Praktyczny Ogrodnik: jesienna ziołowa apteczka

 • Leków na jesienne dolegliwości nie koniecznie trzeba szukać wyłącznie w aptece. Proste w uprawie zioła ogrodowe czy balkonowe o leczniczych właściwościach to choćby rozmaryn, szałwia czy tymianek.

 • (zdj.: Fotolia.com)
  (zdj.: Fotolia.com)
 • Zioła to rośliny pełne zalet. Na kaszel i chrypkę doskonale nadają się napary z szałwii i tymianku. Sama szałwia ma działanie antyseptyczne i zmniejsza wydzielanie potu, ale może hamować laktację u kobiet karmiących. Tymianek ma działanie bakterio- i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Liście mięty pieprzowej (świeże i suszone) wspomagają trawienie.

  Rozmaryn lekarski ma działanie odkażające i pobudzające, a dodany do ciepłej kąpieli wspomaga krążenie krwi. Zioła uprawiane na działce, jeśli są dobrze zabezpieczone i okryte, mogą dostarczać świeżego surowca nawet do połowy listopada.

   


   

  Jeśli zaś uprawiamy je w pojemnikach na balkonie, na jesień i zimę należy je przenieść do widnej piwnicy lub innego pomieszczenia, w którym panuje dodatnia temperatura – wówczas dłużej będziemy cieszyć się smakiem świeżych ziół. Aby móc jak najdłużej korzystać z ziół, trzeba ten surowiec odpowiednio zabezpieczyć.

  Świeże liście można przechowywać w suchym pojemniku w lodówce do 3 tygodni, ale można je także mrozić lub suszyć w przewiewnym miejscu. Mrożenie w najmniejszym stopniu ogranicza straty olejków eterycznych i innych substancji prozdrowotnych. Suche zioła przechowujemy w szczelnych pojemnikach, chroniąc je przed dostępem światła, w miejscu suchym i chłodnym.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

 

 

 


 

  Sprawdź swoją wiedzę ogrodniczą!

 

 

 


 

     Porady na listopad w ogrodzie

 

  

 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

Wideo

Grudniowy numer "Mojego Pięknego Ogrodu" już w kioskach! Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady