Praktyczny Ogrodnik: rozsada w ekodoniczkach

 • Doniczki wykonane z biodegradowalnego materiału coraz częściej wykorzystywane są do rozsad ze względu na praktyczność - po spełnieniu swojej roli, rozkładają się w glebie, służąc za kompost.

 • (zdj.: Adobe Stock)
  (zdj.: Adobe Stock)
 • Do przygotowania rozsady wykorzystuje się najczęściej doniczki
  z tworzyw sztucznych. Ze względów ekologicznych warto je jednak zastąpić doniczkami z materiałów ulegających biodegradacji, które rozkładają się w glebie lub mogą być przerobione na kompost.

  Tak przygotowaną rozsadę sadzi się na grządki bez wyjmowania jej z doniczek, dzięki czemu zajmuje to mniej czasu. Dodatkowym atutem takich pojemników są oddychające ścianki, dzięki którym rośliny mają bardzo dobre warunki wzrostu. Propozycji ekodoniczek jest wiele. Najczęściej spotyka się pojemniki z masy papierowej lub celulozowo-torfowej.

   


   

  Mogą to być doniczki pojedyncze lub wielodoniczki o różnej liczbie i wielkości oczek. Przeznaczone są specjalnie do produkcji rozsady, ponieważ są nietrwałe i szybko rozkładają się w glebie. Trwalsze są doniczki z włókna kokosowego, w których można uprawiać rośliny przez dwa lata.

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem są pojemniki z plew ryżowych. Oprócz walorów ekologicznych ich zaletą jest atrakcyjny wygląd. Mogą mieć różne kształty, barwy (zawsze są to jednak naturalne kolory ziemi), a nawet desenie. Odznaczają się największą trwałością wśród doniczek biodegradowalnych.

  Dzięki gładkim, nieprzemakalnym ściankom mogą być wykorzystywane nawet przez pięć lat. W glebie rozkładają się szybciej. Przed posadzeniem roślin do ogrodu należy je nieco rozerwać lub skruszyć.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do zabawy!

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Zapowiedź wrześniowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady