Praktyczny Ogrodnik: ogródek ziołowy na balkonie

 • Świeża bazylia, rozmaryn czy mięta na wyciągnięcie ręki powinna być stałym wyposażeniem każdego balkonu lub kuchennego parapetu. Szczególnie, że ich hodowla nie jest trudna czy czasochłonna.

 • Przy mocno nasłonecznionych balkonach czy parapetach, ważne jest regularne nawadnianie szybko przesuszających się ziół. Na szczęście część z nich, jak na przykład bazylia, powinna podnieść się po kilku dniach bez wody. (zdj.: Adobe Stock)
  Przy mocno nasłonecznionych balkonach czy parapetach, ważne jest regularne nawadnianie szybko przesuszających się ziół. Na szczęście część z nich, jak na przykład bazylia, powinna podnieść się po kilku dniach bez wody. (zdj.: Adobe Stock)
 • Uprawa własnych roślin użytkowych to jeden z najmodniejszych trendów ogrodniczych. Jedną z najbardziej przydatnych, a przy tym urokliwych i łatwych w uprawie grup roślin są zioła i rośliny przyprawowe. Idealnie sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. Ogródki ziołowe pasują do balkonów i tarasów utrzymanych w różnych stylach.

  Styl ziołowych kompozycji wystarczy podkreślić odpowiednią donicą lub pojemnikiem. Oryginalną oprawę naszym ziołom zapewnią też różnego rodzaju niekonwencjonalne naczynia, np. stare dzbany, miski czy drewniane skrzynki po owocach. Do uprawy pojemnikowej nadają się niemal wszystkie znane gatunki ziół, zarówno jednoroczne, np. bazylia czy cząber, jak i wieloletnie, np. melisa lekarska, lebiodka, macierzanka, rozmaryn.

   


   

  W kompozycjach z ziół warto zestawiać wiele gatunków różniących się pokrojem i kształtem liści oraz uwzględnić ich barwne odmiany. Mimo iż gatunki różnią się wymaganiami w uprawie w ogrodzie, większość ziół ma podobne wymagania w uprawie w pojemnikach – najaromatyczniejsze rośliny otrzymamy, uprawiając je w pełnym słońcu i regularnie podlewając.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

 

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

  

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady