PiO: plamy na palmie howea

 • Często zdarza się, że palmy uprawiane w domu bez zapewnienia specyficznych wymogów narażone są na ataki chorób i szkodników. Oto diagnoza eksperta, co może dziać się z palmą Howea naszej Czytelniczki.

 • Zdrowe liście palmy Howea potrafią zachwycić wyjątkowymi wartościami dekoracyjnymi, dzięki którym roślina idealnie nadaje się do nowoczesnych, surowych wnętrz. (zdj.: iStock)
  Zdrowe liście palmy Howea potrafią zachwycić wyjątkowymi wartościami dekoracyjnymi, dzięki którym roślina idealnie nadaje się do nowoczesnych, surowych wnętrz. (zdj.: iStock)
 • P: Bardzo proszę o radę, jak „wyleczyć” z drobnych brązowych kropek - plamek moją młodą jeszcze palmę howeę.

  O: Z tego opisu trudno postawić właściwą diagnozę. Mogą to być wciornastki, które należy opryskiwać preparatem owadobójczym, zawierającym substancję czynną pyretrum lub malation.

  W przypadku, gdy te kropki mają postać brodawkowatych zgrubień, są to tarczniki, które należy zeskrobać za pomocą szmatki nasączonej denaturatem i miejsce po nim opryskać środkiem owadobójczym, zawierającym malation lub dimethoat.

   

   

  Taki ciemny nalot na liściach może być objawem pojawienia się sadzaka – grzyba rozwijającego się na rosie miodowej wydzielanej przez mszyce, tarczniki i mączlika szklarniowego. W takim przypadku silnie porażone liście musimy usunąć, pozostałe zmyć letnią wodą oraz usunąć bezpośrednią przyczynę pojawienia się tego grzyba.

  Możliwe jest też, że roślina była zraszana wodą na słońcu, co powodowało oparzenia liści. Rośliny należy zraszać w cieniu, a najbezpieczniej wcześnie rano lub wieczorem.

 • Ulubione 0
 • Zobacz także

 • Na podobny temat

 • 0 komentarzy

Połącz się z Mój Piękny Ogród

Newsletter - zapisz się
 

 

 


 

 

 


   

Magazyny ogrodnicze taniej w prenumeracie

  

 

 

 


 

 

 

          Ogrodnicza mapa Polski 

 

 

 

  Mój Piękny Ogród na Instagramie!


Wideo

Jak wykonać ruchomy świąteczny obrazek Odtwarzaj

Nasi eksperci

mgr inż. Barbara Bogacz

mgr inż. Barbara Bogacz
nasza stała konsultantka
Pytania dot. uprawy
i pielęgnacji roślin
czwartki godz. 17-18

tel. 71 376 28 42

„Mój Piękny Ogród” to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji dla każdego miłośnika przyrody. Znajdziesz tu oryginalne pomysły na aranżacje, a także sprawdzone porady na temat pielęgnacji oraz ochrony roślin. Podpowiemy Ci, jak zadbać o ogród, aby każdego roku prezentował się niepowtarzalnie, zachęcając do wypoczynku w malowniczym otoczeniu.

Porady