Praktyczny Ogrodnik: lilie w uprawie pojemnikowej

 • Spotykane głównie na rabatach lilie w mniejszych odmianach nadają się również do uprawy pojemnikowej. Urodą kwiatów oraz liści zawstydzić mogą wielu stałych bywalców balkonowych lub tarasowych donic.

 • (zdj.: iBulb.org)
  (zdj.: iBulb.org)
 • Lilie, bez wątpienia arystokratki wśród roślin, swoją urodę zawdzięczają nie tylko okazałym kwiatom, ale również gęsto ulistnionym pędom. Dzięki właśnie tym cechom są coraz częściej wykorzystywane na balkonach i tarasach. Z całego bogactwa odmianowego do uprawy pojemnikowej nadają się odmiany niskie i średniowysokie, wysokości 70-90 cm.

   

   

  Bardzo dobrze sprostają temu zadaniu niezawodne i niezwykle kolorowe mieszańce azjatyckie, mieszańce Longiflorum o wydłużonych lejkowatych kwiatach oraz mieszańce orientalne o dużych białych lub różowych kwiatach. Ta ostatnia grupa, ze względu na wrażliwość na mróz, nie może być uprawiana w ogrodzie, więc uprawa w pojemnikach jest dla nich jedynym rozwiązaniem. Do uprawy lilii wybieramy dość duże pojemniki.

  Cebule lilii są bardzo charakterystyczne. Są to tzw. cebule otwarte z małymi, dachówkowato nachodzącymi na siebie łuskami. Jak u wszystkich gatunków cebulowych kwitnących latem lub jesienią, korzenie lilii nigdy nie zamierają. Aby cebule się przyjęły, należy zadbać o to, żeby korzenie nie wyschły.

  Cebule sadzimy na kilkucentymetrową warstwę przepuszczalnego podłoża i przysypujemy tak, żeby podłoże nad cebulami miało grubość 8 centymetrów. Następnie podlewamy, po czym donice ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 10-12°C. Po 2-3 tygodniach temperaturę można podnieść do 15-16°C. Tak uprawiane lilie zakwitną na przełomie kwietniamaja. Od kwietnia można je już wystawiać na zewnątrz.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

 


 

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2018

 

 

Wideo

Jak uprawiać pomidory w doniczce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady