Praktyczny Ogrodnik: lilie w uprawie pojemnikowej

 • Spotykane głównie na rabatach lilie w mniejszych odmianach nadają się również do uprawy pojemnikowej. Urodą kwiatów oraz liści zawstydzić mogą wielu stałych bywalców balkonowych lub tarasowych donic.

 • (zdj.: iBulb.org)
  (zdj.: iBulb.org)
 • Lilie, bez wątpienia arystokratki wśród roślin, swoją urodę zawdzięczają nie tylko okazałym kwiatom, ale również gęsto ulistnionym pędom. Dzięki właśnie tym cechom są coraz częściej wykorzystywane na balkonach i tarasach. Z całego bogactwa odmianowego do uprawy pojemnikowej nadają się odmiany niskie i średniowysokie, wysokości 70-90 cm.

   

   

  Bardzo dobrze sprostają temu zadaniu niezawodne i niezwykle kolorowe mieszańce azjatyckie, mieszańce Longiflorum o wydłużonych lejkowatych kwiatach oraz mieszańce orientalne o dużych białych lub różowych kwiatach. Ta ostatnia grupa, ze względu na wrażliwość na mróz, nie może być uprawiana w ogrodzie, więc uprawa w pojemnikach jest dla nich jedynym rozwiązaniem. Do uprawy lilii wybieramy dość duże pojemniki.

  Cebule lilii są bardzo charakterystyczne. Są to tzw. cebule otwarte z małymi, dachówkowato nachodzącymi na siebie łuskami. Jak u wszystkich gatunków cebulowych kwitnących latem lub jesienią, korzenie lilii nigdy nie zamierają. Aby cebule się przyjęły, należy zadbać o to, żeby korzenie nie wyschły.

  Cebule sadzimy na kilkucentymetrową warstwę przepuszczalnego podłoża i przysypujemy tak, żeby podłoże nad cebulami miało grubość 8 centymetrów. Następnie podlewamy, po czym donice ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 10-12°C. Po 2-3 tygodniach temperaturę można podnieść do 15-16°C. Tak uprawiane lilie zakwitną na przełomie kwietniamaja. Od kwietnia można je już wystawiać na zewnątrz.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy        Wyniki ogłosimy 2.11.2017

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

  Porady na październik w ogrodzie

 

 

 

      Wesprzyj akcję Greenpeace                    "Adoptuj pszczołę"!    

 

 

 


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Zapowiedź październikowego numeru magazynu "Mój Piękny Ogród" Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady