicznych ich zaletą jest atrakcyjny wygląd. Mogą mieć różne kształty, barwy (zawsze są to jednak naturalne kolory ziemi), a nawet desenie. Odznaczają się największą trwałością wśród doniczek biodegradowalnych.

  Dzięki gładkim, nieprzemakalnym ściankom mogą być wykorzystywane nawet przez pięć lat. W glebie rozkładają się szybciej. Przed posadzeniem roślin do ogrodu należy je nieco rozerwać lub skruszyć.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 


  

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Rozmnażanie roślin część 2 - okulizacja Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady