PiO: egzotyczny puchowiec, papryka roczna oraz pływacz

 • Nie wszystkie rośliny egzotyczne nadają się do uprawy poza swoją strefą klimatyczną, choć ciągle nas zachwycają, inspirują czy po prostu ciekawią. Oto wyjątkowy puchowiec, papryka roczna oraz pływacz.

 • Kapok, owoc puchowca pięciopręcikowego zawiera włókna z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle (zdj.: Fotolia.com)
  Kapok, owoc puchowca pięciopręcikowego zawiera włókna z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle (zdj.: Fotolia.com)
 • P: Bardzo zaciekawiły mnie trzy egzotyczne rośliny: Ceiba pentandra, Capsicum annum oraz Utricularia laterifolia. Co warto o nich wiedzieć? Czy można je uprawiać w naszej strefie klimatycznej?

  O: Puchowiec pięciopręcikowy Ceiba pentandra należy do rodziny ślazowatych. Może być uprawiany tylko w obrębie klimatu tropikalnego. Ze względu na rozmiary i wymagania klimatyczne nie nadaje się do uprawy w domu jako roślina doniczkowa. Jest to jedno z najwyższych drzew spotykanych na kontynencie afrykańskim. Dorasta nawet do 60-70 metrów.

  Rośnie również w Ameryce Południowej i Środkowej, a jego występowanie w tropikalnej Azji uważa się za introdukcję. Pień wraz z charakterystycznymi korzeniami przyporowymi może osiągnąć średnicę 3 metrów. Pień form młodocianych jest gęsto pokryty dużymi kolcami.

   

   

  Na drzewie tym kwitną dość duże kwiaty średnicy około 15 cm. Mają one kolor biały, żółty lub bladoróżowy. Po ich zapyleniu zawiązują się jajowate owoce, które znajdują się wewnątrz nasiona i otoczone są puchowym żółtawym włóknem, tzw. kapokiem, zbudowanym z ligniny i celulozy. Właśnie dla tego włókna puchowiec pięciopręcikowy jest uprawiany w Azji. Lekki, sprężysty i odporny na działanie wody kapok wykorzystywany jest w tapicerstwie do wypełniania materacy oraz jako wykładzina ocieplająca. Kiedyś służył także do produkcji kamizelek ratunkowych. Z nasion tego drzewa tłoczy się olej.

   

  Papryka roczna 

  Papryka roczna Capsicum annum jako gatunek obejmuje bardzo dużo odmian owocowych – od dużych i słodkich do najostrzejszych chili. Odmiany podzielone są na grupy, w zależności od wielkości i kształtu owocu. Ozdobne papryki należą do grupy Conoides z pionowymi i stożkowatymi owocami i Cerasiforme z kulistymi do jajowatych owocami.

  Ozdobna papryka doskonale radzi sobie w naszych warunkach pod osłonami, ale i w gruncie. Można ją sadzić do doniczek jako jeden z elementów barwnych kompozycji. Wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych od wiatru.

   

  Pływacz

  Pływacz Utricularia laterifolia to owadożerna bylina ziemnowodna. To gatunek endemiczny, występujący w Australii. Jego cechą charakterystyczną jest brak korzeni. Zamiast nich rośliny mają silnie rozgałęzione pędy i tzw. stolony. Pomiędzy pędami i liśćmi widoczne są pęcherzykowate twory, które służą do chwytania drobnych bezkręgowców. Pływacza spotkać można na terenach torfowiskowych wraz z mchem torfowcem. Szczegółów dotyczących uprawy najlepiej szukać wśród akwarystów. 

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

  Konkurs Ogrodnik Doskonały 2017            Zapraszamy do udziału!

 

 

 


 

 Wielki Rodziny Konkurs Ogrodniczy    Pokaż swoją rodzinę w ogrodzie!

 

 

 


 

    Porady na sierpień w ogrodzie

 

 

 


 

 

          Zieleń ogrodowym hitem               w kolekcji Altax Viva Garden!    

 

 

 


 

        Targi Zieleń to Życie 2017                  Zapraszamy od Warszawy           w dniach 31 sierpnia - 2 września   

 

 

   


 

       Lista wydarzeń ogrodniczych                        edycja 2017

 

 

 


 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 


 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!

  


 

    Księżycowy Kalendarz Ogrodnika                          2017

 

 

       

Wideo

Jak zrobić ogródek w parasolce Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

Zapis do newslettera

 

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady