Praktyczny Ogrodnik: jesienna ziołowa apteczka

 • Leków na jesienne dolegliwości nie koniecznie trzeba szukać wyłącznie w aptece. Proste w uprawie zioła ogrodowe czy balkonowe o leczniczych właściwościach to choćby rozmaryn, szałwia czy tymianek.

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • Zioła to rośliny pełne zalet. Na kaszel i chrypkę doskonale nadają się napary z szałwii i tymianku. Sama szałwia ma działanie antyseptyczne i zmniejsza wydzielanie potu, ale może hamować laktację u kobiet karmiących. Tymianek ma działanie bakterio- i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Liście mięty pieprzowej (świeże i suszone) wspomagają trawienie.

  Rozmaryn lekarski ma działanie odkażające i pobudzające, a dodany do ciepłej kąpieli wspomaga krążenie krwi. Zioła uprawiane na działce, jeśli są dobrze zabezpieczone i okryte, mogą dostarczać świeżego surowca nawet do połowy listopada.

   


   

  Jeśli zaś uprawiamy je w pojemnikach na balkonie, na jesień i zimę należy je przenieść do widnej piwnicy lub innego pomieszczenia, w którym panuje dodatnia temperatura – wówczas dłużej będziemy cieszyć się smakiem świeżych ziół. Aby móc jak najdłużej korzystać z ziół, trzeba ten surowiec odpowiednio zabezpieczyć.

  Świeże liście można przechowywać w suchym pojemniku w lodówce do 3 tygodni, ale można je także mrozić lub suszyć w przewiewnym miejscu. Mrożenie w najmniejszym stopniu ogranicza straty olejków eterycznych i innych substancji prozdrowotnych. Suche zioła przechowujemy w szczelnych pojemnikach, chroniąc je przed dostępem światła, w miejscu suchym i chłodnym.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady